Predsednik republike dr. Janez Drnovšek je Državnemu zboru Republike Slovenije predlagal, da za guvernerja Banke Slovenije imenuje Andreja Ranta, so sporočili z Urada predsednika. "Guverner Banke Slovenije me je v začetku oktobra 2006 obvestil, da mu 31. marca 2007 poteče šestletni mandat. Na podlagi obvestila predsednika Državnega zbora Republike Slovenije Franceta Cukjatija sem se odločil, da Državnemu zboru za guvernerja Banke Slovenije predlagam gospoda Andreja Ranta, univerzitetnega diplomiranega ekonomista," je v dopisu, ki ga je poslal v DZ zapisal Drnovšek, ki je o svojem predlogu obvestil tudi premierja, ki si je vzel čas za premislek o podpori.
Andrej Rant je v Banki Slovenija zaposlen vse od leta 1991, od leta 1993 dalje kot viceguverner. "V več kot 15 letih je dodobra spoznal to ustanovo, kot strokovnjak in sodelavec bivšega in sedanjega guvernerja pa je pomembno prispeval tudi k njenemu razvoju. Pri tem je s pridom uporabil tudi znanje, ki si ga je med leti 1973 in 1991 pridobil v Narodni banki Slovenije, kjer je bil najprej direktor analitsko raziskovalnega centra, pozneje pa viceguverner in namestnik guvernerja Narodne banke Slovenija," je v svoji obrazložitvi še navedel predsednik.
Rant je bil v letih od 1991 do 2001 član pogajalske skupine o vprašanjih nasledstva bivše SFRJ. Ko je Slovenija pričela pogajanja za vstop v Evropsko unijo, je bil od 1998 do 2002 član ožje pogajalske skupine za pogajanja o pristopu Slovenije k Evropski uniji. Od vstopa Slovenije v Evropsko unijo je član ekonomsko - finančnega odbora ECOFIN. Kot viceguverner spremlja guvernerja tudi na sejah Sveta Evropske centralne banke, kot njegov namestnik.
"Banka Slovenije je v preteklih letih s svojo politiko in odločitvami pomembno prispevala k mednarodnemu ugledu Republike Slovenije, saj je naša država s 1. januarjem 2007 kot prva in edina nova članica Evropske unije uvedla enotno evropsko valuto. Tudi Andrej Rant je pomembno sodeloval pri uvedbi evra v Sloveniji. Kot so predsedujoči Koordinacijskega odbora za tehnične priprave za uvedbo evra, je skupaj s sodelavci uspešno opravil vse potrebno za to, da je bila zamenjava valute opravljena brez posebnih težav, za kar so nam mnogi izrekli javno priznanje," so še sporočili s predsednikovega urada.
Andrej Rant s kandidaturo soglaša.
Stranke še brez stališč
V poslanskih skupinah parlamentarnih strank praviloma še niso seznanjeni z današnjim predlogom predsednika republike Drnovška. Ali se jim zdi novi kandidat primeren, da mu zaupajo svoj glas, tako še ne želijo napovedovati. Svoja stališča bodo v strankah oblikovali po sestankih poslanskih skupin prihodnji teden ter po pogovoru s kandidatom.
Poslanska skupina SD bo o novem Drnovškovem predlogu razpravljala v torek, Miran Potrč pa upa, da je predlog usklajen tudi z vladajočo koalicijo. "Da se ob naši podpori ne bo zgodilo kaj podobnega, kot se je zgodilo ob predlogu za imenovanje Mitje Gasparija," je dodal. Potrč Ranta pozna in ve, da dolga leta uspešno dela v Banki Slovenije. "Osebno me zanima kakovosten kandidat," je dodal.
Tudi v SLS do torka še ne bodo imeli stališča do novega kandidata. Jakob Presečnik je povedal, da je za predlog izvedel iz medijev, poslanska skupina pa bo o tem razpravljala v torek.
V SNS uradno z Drnovškovim predlogom še niso seznanjeni, zato ga po besedah Zmaga Jelinčiča ne želijo komentirati. Tudi v DeSUS s predlogom niso seznanjeni. "To je čisto nova stvar in brez posvetovanja s kolegi ne bi dal nobene izjave na to temo," je dejal Franc Žnidaršič.
Alojz Sok (NSi) pa je opozoril, da se predsednik republike spet ni posvetoval s poslanskimi skupinami. V četrtek je presenetil s kandidatom Jožetom Mencingerjem, danes predlaga že drugega kandidata. "Vse skupaj je po mojem mnenju precej neresno s strani predsednika države," je dejal.
Stališča do Drnovškovega predloga še nimajo niti v poslanski skupini LDS, Milan Cvikl pa je Drnovškovo ravnanje označil za modro in odgovorno. "Predlagal je strokovnjaka in neodvisno osebo," je dejal ter ocenil, da je z vidika ohranitve neodvisnosti Banke Slovenije prav gotovo dober predlog. Cvikl sicer nima informacij o tem, ali se je Drnovšek glede novega kandidata za guvernerja posvetoval s katero od poslanskih skupin, vendar po njegovem mnenju te potrebe niti ni.
