Predsednik Borut Pahor se mudi na dvodnevnem uradnem obisku v Turčiji. Začel ga je s položitvijo venca na grob ustanovitelja moderne turške države Musafe Kemala Atatürka in se vpisal v knjigo gostov v njegovem spominskem muzeju. Nato ga je z vojaškimi častmi sprejel njegov gostitelj, turški predsednik Abdullah Gül. Sledil je pogovor na štiri oči ter plenarni pogovori med delegacijama obeh držav.
V odprtem in prijateljskem pogovoru sta se predsednika strinjala, da so dvostranski odnosi med državama odlični in so bili s podpisom strateškega partnerstva dvignjeni na najvišjo in najtesnejšo raven. Kljub temu so na gospodarskemu področju, posebej glede storitev transporta, logistike in turizma, zaželeni dodatni napori, predvsem na področju investicij, saj je teh sorazmerno malo. Gül je Pahorju predstavil proces modernizacije turškega gospodarstva, ki po njegovem mnenju predstavlja tudi priložnost za slovenska podjetja. Turški predsednik je poudaril pomembnost slovenske vloge pri stabilizaciji razmer na Zahodnem Balkanu in predsedniku Pahorju čestital za regionalno pobudo Brdo Process, ki je po njegovem prepričanju zelo pomembna za celo regijo.
Pahor je potrdil, da uradni obisk odraža odlične odnose med državama in je hkrati priložnost za nadaljnje poglabljanje in razvijanje političnega dialoga, utemeljenega v Deklaraciji o strateškem partnerstvu, ki je bila podpisana marca 2011. Slovenija si želi okrepiti sodelovanje in nadalje spodbuditi turške investitorje k vlaganju v Slovenijo, je dejal Pahor ter hkrati izrazil pričakovanje, da bo obisk tudi spodbuda za delo slovensko-turške mešane gospodarske komisije, katere 5. zasedanje bo 19. februarja 2014 v Turčiji. Med ključnimi zunanjepolitičnimi temami je izpostavil veliko vlogo Turčije v naporih mednarodne skupnosti za stabilizacijo razmer na Bližnjem vzhodu.
V izjavi za medije je predsednik dejal, da današnji obisk predstavlja nadaljevanje odličnih političnih odnosov z željo, da na enako raven dvignemo tudi gospodarsko sodelovanje, tako bilateralno, kot v obliki skupnih nastopov na tretjih trgih. "Vesel sem, da turška poslovna skupnost vidi v Sloveniji destinacijo za investiranje in verjamem, da bo Slovenija tudi z odpravo nekaterih administrativnih ovir vzpostavila ekonomijo, ki bo bolj kompetitivna in privlačna za tuje strateške partnerje," je dejal in dodal, da želi predstaviti koncept Slovenije kot pametne in lepe dežele. Na koncu je Pahor tudi poudaril, da ima Turčija v Sloveniji zelo iskrenega zagovornika njenih evropskih ambicij. "Osebno sem si in si bom tudi v prihodnje prizadeval, da Evropska unija postane dovolj velika domovina tudi za Turčijo."
Pahor se je srečal tudi s predsednikom Velike narodne skupščine Turčije, s katerim sta govorila predvsem o približevanju Turčije Evropski uniji ter o sodelovanju med Turčijo in Slovenijo. Ocenila sta, da so dvostranski politični odnosi med državama odlični, sogovornika pa sta izmenjala poglede tudi o reševanju konflikta v Siriji in napetih razmer v Egiptu. Po tem je bil predsednik republike povabljen na plenarno zasedanje narodne skupščine, kjer so ga pozdravili poslanci in poslanke.
Na povabilo veleposlanikov je nagovoril VI. letno konferenco veleposlanikov Republike Turčije, v popoldanskem času ga je sprejel še predsednik vlade Recep Tayyip Erdogan, s katerim sta se prav tako posvetila sporazumu o strateškem partnerstvu iz marca 2011. Ugotovila sta, da so učinki strateškega partnerstva že vidni, in se zavezala k še nadaljnjemu sodelovanju. Erdogan je pokazal tudi velik interes za proces privatizacije v Sloveniji.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.