Slovenija

Sindikati: Poslanci naj najprej znižajo svoje plače!

Ljubljana, 07. 09. 2011 12.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Člani odbora za lokalno samoupravo so odboru za finance predlagali, da pri pripravi novele interventnega zakona vključi tudi dopolnilo, da se plače v javnem sektorju do konca leta 2012 zmanjšajo za štiri odstotke.

Sindikati Pahorju očitajo sprenevedanje.
Sindikati Pahorju očitajo sprenevedanje. FOTO: Aljoša Kravanja
Plače bi se lahko znižale že s 1. oktobrom, če bodo v DZ še ta mesec potrdili novelo zakona.

Potem ko je odbor za lokalno samoupravo in regionalni razvoj kot zainteresirano delovno telo podprl predlog rebalansa proračuna za leto 2011 in novelo interventnega zakona, so v zrak skočili sindikati, ki nasprotujejo predvidenemu nižanju plač v javnem sektorju. Kot pojasnjujejo, je že zdaj od 16.0000 uslužbencev v javni upravi okoli 4000 takšnih, ki že imajo minimalno plačo. Pri tem pa opozarjajo, da je več tisoč takih – med njimi policisti, učitelji in medicinske sestre –, ki bi s tem ukrepom padli na minimalno plačo ali pa se ji močno približali.

Sindikate pa moti tudi pomanjkanje socialnega dialoga. Tako so v Sindikatu državnih organov Slovenije (SDOS) prepričani, da takšna politika "grobo posega v socialno partnerske odnose". Kot opozarja sekretar republiškega odbora SDOS Drago Ščernjavič, jih s predvidenim posegom v plače v javnem sektorju nista seznanila niti generalna sekretarka vlade Helena Kamnar niti državni sekretar Miloš Pavlica. "Čistilno akcijo" naj vlada začne pri sebi in v vseh 212 občinah, pri vseh nosilcih funkcij, lobijih, mrežah, direktorjih, notranjih in zunanjih dolgovih, "čudaških dokapitalizacijah" in tajkunskih kreditih (NLB), je zapisal Ščernjavič.

Ščernjavič je predsedniku vlade Borutu Pahorju že poslal tudi pobudo, v kateri ga opozarja na nedopustnost zniževanja plač v javnem sektorju in na pomanjkanje socialnega dialoga. Ker se Pahor na pobudo ni odzval, Ščernjavič predlaga, da se ta tema uvrsti na dnevni red seje parlamentarnega odbora za finance in monetarno politiko, in sicer v okviru razprave o rebalansu proračuna in o noveli zakona o interventnih ukrepih.

Še enkrat vas opozarjamo, da nam je dovolj jemanja od že tako mizernih plač za vaše napake in neracionalno trošenje davkoplačevalskega denarja. Policijski sindikat Slovenije

Oglasili so se tudi že v Policijskem sindikatu Slovenije, kjer ostro nasprotujejo znižanju pravic policistov, še posebej pa ukinjanju regresov in nižanju plač. "Ker vlada sama ni bila sposobna ali ni hotela omejiti števila zaposlenih v javnem sektorju, kar je sicer njeno delo in obveza po dogovoru in podpisu s sindikati javnega sektorja, sedaj odgovornost za svoje nevestno in neodgovorne delo obrača na javne uslužbence, ki so s svojim odrekanjem v dobri veri hoteli prispevati k zmanjšanju proračunskega primanjkljaja," opozarja podpredsednik sindikata Andrej Kocbek.

Štrukelj napoveduje možnost stavke

Sindikati pravijo, da gre za izigravanje podpisanega dogovora z vlado. Prejšnjo jesen so namreč po dolgotrajnih pogajanjih pristali, da se zaradi krize do začetka leta 2013 odpovejo odpravi plačnih nesorazmerij, stimulaciji, napredovanjem, plačilom za nadurna dela, ki bi posledično dvignila njihove plače, v zameno za to, da vlada v letu 2011 ne bo nikakor posegala v njihove plače, torej jih zmanjševala. Zato so na nogah, pravijo, da je vlada v tem obdobju na javnih uslužbencih že prihranila več kot 700 milijonov in naj zdaj vzame najmočnejšim in ne delavcem, v nasprotnem primeru bo stavka.

