Slovenija

Del stroke meni, da vlada znižuje standarde. Ministrstvo: Poziv k ustavitvi predloga je nerazumen

Ljubljana , 22. 04. 2025 14.11 | Posodobljeno pred 15 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA, N.L., K.H.
Komentarji
9

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, Onkološkem inštitutu Ljubljana in Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča pozivajo k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Menijo, da predlog znižuje standarde zdravstvene obravnave in izobrazbeni nivo strokovnjakov, ki naj bi v zdravstvu opravljali to dejavnost. Na ministrstvu za zdravje pa menijo, da je poziv k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti nerazumen. Poudarjajo, da je zakon nujno potreben, saj je področje popolnoma neurejeno in ni "nikakršnega nadzora nad tem, kdo se predstavlja kot psihoterapevt in ali je sploh ustrezno strokovno usposobljen".

Psihoterapija
Psihoterapija FOTO: Shutterstock

Klinična psihologinja Petra Bavčar z Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKC Ljubljana) je v današnji izjavi za medije spomnila, da je bil podoben zakon ustavljen že lani, zdaj pa so vnesli nekaj "lepotnih vsebinskih sprememb, ostale pa so zelo sporne vsebine". Pričakujejo, da bodo poslanci v DZ "prepoznali sporne vsebine predloga zakona in ga zaustavili".

Poudarila je, da psihoterapija v zdravstvu ni nekaj novega, ampak se izvaja že dolgo, in to po veliko zahtevnejših kriterijih, kot predvideva predlog zakona. "Predlog celo uvaja strokovnjake z zelo nizkimi standardi, ki naj bi izvajali popolnoma isto storitev, kot jo izvaja veliko bolj izobražen in usposobljen kader sedaj v zdravstvu," je povedala Bavčar.

Strinjala se je, da so čakalne vrste v zdravstvu na vseh področjih daljše, a ni prav, da jih krajšajo z zniževanjem izobrazbe. Različno dolgo in kakovostno izobraževanje ne more zagotavljati kadra za isto storitev, meni.

Dodala je še, da so v skupini, ki je predlog napisala, nekateri posamezniki v izrazitem konfliktu interesov. "Od ministrstva za zdravje bi pričakovali, da bo skrbelo za varnost in strokovnost zdravstvene obravnave, ne pa da skrbi za interese nekaterih skupin zunaj zdravstva," je kritična Bavčar.

V UKC Ljubljana so sicer mnenja, da je psihoterapevtsko dejavnost zunaj zdravstva treba urediti.
V UKC Ljubljana so sicer mnenja, da je psihoterapevtsko dejavnost zunaj zdravstva treba urediti. FOTO: Luka Kotnik

Zavrnila je tudi navedbe ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel, da bo odslej možno priti do psihoterapevtske obravnave brez napotnice. "To je neresnica, ker je to pravilo že zdaj. Kdorkoli, ki je v duševni stiski, ima vsak dan 24 ur na voljo psihiatra, h kateremu se lahko obrne v urgentnih ambulantah," je povedala.

"Vsako tiščanje v prstih ni znak anksioznosti"

V UKC Ljubljana so sicer mnenja, da je psihoterapevtsko dejavnost zunaj zdravstva treba urediti. Priznavajo, da predlog zamejuje nekatere sporne in zavajajoče oblike obravnav na trgu, in bi ga podprli, če ne bi posegal v zdravstvo.

Psihiater s pediatrične klinike Amir Samar je poudaril, da psihoterapijo na pediatrični kliniki izvajajo klinično usposobljeni specialisti, od katerih se zahtevata specializacija in večletno usposabljanje pod mentorstvom, kar se po predlogu ne zahteva od psihoterapevtov, ki bi jim bilo dovoljeno delo v zdravstvu.

Nedopustno je, da je ministrstvo zakon pripravilo mimo strokovnih združenj in ni upoštevalo priporočil razširjenih strokovnih kolegijev za področja psihiatrije, klinične psihologije, otroške in mladostniške psihiatrije in pediatrije, je prepričana pediatrinja s pediatrične klinike Nataša Bratina.

