Slovenija

Predsednik predlagal Ranta

Ljubljana, 09. 02. 2007 07.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Drnovšek je DZ predlagal, da za guvernerja Banke Slovenije imenuje Andreja Ranta.

Andrej Rant je v Banki Slovenija zaposlen vse od leta 1991, od leta 1993 dalje kot viceguverner
Andrej Rant je v Banki Slovenija zaposlen vse od leta 1991, od leta 1993 dalje kot viceguverner FOTO: POP TV

Predsednik republike dr. Janez Drnovšek je Državnemu zboru Republike Slovenije predlagal, da za guvernerja Banke Slovenije imenuje Andreja Ranta, so sporočili z Urada predsednika. "Guverner Banke Slovenije me je v začetku oktobra 2006 obvestil, da mu 31. marca 2007 poteče šestletni mandat. Na podlagi obvestila predsednika Državnega zbora Republike Slovenije Franceta Cukjatija sem se odločil, da Državnemu zboru za guvernerja Banke Slovenije predlagam gospoda Andreja Ranta, univerzitetnega diplomiranega ekonomista," je v dopisu, ki ga je poslal v DZ zapisal Drnovšek, ki je o svojem predlogu obvestil tudi premierja, ki si je vzel čas za premislek o podpori.

Andrej Rant je zelo dober poznavalec razmer na področju financ in bančništva. Ima dolgoletne izkušnje ter osebnostne lastnosti, potrebne za kakovostno vodenje te pomembne ustanove. Njegovo dosedanje sodelovanje v Ekonomsko finančnem odboru ECOFINa ter Evropski centralni banki zagotavlja, da bo kot član Sveta Evropske centralne banke ravnal na ustrezni strokovni ravni in skladno z interesi Republike Slovenije. Predsednik Janez Drnovšek

Andrej Rant je v Banki Slovenija zaposlen vse od leta 1991, od leta 1993 dalje kot viceguverner. "V več kot 15 letih je dodobra spoznal to ustanovo, kot strokovnjak in sodelavec bivšega in sedanjega guvernerja pa je pomembno prispeval tudi k njenemu razvoju. Pri tem je s pridom uporabil tudi znanje, ki si ga je med leti 1973 in 1991 pridobil v Narodni banki Slovenije, kjer je bil najprej direktor analitsko raziskovalnega centra, pozneje pa viceguverner in namestnik guvernerja Narodne banke Slovenija," je v svoji obrazložitvi še navedel predsednik.

Rant je bil v letih od 1991 do 2001 član pogajalske skupine o vprašanjih nasledstva bivše SFRJ. Ko je Slovenija pričela pogajanja za vstop v Evropsko unijo, je bil od 1998 do 2002 član ožje pogajalske skupine za pogajanja o pristopu Slovenije k Evropski uniji. Od vstopa Slovenije v Evropsko unijo je član ekonomsko - finančnega odbora ECOFIN. Kot viceguverner spremlja guvernerja tudi na sejah Sveta Evropske centralne banke, kot njegov namestnik.

"Banka Slovenije je v preteklih letih s svojo politiko in odločitvami pomembno prispevala k mednarodnemu ugledu Republike Slovenije, saj je naša država s 1. januarjem 2007 kot prva in edina nova članica Evropske unije uvedla enotno evropsko valuto. Tudi Andrej Rant je pomembno sodeloval pri uvedbi evra v Sloveniji. Kot so predsedujoči Koordinacijskega odbora za tehnične priprave za uvedbo evra, je skupaj s sodelavci uspešno opravil vse potrebno za to, da je bila zamenjava valute opravljena brez posebnih težav, za kar so nam mnogi izrekli javno priznanje," so še sporočili s predsednikovega urada.

Andrej Rant s kandidaturo soglaša.

Stranke še brez stališč

Milan Cvikl pa je Drnovškovo ravnanje označil za modro in odgovorno
Milan Cvikl pa je Drnovškovo ravnanje označil za modro in odgovorno FOTO: Dare Čekeliš

V poslanskih skupinah parlamentarnih strank praviloma še niso seznanjeni z današnjim predlogom predsednika republike Drnovška. Ali se jim zdi novi kandidat primeren, da mu zaupajo svoj glas, tako še ne želijo napovedovati. Svoja stališča bodo v strankah oblikovali po sestankih poslanskih skupin prihodnji teden ter po pogovoru s kandidatom.

