Po seji vlade so sporočili, da bi tako rešitev njeni zagovorniki lahko uporabljali za ideološko obračunavanje proti tistim, "ki nimajo težav s širino Prešernovega duha in celotne njegove Zdravljice".
Ob tem vlada opozarja, da je soglasno stališče pravne stroke, da je poseganje v ustavo dopustno le, kadar je to nujno. V tem trenutku pa tovrsten poseg ni potreben.

Vlada tudi meni, da je predpostavka, da je sprememba ustave potrebna zaradi uskladitve z zakonom, povsem napačna, saj je zakon splošni pravni akt, ki je nižji od ustavnih določil. V tem pogledu torej sprememba ustave ni smiselna, pač pa je nujna sprememba zakona, da z omejitvijo na določeno kitico Zdravljice ne bo več v nasprotju z ustavo.
Ustava določa le, da je himna Slovenije Zdravljica, uporabo himne pa ureja zakon. Zakon kot himno določa sedmo kitico pesmi Franceta Prešerna Zdravljica na melodijo iz zborovske istoimenske skladbe skladatelja Stanka Premrla. Državni svetnik Božič pa je predlagal, da bi to zdaj zapisali tudi v ustavo.
Ker izvajanje himne ni bilo omejeno zgolj na sedmo kitico Zdravljice, so se tudi po zadnji proslavi ob dnevu državnosti sprožile razprave o tem, ali je to dopustno oz. ali bi bilo smiselno himno določiti širše.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.