Medtem pa so v konfederaciji sindikatov javnega sektorja za četrtek napovedali sestanek predsedstva, na katerem bodo odločali o tem, ali bodo v primeru, da sklep potrdi tudi matični odbor DZ za finance, članstvo pozvali k splošni stavki v javnem sektorju. In to zato, da bi opozorili, da "se država iz njih ne sme delati norca", je povedal vodja konfederacije sindikatov Branimir Štrukelj. Sam sicer dvomi, da tak sklep ni bil usklajen z vlado, kot to zatrjuje državni sekretar Miloš Pavlica. Če pa je temu tako, ima predsednik vlade Borut Pahor po Štrukljevih besedah v četrtek po seji vlade "zelo dobro priložnost, da to zanika" ter poslance pozove, da glasujejo proti takemu dopolnilu. Premier naj poslance tudi spomni na zavezo vlade, da v plače javnih uslužbencev letos ne bo enostransko posegala, dodaja.

"Da bi imeli poslanci ob tem predlogu najmanjšo kredibilnost in pokazali, da živijo v istem svetu kot mi, bi morali najprej predlagati, da se znižajo njihove plače. In to ne za štiri odstotke, temveč za denimo osem odstotkov," je oster Štrukelj. To naj bi, poziva, storili zato, da solidarnostno ne bi bilo treba zniževati plač čistilkam, kuharicam, hišnikom....itd.

Namesto varčevanja nove zaposlitve

Člani odbora so ugotovili, da interventni zakon prihaja prepozno, da pa je nujen. Število zaposlenih v javnem sektorju se je namreč v mandatu premierja Boruta Pahorja povečalo za 3362 in se še povečuje.

Odbor za lokalno samoupravo podpira rebalans in nadzirano zaposlovanje v javnem sektorju.
Odbor za lokalno samoupravo podpira rebalans in nadzirano zaposlovanje v javnem sektorju. FOTO: Reuters

Razpravo o predlogu rebalansa proračuna je odbor opravil že v torek, danes pa je razpravo nadaljeval z novelo zakona o interventnih ukrepih. Slednja po navedbah predstavnikov vlade uvaja nadzorovano zaposlovanje v javnem sektorju. Tako bo moral vsak uporabnik proračuna v javnem sektorju za novo zaposlitev predhodno pridobiti soglasje organa, ki takšno zaposlitev plača. V večini primerov bodo to vlada, župani, sveti zavodov, predsednik vrhovnega sodišča in programski svet RTVS – vsak za svoje področje. Zakon tudi prepoveduje avtorske in podjemne pogodbe. Absolutne prepovedi zaposlovanja pa po besedah predstavnikov vlade ne uvaja. Prav tako ne prekinja že začetih postopkov o zaposlitvi.

Glede občin zakon določa, da se jim v letošnjem letu ne izplača celotnega zneska za sofinanciranje investicij, pač pa se ga pol izplača letos, pol pa do konca marca 2012. Tabela, ki je priložena noveli, sicer kaže, da se je število zaposlenih v javnem sektorju od decembra 2008, ko je znašalo 155.935 zaposlenih, pa do decembra 2010, ko je znašalo 159.297, povečalo za 3362. Obseg mesečnih sredstev za plače pa se je zato povečal za skoraj 10 milijonov evrov.

Člani odbora so odboru za finance predlagali, da pri pripravi dopolnil v novelo vključi tudi dopolnilo, da se plače v javnem sektorju do konca leta 2012 zmanjšajo za štiri odstotke.

Predlagani rebalans proračuna za leto 2011 sredstva službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko zmanjšuje, in sicer za 49,9 milijona evrov. Od tega bo 28,8 milijona evrov manj namenjenih porabi občin. Po oceni opozicijskih poslancev bo rebalans prizadel predvsem poslovanje občin in njihove investicije, medtem ko v vladi menijo, da bistvenih sprememb za občine ne bo.