Poslanska skupina SD bo o novem Drnovškovem predlogu razpravljala v torek, Miran Potrč pa upa, da je predlog usklajen tudi z vladajočo koalicijo. "Da se ob naši podpori ne bo zgodilo kaj podobnega, kot se je zgodilo ob predlogu za imenovanje Mitje Gasparija," je dodal. Potrč Ranta pozna in ve, da dolga leta uspešno dela v Banki Slovenije. "Osebno me zanima kakovosten kandidat," je dodal.

Tudi v SLS do torka še ne bodo imeli stališča do novega kandidata. Jakob Presečnik je povedal, da je za predlog izvedel iz medijev, poslanska skupina pa bo o tem razpravljala v torek.

V SNS uradno z Drnovškovim predlogom še niso seznanjeni, zato ga po besedah Zmaga Jelinčiča ne želijo komentirati. Tudi v DeSUS s predlogom niso seznanjeni. "To je čisto nova stvar in brez posvetovanja s kolegi ne bi dal nobene izjave na to temo," je dejal Franc Žnidaršič.

Alojz Sok (NSi) pa je opozoril, da se predsednik republike spet ni posvetoval s poslanskimi skupinami. V četrtek je presenetil s kandidatom Jožetom Mencingerjem, danes predlaga že drugega kandidata. "Vse skupaj je po mojem mnenju precej neresno s strani predsednika države," je dejal.

Stališča do Drnovškovega predloga še nimajo niti v poslanski skupini LDS, Milan Cvikl pa je Drnovškovo ravnanje označil za modro in odgovorno. "Predlagal je strokovnjaka in neodvisno osebo," je dejal ter ocenil, da je z vidika ohranitve neodvisnosti Banke Slovenije prav gotovo dober predlog. Cvikl sicer nima informacij o tem, ali se je Drnovšek glede novega kandidata za guvernerja posvetoval s katero od poslanskih skupin, vendar po njegovem mnenju te potrebe niti ni.

Mešani odzivi ekonomistov

Med kandidati se je po zavrnitvi Gasparija v javnosti sicer kot najverjetnejši kandidat omenjal slovenski strokovnjak ameriške centralne banke Egon Zakrajšek. Po poročanju medijev, ki so med morebitnimi kandidati navajali še Šušteršiča, prvega moža banke BA-CA Franceta Arharja, člana svete Banke Slovenije Boštjana Jazbeca, naj bi bil ravno Zakrajšek najbližje sedežu guvernerja.

Odločitev predsednika, da za novega kandidata za guvernerja BS za naslednji mandat predlaga Ranta, je med ekonomisti sprožila mešane odzive. Ekonomistu z ljubljanske ekonomske fakultete Bogomirju Kovaču in direktorju Ekonomskega inštituta Pravne fakultete Francetu Križaniču se zdi izbira dobra, direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj Janez Šušteršič pa ima glede predlaganega kandidata pomisleke.

Med ekonomisti je Drnovškov predlog sprožil mešane odzive
Med ekonomisti je Drnovškov predlog sprožil mešane odzive FOTO: Dare Čekeliš


"Mislim, da je to dobra odločitev, tehnična v bistvu, na nek način nadaljevanje dosedanje usmeritve,"
je povedal Kovač in dodal, da je Rant konec koncev tudi "človek iz notranjih bančnih struktur, ki so že doslej najtesneje sodelovale - kot viceguverner". Pri tem poudarja, da se v vsakem primeru čas za imenovanje izteka in da je "daleč najslabše za Slovenijo in za to institucijo, če bi se te politične igrice nadaljevale, kajti gre predvsem ne toliko za imena kot za kredibilnost banke in seveda vse tisto, kar potem posledično iz tega izhaja". "Zdaj rabimo zelo stabilne razmere pri prehodu in prevzemu evra," meni Kovač.

Križanič je dejal, da gre za kompromisno rešitev. "Očitno je komuniciral z vlado. Bo pa dobra rešitev, ker je Rant človek, ki izjemno dobro pozna centralno bančništvo in bo ustrezno vodil to strukturo tudi naprej," je prepričan Križanič.