Predlogu zakona nasprotujejo tudi na Onkološkem inštitutu (OI) Ljubljana. Klinična psihologinja Andreja Škufca Smrdel je opozorila, da vsako tiščanje v prstih ni znak anksioznosti in da vsak glavobol ni znak stresa. Ker se znaki duševnih težav prekrivajo s simptomi telesne bolezni, ti simptomi pa se prekrivajo z neželenimi učinki zdravljenja, je poleg znanja psihoterapije potrebnega tudi veliko drugega znanja.

Se odgovornost prelaga na pacienta?

Klinična psihologinja Kaja Pavlin iz Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Soča (URI Soča) pa je dejala, da predlog ustvarja zavajajoč vtis, da psihoterapija doslej ni bila mogoča na napotnico, čeprav jo izvajajo že leta. "Namesto da bi ta zakon podprl že vzpostavljene strokovne rešitve, izključuje strokovnjake z dolgoletnimi izkušnjami in odpira vrata javnega zdravstvenega sistema zasebnim, samoplačniškim, celo nekaterim neakreditiranim programom brez kliničnega usposabljanja, pripravništva in brez strokovnega izpita v zdravstvu," je povedala.

Po njenih besedah predlog odgovornost za izbiro najprimernejše vrste psihoterapevtske dejavnosti prelaga na pacienta, takšna ureditev pa pomeni nevarno zniževanje strokovnih standardov.

Izvršna direktorica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo Kristina Modic se je strinjala, da je treba psihoterapijo urediti, vendar pa za bolnike, ki se zdravijo v zdravstvenem sistemu in imajo specifične potrebe, vsaka oblika psihološke podpore ni ustrezna. To je namreč treba po njenih besedah ločiti od pomoči zdravi populaciji, ki ima trenutne duševne težave.

Kordež: Poziv k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti je nerazumen

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež meni, da je današnji poziv k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti nerazumen. Meni, da je zakon nujno potreben, saj je področje popolnoma neurejeno in ni "nikakršnega nadzora nad tem, kdo se predstavlja kot psihoterapevt in ali je sploh ustrezno strokovno usposobljen".

Kordež je v izjavi za medije zavrnil kritike, da predlog znižuje izobrazbene standarde. "Govorimo o najmanj štiriletnem obdobju strokovnega izobraževanja in usposabljanja za bodoče psihoterapevte pod mentorstvom, t. i. supervizijo, zato menim, da je ta zakon potreben," je povedal. Po njegovih besedah bodo morali opraviti tudi kroženje v javnem zdravstvenem sistemu na področju obravnave duševnih stanj.

Psihologi in psihiatri so danes izpostavili, da bi po predlogu v zdravstveni sistem vstopali tudi psihoterapevti, ki opravijo krajše in manj kakovostno izobraževanje, kar bi lahko ogrozilo varnost pacientov. "Če bi samo prenesli vse psihoterapevte, ki danes obstajajo na tržišču, v zdravstveni sistem, bi to morda lahko bilo tako. Vendar zakon tudi v prehodnem obdobju zelo jasno postavlja merila in kriterije," je poudaril Kordež.

Pojasnil je, da bi po predlogu moral vsak posameznik, ki bi želel opravljati dejavnost psihoterapije, izkazati svojo strokovno usposobljenost, sicer v sistemu ne bo mogel delati in ne bo mogel pridobiti licence. Licence bi po predlogu sprva podeljevalo ministrstvo za zdravje, kasneje pa zbornica psihoterapevtov, je spomnil.

Kordež je zavrnil besede, da je do psihoterapije možno priti z napotnico. "Eno je napotnica za psihiatra ali za kliničnega psihologa, to seveda lahko kdorkoli prejme od izbranega oziroma napotnega zdravnika, ampak k psihoterapevtu z napotnico danes ni možno napotiti," je opozoril.

Dodal je, da psihiatri in klinični psihologi v svojem delu uporabljajo tudi določene pristope iz psihoterapevtskih obravnav. "Vendar psihoterapija ni vrsta zdravstvene dejavnosti. Po uvedbi tega zakona pa bo psihoterapija samostojna vrsta zdravstvene dejavnosti, na katero bo možno direktno napotiti tudi z napotnico," je spomnil.

