Slovenski generalni konzulat v Trstu je bil tarča že drugega žaljivega napisa. Neznanci so tokrat na kos kartona napisali "konzulat korupcije" dodali še kletvico in žaljiv napis izobesili.
V torek so medtem neznanci na tablo ob vhodu konzulata prilepili plakat, na katerem je pisalo "Consolato dei Slavi di merda" (Konzulat usranih Slovanov oz. Slovencev).
Na konzulatu so o incidentu obvestili policijo, sledil je niz obsodb napisa. Da gre za nedopusten napad na slovensko avtohtono narodno skupnost v Italiji in na Slovenijo, je povedala predsednica republike Nataša Pirc Musar.
Obsodbam se je danes pridružil še Massimiliano Fedriga, ki je ob tem izrazil solidarnost s konzulatom in Slovenijo. Po njegovih besedah gre za izoliran incident. Izrazil je upanje, da bodo odgovorni zanj kaznovani, saj da je tovrstno spodbujanje sovraštva nesprejemljivo. Izrazi nestrpnosti so stvar preteklosti, je prepričan.
Dogodek je danes v izjavi za javnost obsodila tudi Zveza združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja (ZZB NOB). Ravnanje neznancev je po njihovih navedbah posledica dejstva, da se Italijani "nikoli niso zares soočili s svojo zgodovinsko odgovornostjo" iz časa fašizma.
Župan Nove Gorice Samo Turel je medtem dogodek označil kot obsojanja vreden eksces. Ob tem je izrazil prepričanje, da "večina prebivalcev na obeh straneh meje vidi prihodnost v medsebojnem spoštovanju tako jezika kot narodnosti, kot vsega, kar vsi, ki živimo na tem območju, prispevamo v smislu njegovega bogatenja". To dokazuje čezmejni projekt Evropske prestolnice kulture, poudarja Turel.






























Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.