Drugačnega mnenja je Šušteršič. "Povedal sem že, da bi bilo smiselno, da skuša predsednik najti nekoga od ljudi, ki so strokovnjaki za denarno politiko in imajo na tem področju nek širši makroekonomski pogled. Ocenjujem, da Rant ne ustreza temu opisu," je povedal prvi mož urada za makroekonomske analize in razvoj.

Drnovšek je iskal strokovnjaka, ki je politično neodvisen


Državni zbor je 2. februarja na tajnem glasovanju zavrnil Drnovškov predlog, da za naslednjih šest let podaljša mandat guvernerju Mitji Gaspariju. "Z razočaranjem sem sprejel novico, da gospod Mitja Gaspari v državnem zboru ni bil izvoljen za guvernerja Banke Slovenije v naslednjem šestletnem obdobju. Kot sem že napisal v svojem predlogu, gre za odličnega poznavalca naših in mednarodnih financ, z bogatimi izkušnjami pri izgradnji slovenskega finančnega in monetarnega sistema. Njegova neizvolitev je zelo slab znak za slovensko in mednarodno javnost, saj kaže, da se nadaljuje trend izpodkopavanja neodvisnih institucij v državi,'' je po neizvolitvi Gasparija na svoji spletni strani zapisal predsednik.

Predsednik Drnovšek naj bi novega kandidata predlagal prihodnji teden, kot kaže, pa bo njegovo ime usklajeno z vlado.
Predsednik Drnovšek naj bi novega kandidata predlagal prihodnji teden, kot kaže, pa bo njegovo ime usklajeno z vlado. FOTO: Dare Čekeliš
Guverner Banke Slovenije potrebuje za izvolitev podporo najmanj 46 poslancev v državnem zboru. V parlamentu sicer sedi 90 poslank in poslancev.
''Kdor koli misli, da si bo z zavzemanjem finančnih, gospodarskih in medijskih institucij zagotovil trdno in dolgotrajno vladanje, se moti. Ravno nasprotno. Vlada, ki zna biti dovolj modra, da si zagotovi sodelovanje neodvisnih in visoko usposobljenih strokovnjakov, bo veliko bolj verodostojna in sprejemljiva za državljane. Če pa svoje odločitve podreja svojim oblastvenim interesom in ne interesom države kot celote, žaga vejo, na kateri sedi. Ta veja pa je zaupanje,'' je dodal.

''V nastali situaciji bom moral predlagati drugega kandidata. Sedanjemu guvernerju Banke Slovenije poteče mandat 31. marca letos. Zakon ne predvideva podaljšanja ali nadomeščanja, če do takrat ne bo izvoljen novi guverner. Zato bom moral postopke izbire pospešiti, da ne bi prišli v situacijo, ko Banka Slovenija ne bi imela guvernerja, in to ravno na začetku vstopa v skupni evropski monetarni sistem, ko mora naš guverner sodelovati pri odločitvah sveta guvernerjev Evropske centralne banke. Seveda bom tudi tokrat skušal predlagati kandidata, ki bo strokovno neoporečen, hkrati pa tudi politično neodvisen," je še zatrdil predsednik Drnovšek.

Janša se ni strinjal
Jože Mencinger meni, da bi lahko v Evropsko banko vnesel skepso.
Jože Mencinger meni, da bi lahko v Evropsko banko vnesel skepso. FOTO: POP TV
65-letni Jože Mencinger je pravnik, ekonomist in akademik. Leta 1991 je bil minister za gospodarstvo in podpredsednik vlade, do leta 2005 pa je bil tudi rektor Univerze v Ljubljani. Od leta 1995 je tudi član Evropske akademije znanosti in umetnosti, leta 2001 pa je prejel Zlati častni znak svobode Republike Slovenije. Od leta 2002 je državni svetnik.

Predsednik države Drnovšek je skušal za guvernerja Banke Slovenije predlagati Jožeta Mencingerja, a je predlog po pogovoru s premierjem Janezom Janšo umaknil, je za 24ur.com povedal Mencinger. Dejal je, da ga je Drnovšek poklical v sredo, 7. februarja, in ga vprašal, ali ga mesto guvernerja zanima. Mencinger je bil načeloma za, vendar je moral predhodno opraviti še nekaj razgovorov na to temo.