Mešani odzivi ekonomistov
Odločitev predsednika, da za novega kandidata za guvernerja BS za naslednji mandat predlaga Ranta, je med ekonomisti sprožila mešane odzive. Ekonomistu z ljubljanske ekonomske fakultete Bogomirju Kovaču in direktorju Ekonomskega inštituta Pravne fakultete Francetu Križaniču se zdi izbira dobra, direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj Janez Šušteršič pa ima glede predlaganega kandidata pomisleke.
"Mislim, da je to dobra odločitev, tehnična v bistvu, na nek način nadaljevanje dosedanje usmeritve," je povedal Kovač in dodal, da je Rant konec koncev tudi "človek iz notranjih bančnih struktur, ki so že doslej najtesneje sodelovale - kot viceguverner". Pri tem poudarja, da se v vsakem primeru čas za imenovanje izteka in da je "daleč najslabše za Slovenijo in za to institucijo, če bi se te politične igrice nadaljevale, kajti gre predvsem ne toliko za imena kot za kredibilnost banke in seveda vse tisto, kar potem posledično iz tega izhaja". "Zdaj rabimo zelo stabilne razmere pri prehodu in prevzemu evra," meni Kovač.
Križanič je dejal, da gre za kompromisno rešitev. "Očitno je komuniciral z vlado. Bo pa dobra rešitev, ker je Rant človek, ki izjemno dobro pozna centralno bančništvo in bo ustrezno vodil to strukturo tudi naprej," je prepričan Križanič.
Drugačnega mnenja je Šušteršič. "Povedal sem že, da bi bilo smiselno, da skuša predsednik najti nekoga od ljudi, ki so strokovnjaki za denarno politiko in imajo na tem področju nek širši makroekonomski pogled. Ocenjujem, da Rant ne ustreza temu opisu," je povedal prvi mož urada za makroekonomske analize in razvoj.
Drnovšek je iskal strokovnjaka, ki je politično neodvisen
Državni zbor je 2. februarja na tajnem glasovanju zavrnil
Drnovškov predlog, da za naslednjih šest let podaljša mandat guvernerju
Mitji Gaspariju. "Z razočaranjem sem sprejel novico, da
gospod Mitja Gaspari v državnem zboru ni bil izvoljen za guvernerja
Banke Slovenije v naslednjem šestletnem obdobju. Kot sem že napisal v
svojem predlogu, gre za odličnega poznavalca naših in mednarodnih
financ, z bogatimi izkušnjami pri izgradnji slovenskega finančnega in
monetarnega sistema. Njegova neizvolitev je zelo slab znak za slovensko
in mednarodno javnost, saj kaže, da se nadaljuje trend izpodkopavanja
neodvisnih institucij v državi,'' je po neizvolitvi Gasparija na svoji spletni strani zapisal predsednik.
''V nastali situaciji bom moral predlagati drugega kandidata. Sedanjemu guvernerju Banke Slovenije poteče mandat 31. marca letos. Zakon ne predvideva podaljšanja ali nadomeščanja, če do takrat ne bo izvoljen novi guverner. Zato bom moral postopke izbire pospešiti, da ne bi prišli v situacijo, ko Banka Slovenija ne bi imela guvernerja, in to ravno na začetku vstopa v skupni evropski monetarni sistem, ko mora naš guverner sodelovati pri odločitvah sveta guvernerjev Evropske centralne banke. Seveda bom tudi tokrat skušal predlagati kandidata, ki bo strokovno neoporečen, hkrati pa tudi politično neodvisen," je še zatrdil predsednik Drnovšek.
Janša se ni strinjalPredsednik države Drnovšek je skušal za guvernerja Banke Slovenije predlagati Jožeta Mencingerja, a je predlog po pogovoru s premierjem Janezom Janšo umaknil, je za 24ur.com povedal Mencinger. Dejal je, da ga je Drnovšek poklical v sredo, 7. februarja, in ga vprašal, ali ga mesto guvernerja zanima. Mencinger je bil načeloma za, vendar je moral predhodno opraviti še nekaj razgovorov na to temo.
Kasneje, čez približno dve uri, pa je predsednik kandidaturo umaknil. Razlog naj bi bil pogovor s premierjem Janšo, ki naj bi nasprotoval njegovemu imenovanju.
Mencinger je dejal, da ga umik kandidature ni presenetil, saj je vedel, da bo tako. Pojasnil, da je v kandidaturo privolil, ker meni, da bi lahko v Evropsko centralno banko (ECB) vnesel skepso, ki je po njegovem mnenju v določeni meri tudi potrebna.
Vlada o kandidaturi molči. Kandidature Mencingerja ne komentiramo, je za 24ur.com povedal Rok Srakar z urada predsednika vlade.
Jana Lutovac Lah iz Urada predsednika republike je za 24ur.com potrdila, da je Drnovšek umaknil kandidaturo Mencingerja. Predsednik mora sicer do 16. februarja predlagati novega kandidata za guvernerja Banke Slovenije.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.