Predstavniki vlade so tudi zagotovili, da rebalans ne bo imel vpliva na izvajanje zakona o skladnem regionalnem razvoju ter znotraj tega na zakon o razvojni pomoči Pomurju. Prav tako so predstavniki vlade zagotovili, da rebalans ne bo vplival na tekoče poslovanje občin, ker se glavarina ne zmanjšuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (206)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brko1952
11. 09. 2011 10.23
Čistilno akcijo minus 10%,naj začnejo pri poslancih,vodilnih v javnem sektorju,direktorjih podjetij,ki so v državni lasti itd.,njim se to nebo poznalo,ne pa raji,ki je na minimalcu.SRAMOTA.
enaneza
09. 09. 2011 13.57
Jaz pa sem za znižanje plač in pika. Kadar menjka denarja v hiši - ga manjka vsem. In to ne glede na obljube bilo koga. Če ni - ni. In znižanje plač itak razumem kot znižanje VSEH plač, torej tudi poslanskih. Saj so tudi oni javni uslužbenci. Ali se motim? Kar pa se tiče čistilk in tistih z najnižjo plačo - njim se pa itak ne more znižat, ker imajo že sedaj minimalno, torej ostanejo na istem.
MindyMouse
09. 09. 2011 12.18
Moja napaka, podatki so pravilni.. :)
MindyMouse
09. 09. 2011 12.08
Ljudje poglejte si aktualno anketo.. čisto zavajanje bralcev. Ko preklapljaš med spoloma v anketi se prikazujejo eni podatki, skupni seštevek, pa se nikakor ne ujema. Potem pa takšno anketo uporabite v vaši oddaji, češ kaj menijo naši bralci... sramota.
PericaK
08. 09. 2011 15.05
Ukinijo naj toliko občin, naj bodo v sloveniji le te pokrajine. Pa bo denarja ogromno prišparanega!
jastreb13
08. 09. 2011 11.31
Čistilno akcijo" naj vlada začne pri sebi in v vseh 212 občinah, pri vseh nosilcih funkcij, lobijih, mrežah, direktorjih, notranjih in zunanjih dolgovih, "čudaških dokapitalizacijah" in tajkunskih kreditih (NLB). Ker vlada sama ni bila sposobna ali ni hotela omejiti števila zaposlenih v javnem sektorju, kar je sicer njeno delo in obveza po dogovoru in podpisu s sindikati javnega sektorja, sedaj odgovornost za svoje nevestno in neodgovorne delo obrača na javne uslužbence, ki so s svojim odrekanjem v dobri veri hoteli prispevati k zmanjšanju proračunskega primanjkljaja. Da bi imeli poslanci ob tem predlogu najmanjšo kredibilnost in pokazali, da živijo v istem svetu kot slovenski narod, ki jih plačuje, bi morali najprej predlagati, da se znižajo njihove plače. In to ne za štiri odstotke, temveč za denimo osem odstotkov. Dovolj je jemanja od že tako mizernih plač za vaše napake in neracionalno trošenje davkoplačevalskega denarja.
Phyona
08. 09. 2011 11.00
Zamenjat sedanjo vladno garnituro. Pa poslancem in ostalim javnim funkcionarjem z visokimi dohodki plače znižat za najmanj 20%, pa bodo prihranili.
NARDI1
08. 09. 2011 10.59
Pri vseh teh reformah se vlada ne zaveda, da bomo z zmanjšanjem plač povzročili tudi manjšo kupno moč in s tem manšo potrošnjo, posledično manjše povpraševanje in manšo proizvodno....vse to je zelo slabo za rast gospodarstva... Naša vlada se vse preveč ukvarja z varčevalnimi ukrepi (neuspešno) in premalo s spodbujanjem gospodarstva. Ko bo to zaživelo, bo zaživel tudi ves javni sektor, ki se v večini črpa iz gospodarsva. Tudi sam delam v javnem sektroju in verjamem, da se da kaj privarčevati, a ne z tako vsesplošnim ukrepom, pač pa s sistemskimi spremembami, katere pa morajo predlagati strokovnjaki iz posameznega področja...pa ne teoretiki, pač pa tisti, ki področje poznajo praktično. Naj enkrat zaposlene vprašajo, kje se da privarčevati...gotovo bo ogromno predlogov.
Frane Šajn
08. 09. 2011 10.33