Kasneje, čez približno dve uri, pa je predsednik kandidaturo umaknil. Razlog naj bi bil pogovor s premierjem Janšo, ki naj bi nasprotoval njegovemu imenovanju.

Mencinger je dejal, da ga umik kandidature ni presenetil, saj je vedel, da bo tako. Pojasnil, da je v kandidaturo privolil, ker meni, da bi lahko v Evropsko centralno banko (ECB) vnesel skepso, ki je po njegovem mnenju v določeni meri tudi potrebna.

Vlada o kandidaturi molči. Kandidature Mencingerja ne komentiramo, je za 24ur.com povedal Rok Srakar z urada predsednika vlade.

Jana Lutovac Lah iz Urada predsednika republike je za 24ur.com potrdila, da je Drnovšek umaknil kandidaturo Mencingerja. Predsednik mora sicer do 16. februarja predlagati novega kandidata za guvernerja Banke Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

neti
10. 02. 2007 12.14
Lepo pozdravljeni, pisoči, različno misleči; priznam, da dobim norice, ko prebiram veleumja živinozdravnika SOKa na temo finance, pa revež niti mat. na faksu ni imel, pa obramboslovec JJ; od kod jim znanje kateri je najboljši "financar" za SLO. Tudi BAJUK ni nikoli bil financar, končal je agroekonomijo. In to je naša izvršilna oblast, ki sprejema najbolj neumne zakone v eri SLO, potem pa naj se kdo pritožuje, če ga po telefonu vprašam, kje je dobil kar prečitam na VPOGLEDIH geodetskega zavoda. Ni težko, le znati je treba!! RETEMA tvoj Gasparijev CV je pa resnično primeren za JJ konstrukt, še Zmageca ne bo več potreboval, sedaj najdi drugo ime, ki ga JJ ne mara...........lp
Tonček Balonček
10. 02. 2007 11.12
Guvernerji, sodniki, (tudi ustavni), varuhi pravic itd. nikoli ne morejo biti "neodvisni", saj jih imenuje državni zbor, s tako ali drugačno večino. Kdo ima večino, vemo, zato ne morejo pr3dstavljati ene veje oblasti. Kdor ima večino v tem spoštovanem državnem zboru, kadruje vse ostale, razen tistih, ki jih podeduje od prejšnjega sklica zbora. Kar se guvernerja tiče, bi bilo načelno seveda dobrodošlo, da je v produktivnem konfliktu s predsednikom vlade, ne pa da slednji razmišlja, če je kandidat primeren ali ne, kot da je neejgov podrejeni. Pes je tudi, da je s prevzemom EUR vloga guvernerja postala več ali manj marginalna.
Uporabnik113189
10. 02. 2007 09.35
malasutra, mogoče pri enem od komentarjev nisem bil dovolj jasen. Vse spoštovanje dr.Mencingerju in ostalim. Menim pa, da gre pri guvernerju banke za tako specifično področje, kjer pač neko splošno znanje žal ne zadošča..Mencingerja je za takšno delo preprosto škoda. Pri denarju pa sem zadrt konzervativec in pristaš premišljenega kadrovanja znotraj stroke.. Zato mi je všeč Gaspari, Mramor, pa tudi Rant se mi zdi OK. Videti pa je da Šušteršič zopet nekaj rovari, manjka samo še afera..
Dudler
10. 02. 2007 08.19
Nihče ne more oporekati Mencigarjevim dosežkom, ampak članstvo v Evropski akademiji znanosti in umetnosti pač ni merilo ali zagotovilo, da je človek lahko tudi v praksti dober ekonomist, gospodarstvenik, politik. Iz izkušenj lahko vidimo, da so mnogo akademiki predvsem veliki teoretiki, le redki so sposobni svoje znanje tudi udejanjiti.
malasutra@gmail.com
09. 02. 2007 18.51
mencingerja, ki je, med drugim bil celo član evropske akademije znanosti in umetnosti, dajete v nič. ma, res ste amaterji. očitno ste zavohali z janšo svojo priložnost. jasno, so časi vladavine povprečnežev. takih, ki se jim ni treba pretegniti, da bi kaj vedeli. se raje priklanjajo in ližejo tla pred svojim vodjem. beda.
