Poslanci opozicije so se na seji odbora za zunanjo politiko dodobra sprli z vladno koalicijo v državnem zboru. Sejo so namreč sklicali, da bi poslanci državnega zbora v postopku imenovanja neobvezno ocenili primernost dveh kandidatov za nova veleposlanika v Berlinu in Londonu. Najprimernejša kandidata za ti funkciji naj bi namreč bila po mnenju vlade Dragoljuba Benčina in Iztok Mirošič.
Ker je slovenska vlada zaprosila za privoljenje oz. agrema vlad v Berlinu in Londonu, še preden je odbor ocenil primernost obeh kandidatov, je sejo protestno zapustil poslanec slovenskih demokratov Jožef Jerovšek (SDS). "Mislim da gre za diplomatsko-politični škandal, kajti dejansko se je na seji izkazalo, da je vlada, preden je bil sklican odbor za zunanjo politiko, zaprosila za agrema. Torej se je 'požvižgala' na sleherno mnenje državnega zbora, kar doslej ni bila praksa," je dejal Jerovšek.
Generalni sekretar na zunanjem ministrstvu Mitja Štrukelj zapleta ni želel komentirati, je pa strasti skušal umiriti predsednik odbora za zunanjo politiko Roman Jakič: "To, da je postopek stekel, še ne pomeni, da je stvar končana. Nenazadnje morajo države gostiteljice odgovoriti na preprosto vprašanje, ali imajo kaj proti, da bodo s strani vlade Republike Slovenije imenovani za veleposlanike."
Z odhodom Jerovška s seje je bil odbor za zunanjo politiko na meji sklepčnosti, kljub temu pa so po krajši prekinitvi poslanci vladne koalicije vendarle zbrali dovolj glasov za pozitivni mnenji o Benčini in Mirošiču.
Postopek imenovanja obeh veleposlanikov se je sicer začel že marca letos, vendar se je zavlekel, ker se je parlamentarni odbor za zunanjo politiko na svojih sejah ukvarjal z drugimi problemi.
Novi zakon o zunanjih zadevah določa, da parlamentarni odbor za zunanjo politiko ne potrjuje kandidatov za veleposlanike, kot je veljalo po prejšnji ureditvi. Parlamentarni odbor po novem lahko zgolj razpravlja in neobvezno ocenjuje primernost kandidatov za veleposlanike, s svojimi stališči pa na odločitev vlade formalno ne more vplivati.
Nova veleposlanika v Berlinu in Londonu tako čaka le še ugoden odziv iz držav sprejemnic in ukaz predsednika države o njunem imenovanju.