JEMANJE NA SILO NIČ KRIVIM LJUDEM ,NISO SE SAMI NA SILO POSTAVILI, TU KJER DELAJO. TU SO JIH POSTAVILI BOTRI, KI SI SIGURNO NE BODO ODŠKRNILI OD PLAČ NITI EN NAVADEN PROMIL ,KAJ ŠELE PROCENT. JE KDO ŠE SLIŠAL ,DA BI OMENILI KAKŠEN VEČJI KALIBER. ZDAJ SE SPUŠČA NEKA MEGLA , KO DA BODO LETI MORALI DOKAZOVAT IZVOR PREMOŽENJA, O PRAVLJICE ZA LAHKO NOČ. 21 LET SO VEDRILI IN OBLAČILI, SVOBODNI KOT PTIČKI NA VEJI BREZ NADZORA . POVEZAVE OD VLADE DO TAJKUNOV SO BILE VARNO SPLETE,"VZEMI VSE KAR TI ŽIVLJENJE PONUJA". IN SEDAJ NAJ VLEČEJO TA KARTKO TISTI ,KI SO JIH DO SEDAJ ZATIRALI IN OBIRALI DO KOSTI! NA VAS JE VRSTA LJUDJE, DA REČETE TEMU "STOP"!!
Sabiny
08. 09. 2011 10.15
bigcahuna 08.09.2011, 09:49 -3 Se točno vidi kdo ima največ časa dajati minuse.....vsak komentar ki podpira nižanje javnih plač dobi 100 minusov.....seveda če nič ne delate in imate cel dan čas pritiskati minus na komentarje! Potem pa se pritoževat nad plačo! BigCahuna, al pa ti, k maš čas preletet vse komentarje, da si sploh pršu do ugotovitve, kdo ma največ minusov...
urip
08. 09. 2011 10.09
če pa še kar naprej zaposlujejo nove ! ! Za vojsko poznam dva v tem mesecu! Vse jim proč pobrat! plače regrese , dopuste!
alpino
08. 09. 2011 10.04
Vili Trofenik - zavaja, zamegljuje in ponižuje slovenske volilce; Če država želi varčevati, ker mora in se nahaja v neugodni gospodarski situaciji, mora POLITIKA, ne glede na barve v parlamentu narediti red najprej pri sebi, zato predlagam sledeče: da se vse plače od predsednika vlade, ministrov in ostalih navzdol, ovrednotijo na novo (nižje) nato pa se začnejo urejevati tudi ostale. Primer: Predsedenik vlade 100%; - ministri od 80-90% predsednikove vlade; - direktorji kliničnih centrov, do 90% ministrove plače; - direktorji regijskih bolnišnic, do 90% plače direktorjev kliničnih centrov; - direktorji zdravstvenih domov, največ do 80% plače direktorja regijske bolnišnice. Podoben model naj velja za visokošolstvo, šolstvo, kulturo, znanost, univerzo, vojsko, carino, policijo idr. ANOMALIJA TEGA SISTEMA: Direktor nekega podeželskega zdravstvenega doma zasluži dvainpolkrat več od predsednika vlade, ali resornega ministra. Pa je politika sploh pripravljena ugrizniti v to kislo jabiolko, po obnašanju bivših ministrov za javno upravo, Viranta in Krebsove, zagotovo ne, a jih k spremembi mišljenja lahko prisilijo tudi sindikati, če bodo imeli *
bigcahuna
08. 09. 2011 09.49
Se točno vidi kdo ima največ časa dajati minuse.....vsak komentar ki podpira nižanje javnih plač dobi 100 minusov.....seveda če nič ne delate in imate cel dan čas pritiskati minus na komentarje! Potem pa se pritoževat nad plačo!
cupofmarja@email.si
08. 09. 2011 09.45
....policijo, šolstvo in zdravstvo pustiti pri miru.......zmanjšati kader na ministrstvih, ukinit kakšno občino /koliko občin, koliko župano, koliko podžupanov, pa to ni nikjer v svetu/......ukinit pol poslanskih mest........že po prenosih sej vidimo, da eni spijo, drugih ni....ipd. Tukaj naj delajo *......najprej.....in to bi morali malo bolj glasno zahtevat.......
resslovenka
08. 09. 2011 09.22
Početje naših poslancev zasluži največ minimalca, se ve brez vseh ostalih bonitet in ugodnosti na zavodu za zaposlovanje po končanem mandatu. To so prikoritniki, ki varujejo svoj hrbet. Polno besed, malo dejanj. Ko jih gledaš kako se obmetavajo med seboj ti gre na bruhanje. Naši predstavniki, t.i. glas ljudstva, ki naj bi delali v naše dobro in za naš blagor?? 20 let pa stalno ena in ista zgodba in običajno eni in isti obrazi. Vmes je nekaj tistih pozitivnih belih vran, žal v manjšini. Samo z zmanjšanjem njihovih plač, bi država ogromno prihranila. referentka (8.9.2011-7.49) Verjamem, da se ti primerjava s starejšo sodelavko ne zdi upravičena. Tako je v javni upravi, v zasebnem sektorju je drugače, starejše delavce zmečejo kot viške iz poslovnih razlogov na cesto. O kakšni višji plači, ne glede na zahtevnost delovnega mesta in dolžino delovne dobe ni parlameniranja.
