Italijanski Anas, družba, ki upravlja državne ceste v Italiji, namerava letos sanirati predor pri Rabeljskem jezeru pod prelazom Predel. Pri nedavnem statičnem pregledu predora je družba ugotovila, da je že močno dotrajan in statično že nevarno popušča, zato nameravajo sanacijo začeti že aprila, pravijo na Občini Bovec.
Iz Anasa so pojasnili, da bo izredno vzdrževanje predora Predel vključevalo stabilizacijo objektov, da bi izboljšali varnostno stanje prometa. Stroški sanacije bodo znašali približno 4,3 milijona evrov.
Gre torej za nujno sanacijo predora na državni cesti Trbiž–Bovec pri Rabeljskem jezeru na italijanski strani Predela. Anas načrtuje večmesečne popolne zapore, kar je za Bovško popolnoma nesprejemljivo. "Mednarodni mejni prehod Predel je za Bovško izjemnega pomena iz več razlogov. Prek Predela dnevno prehaja okoli 30 zaposlenih v Italiji (Trbiž z okolico in Kanalsko dolino), ta prehod uporabljajo prebivalci Bovškega, zaposleni na območju Gorenjske in v Ljubljani, prav tako tudi predstavniki gospodarstva in številni študenti, saj je to daleč najkrajša pot. Najbližja bolnišnica s porodnišnico je Bolnišnica Jesenice, tako kot tudi najbližji večji nakupovalni centri. Izjemnega pomena pa je prehod Predel seveda tudi za turizem," so pojasnili na bovški občini.
"Alternativnih povezav z Italijo praktično ni, saj bi za turiste pot čez Učjo pomenila več kot 250 km podaljšano pot, da o poti prek Čedada in Kobarida niti ne govorimo. Alternativa za Gorenjsko in Ljubljano je prelaz Vršič (1611 m), ki pa je v zimskem času zaradi razmer zaprt. Tudi v poletnem času večji turistični avtobusi ne morejo voziti prek Vršiča. Druga možnost za domačine je prek Tolmina in Idrije v Ljubljano ali morda prek Cerknega, Kladja in Škofje Loke do recimo Bleda ali Kranjske Gore. Kako dolge in koliko daljše so te poti, pa zagotovo ni treba posebej poudarjati," so dodali.
Ker se tega, kot kaže, zavedajo tudi v družbi Anas, so se konec februarja na omenjeno temo sestali župana Občin Bovec in Trbiž Valter Mlekuž in Renzo Zanette, direktor Javnega zavoda za turizem Dolina Soče Vilijam Kvalič ter predstavnika družbe Anas Francesco Attaguile in Pierpaolo Di Marco. Na sestanku so se, tako pojasnjujejo na bovški občini, dogovorili, da bodo dela izvajali samo v nočnem času, kar pomeni tudi popolne zapore samo pozno zvečer in ponoči. "Kmalu nam bodo poslali tudi pisni predlog nočnih zapor, ki bodo predvidoma julija in avgusta tudi krajše od tistih zunaj turistične sezone," je takrat po sestanku povedal bovški župan, ki je glede predvidene investicije na italijanski strani že obvestil tudi DRI ter povezal slovenske in italijanske upravljavce državnih cest.
Zdaj na občini pričakujejo obvestilo Anasa o natančnih predvidenih zaporah oziroma izvajanju del, "če bi bilo to v nasprotju z našimi pričakovanji in dosedanjimi dogovori, pa pri reševanju te problematike pričakujemo pomoč ustreznih državnih institucij in ministrstev RS, saj gre za res pomemben mednarodni koridor iz celotne severne Evrope in edini najbližji dostop do Bovškega," poudarjajo v Bovcu.
Na Anasu pa pravijo, da bo v naslednjih nekaj tednih potekal nov sestanek z upravljavcem cestnega območja na slovenskem ozemlju, na katerem bodo skupaj odločili o dejavnostih in relativnem vplivu sanacije na promet.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.