Zavrnil je tudi očitke, da v pripravo predloga zakona stroka ni bila vključena. Po njegovih besedah je bila v dolgi proceduri predloga široka javna razprava in številni sestanki, pogovori in delitve mnenj. "Je pa dejstvo, da je desetletje to področje popolnoma neurejeno in da so mnenja znotraj različnih deležnikov v stroki tako izjemno razdeljena, da je popolno poenotenje pravzaprav neutemeljeno pričakovati," je dejal.

"Bi si tudi mi želeli, da bi se bolj združili in poenotili, pa vendar je v tej fazi to najboljši možen kompromis za pripravo tega predloga," je prepričan Kordež.

Predlog zakona o psihoterapevtski dejavnosti je vlada potrdila 10. aprila in ga prejšnji teden poslala v DZ. Predlog, čigar cilj je večja dostopnost do psihoterapije, umešča psihoterapijo med zdravstveno dejavnost, določa pogoje za opravljanje tega novega poklica in uvaja zbornico, ki bi psihoterapevtom podeljevala licence.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Darko32
23. 04. 2025 10.22
+1
Na tem področju se je v preteklosti zelo zlorabljajo za manipuliranja. Namreč imamo veliko primerov, kjer so nekoga obtožili, d aje vsekan in sočasno ga napumpali z zdravili seveda po naročilu določenih iz politike, da so se zneli drugače mislečih. To metodo so zlorabljali tudi v dpodjetjih, kjer so imeli svoje medicine dela. To lahko beremo p o raznih forumih in celo ljudje so z imeni in priimki. Zato je potrebno to področje v zdravstvu temeljito počistiti in sanirati. Zato je smiselno, da s eto področje uredi tudi tako, kot so dani predlogi.
Biba leze biba gre
22. 04. 2025 19.48
+0
Jaz mislim, da psihiatri in klinični psihologi izkoriščajo situacijo, da v tem trenutku ni psihoterapevtov na trgu na napotnico. Da vedo, da bodo lahko delali počasi tako kot želijo in po ceni kot želijo. Ne zanima jih zmanjšanje dolgih čakalnih vrst. Samo kasirali bi radi. Prav je, da se uvede psihoterapija na napotnico. In pridejo tudi ljudje, ki ne bi šli k psihiatru.
Slovenska pomlad
22. 04. 2025 18.18
+0
Vsak ceh,ki je prisesan na državni denar trdi,da se znižujejo standardi.
Sulica 81
22. 04. 2025 17.29
+2
pisopisec kakor vem da te tišci v prsih in ne v prstih. Vsako tiščanje v prstih ni znak anksioznosti"
minkica91
22. 04. 2025 15.23
+4
ni čuda, da ni denarja, če si pa vedno neke nove pravice izmišljajjo. Ne moreš si popravit zob, ker ni zobozdravnika, čeprav plačuješ prispevke najvišje v evropi, kaj ti psihoterapija potem pomaga, če rabim zobarja, najprej uredite osnovno zdravstvo, potem pa neke psihoterapije, od katerih ni nič. Je bolje, da grem v cerkev, če mi duša nagaja.
minkica91
22. 04. 2025 15.18
+5
po eni strani hočejo zakon o psihoterapiji, po drugi pa mislijo, da to terapijo lahko samo izbranci izvajajo in seveda kasirajo, dajte no. Menda pa ja nismo vsi neumni, da ne bi vedeli kam pes taco.....
minkica91
22. 04. 2025 15.16
+7
pa vsi ti silni klinični psihologi in psihiatri hočejo sami obvladovat psihoterapijo in seveda kasirat, nikoli nimajo dovolj, ampak samomorov je pa več, ko teh psihologov sploh ni bilo. Kako torej, zakaj so in kako skrbijo za duševno zdravje, vas vprašam.
Sulica 81
22. 04. 2025 17.35
+4
tech
22. 04. 2025 14.34
+7
Zgleda, da se eni izbranci in njihovi sponzorji (farmacija) bojijo konkurence.