dule100
08. 09. 2011 09.01
Odpustijo naj samo tiste prijatelje, pa od prijateljev prijatelje, pa znance, pa od znancev znance, ki so jih zaposlili za časa zadnje vlade, pa ne bo treba nižati plač !
enasmrklja
08. 09. 2011 08.17
vedno bodo nasrkali tisti z že tako nizkimi prihodki, naj bo to v upravi ali gospodarstvu. Znižati bi morali plače tistim, ki imajo nadpovprečne plače in to krepko nadpovprečne plčače, za malce več kot 4 %.
referentka
08. 09. 2011 07.49
Sem referentka na UE (za šalterjem) z 10 let delovne dobe. moja plača je okrog 700 evro z malico vred. Strinjam se tudi, da je to več kot dobi kdo v gospodarstvu. Moti pa tudi mene pri naši ureditvi plač to, da kolegica, ki je tik pred penzijo, dela (oz. bolje rečeno mi delamo namesto nje) pa dobi 400 evrov višjo plačo kot jst z isto izobrazbo. Ampak je nedotakljiva. Da ne govorim o tem da pri dohodnini spadam ov isti razred, ker sem morala zaradi narave svojega dela včasih delati tudi sobote in sem za 10 evrov padla v višji razred, s tem da je ona dobila 100 evorv nazaj, jst sem mogla pa 50 doplačat.Tu se pokiaže problem stimulacije za delo oz. kaznovanje za nedelo. Kot drugo nekateri pravijo, da nas je za šalterji preveč. Delno se strinjam, vendar problem nastane ko so bolniške, dopusti in morajo stranke, (ki so tako "navadni" delavci, javni uslužbenci, poslanci , direktorji-v glavnem vsi) včasih v vrsti stati po pet minut in je že ves halo. Kaj bi šele bilo, če bi nas bilo manj in bi namesto treh referentov, vse delo opravljal en referent. Kot tretje,pa se strinjam s tisitmi,ki pravijo, da se sedaj nižji sloj (kamor prištevam vse, ki dobijo manj od 800 evrov) krega med seboj namesto da bi stopil skupaj in malo pokazal našim politikom, ki so krivi ker dopuščajo Hilde in podobne zadeve, kaj zmoremo in naj najprej poberejo bogatim, potem pa se naj spusti na nas.
FCL
08. 09. 2011 07.40
G. Pahor z veseljem vam podarim svojih 4% plače, kar znese 32 EUR, pa si zračunajte koliko imam plače, če znate...če bo mojih 32 EUR rešilo državo, potem bom najbolj srečen na svetu, ker bo moj otrok odraščal v drugačnem, boljšem svetu. Vi pa le glejte, da boste ohranili par tisočakov, ker drugače vem, da ne preživite.
Sabiny
08. 09. 2011 07.33
hahahaha, no, pa smo tam, ko človek še svojega mnenja ne sme izrazit... Kr brište... sam resnice itak ne morete skrit! Uglavnem: Kakšen negativizem? TERRALEX, verjetno maš fajn dobro plačo, pa ti je lahko tako govort!! Kaj pa mi, oz. vsi tisti, ki smo "javni uslužbenci" in se s skoraj minimalno plačo komajda prebijamo čez mesec, in je tukaj še dojenček na poti..?????? "Poleg nas sedijo otroci, ki bodo čez nekaj časa šli v svet".... hahaha, ja in??? Kako nej jim pa kaj ponudimo, če se pa komaj s kosom kruha in vsakdanjim krompirjem prebijamo čez dneve, mesece, leta????? Ma pokvarjenci, kako jih ni sram s takimi ukrepi nastopat?? Seb naj znižajo plače, odpustijo VIŠEK v parlamentu, ki jih je za 50 % itak preveč, pa sam kradejo in si lepo polnijo domače sefe.... SRAMOTA za takšno "socialno" državo.... Upam, ubistvu komej čakam, da se enmu, parim, al pa kr vsem sname v tej državi, ker itak ne manjka velik, saj se je nivo kriminala že itak ful povečal, pa še se bo... in komej čakam, da se enmu, kot sem rekla, res utrga, nardi ORNG SCENO, pa da potem vidimo, kam to to peljal!!! Itak, dejmo po javnih uslužbencih, najprej plačo, pa še regrese jim vzemimo, tako bomo lahko prišparal!!!!! KATASTROFA! Kaj pa potem, ko bodo plače znižane in regresi ukinjeni????? Pa bo denarja še vedno ful manjkal, ker bo šel ITAK V NEPRAVE ROKE? Aha, potem pa še za ene 4 % znižat plače nam, navadnim javnim uslužbencem, kriza je, pa je treba nekje vzet...????? Dejte no, pa to res nikamor več ne pelje.....