Prijavo vojnega zločina je Helsinškemu monitorju poslal hrvaški državljan Josip Birkić, ki naj bi ga v času služenja vojaškega roka v JLA na mejnem prehodu Rožna dolina ranili pripadniki slovenske Teritorialne obrambe (TO), piše hrvaška spletna stran tportal.hr. Birkićevo pismo je overil tudi notar.
Danes 34-letni Josip Birkić iz okolice Đakova je v času vojne za Slovenijo služil vojsko v takratni JLA. Konec junija 1991 je bil s tankovsko enoto poslan na mejni prehod Rožna dolina. Kot pravi, nihče ni vedel, kaj se zares dogaja, saj so bili vojaki v medijski blokadi. Rečeno naj bi jim bilo, da se ob meji z Italijo kopiči italijanska vojska.
Potem ko že dva dni niso zapustili tankov, naj bi jih zgodaj zjutraj 28. junija 1991 napadla slovenska Teritorialna obramba. Tanki naj bi zagoreli, vojaki pa so poskušali iz njih pobegniti, vendar naj bi takrat nanje streljali pripadniki TO.
"Z dvignjenimi rokami, s katerih mi je visela opečena koža, sem stekel za neko zgradbo, kjer sta se že skrila dva kolega vojaka. Čez nekaj trenutkov so teritorialci ponovno streljali na nas in pri tem enega izmed vojakov zadeli v prsi, ta pa je po nekaj minutah umrl pred mojimi očmi," v pismu piše Birkić.
Birkić je sicer v napadu dobil hude opekline, zato so ga z rešilnim avtomobilom prepeljali v Ljubljano, kjer se je zdravil mesec dni. Danes je 70-odstotni invalid. Birkićevo pričevanje je novinarjem prebrala predsednica Helsinškega monitorja Slovenije Neva Miklavčič Predan.
Semina Lončar s splitskega Centra za demokracijo poudarja, da sta bila v Birkićevem primeru kršena Ženevska konvencija in mednarodno pravo. Vojaki namreč niso borbeno delovali, bili pa so ranjeni, saj so nanje tudi streljali. Kaj se je zgodilo z ostalimi vojaki iz tankov, ni znano. Slovenski odbor Helsinškega monitorja bo v BiH poskušal najti še dva Birkićeva sovojaka.
Janša: Lažne obtožbe škodijo Sloveniji
To je že druga obtožba na račun Slovenije in domnevnih vojnih zločinov, ki naj bi jih slovenska stran zagrešila med osamosvojitveno vojno. Za domnevni vojni zločin na Holmcu se je izkazalo, da obtožbe nimajo osnove.
Tudi predsednik vlade Janez Janša se je odzval na obtožbe in v intervjuju za četrto radijsko mrežo na Radiu Kranj ob Dnevu upora proti okupatorju dejal: "Resnici na ljubo pa je treba povedati, da te afere (v zvezi s Holmcem – op.p.) ponovno niso zakuhali Srbi, ampak jo je zakuhala slovenska državljanka, ki je zaradi laži, ki jih je izrekla v zvezi z domnevnim vojnim zločinom na Holmcu pred sodiščem, in da je bilo sklicanih vrsta obravnav, ki se jih ni udeležila, sodišče pa ni še nikoli odredilo prisilne privedbe, kot jo odredi običajno, če se nekdo ne odziva na poziv. Kolikor bi postopek tekel v redu, mislim,da bi bil tudi zaključen in vsega tega ne bi bilo. Slovenija ima od tega škodo, zato ker to povzema potem evropsko časopisje, ki seveda ni seznanjeno z dejanskimi dejstvi, in pač ne zveni lepo, če te obtožujejo nečesa, kar predstavlja kršenje mednarodnih konvencij, čeprav je bilo že zdavnaj dokazano, da to ni res."
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.