malasutra@gmail.com
09. 02. 2007 18.37
oprostite, tomi in kompanija, resno ste vsekani. ko človek prebira vaše koncepte, ga resno lahko postane strah. ker takšni so torej koncepti tistega, ki mu sledite. skeri. nočna mora. red in disciplina. kako znano to zveni...
zico
09. 02. 2007 18.37
GRGEC MRAMOR, ŠE JANŠA GA JE SNUBU
albertinum@excite.com
09. 02. 2007 15.20
Retema je eden tistih, ki se 3x prekrižajo, ko slišijo Kučanovo ime. Je tudi eden tistih, ki krivi komuniste za vse, kar se slabega zgodi na tem svetu, pa tudi če se prismodi pečenka. Je tudi eden tstih, ki prebira znamenito hobotnico (odtod njegovi navedki), ki so jo ljudje z enako bolanim umom spisali že pred kakšnim desetletjem.
Uporabnik113189
09. 02. 2007 15.14
retema pa je lepo objavil, kako izgleda po novem udbovski ali sovarski opis oseb po JJ&CO ki so na seznamih za odstrel..Upam da bo Gaspari uspel koga tožiti in spraviti za zapahe. demokracija my ass.
Uporabnik113189
09. 02. 2007 14.57
Nekaterih prispevkov mladoekonomistov je bolje ne prebirat, ker so po bitki vsi generali in samo najedajo živce.. To je isto kot govoriti, da bi s potniškim avionom lahko pristal v deset sekundah. Teoretično morda to drži, sam v avionu bi bili vsi pobruhani in posrani, mogoče bi spotoma tut kakšen umrl.. Pamtnjakoviči.. Tako lep počasi in brez večjih pretresov smo pristali v drugo valuto, da drugi o tem samo sanjajo..Pri nas pa res nič ni dovolj dobro. Če so pa bogatini medtem plačali več davka, ni nič narobe. Saj jim je sedanja vlada davke drastično znižala. Še pa še bi lahko o tem, pa nima smisla..In če kdo vleče niti, potem jih jih zagotovo JJ&CO predvsem v ozadju, levičarji imajo daleč premalo zlobne domišljije, da bi jim sploh bili kos.
jackoo
09. 02. 2007 14.54
retema ti si se pa zdle zako "zaj****" da se bolj ne bi mogel...
K_K
09. 02. 2007 14.34
I. SPLOšNI PODATKI 1. ROJSTNI IN OSTALI PODATKI Mitja Gaspari Rojen: 25.11.1951, Ljubljana Stanuje: Pod brezami 17, Murgle, Ljubljana 2. SEDANJA FORMALNA FUNKCIJA IN ZAPOSLITEV Minister za finance RS 3. DOSEDANJE FUNKCIJE IN OSTALI PODATKI V ZVEZI S TEM Direktor analitsko-raziskovalnega centra Narodne banke Slovenije, namestnik guvernerke (Milice Ozbič) Narodne banke Slovenije, namestnik guvernerja Narodne banke Jugoslavije, nato po zvezah (škapin) zaposlen v Svetovni banki v ZDA kot u201Cstarejši finančni ekonomistu201D (kjer se je ukvarjal s finančnimi reformami nekaterih bivših držav Sovjetske zveze). Bil dejaven tudi na sejah ekonomske sekcije Marksističnega centra CK ZKS. II. PODROčJE DELOVANJA 1.STROKOVNO PODROčJE Diplomant ekonomske fakultete v Ljubljani, magister ekonomskih znanosti 2.PODROčJA V MAFIJSKEM LOBIJU Financiranje oziroma zagotavljanje pravnih okvirov za napajanje skladov v tujini in doma. III. MESTO V HIERARHIJI 1. MESTO V HIERARHIJI LOBIJA Po osamosvojitvi Slovenije zagotavjanje nadomestnih virov financiranja. 2. NADREJENI Milan Kučan, Niko Kavčič, Janez Zemljarič, Herman Rigelnik 3. SODELAVCI NA PRIBLIŽNO ENAKI RAVNI Dr. France Arhar v Banki Slovenije, dr. Mojmir Mrak, Jože Florjančič, Rudi Gabrovec, Franci Gerbec 4. PODREJENI Janez Kopač v Državnem zboru, Božo Jašovič in Milojka Kolar v Ministrstvu za finance RS, Viktor Voljčanšek direktor Devizne inšpekcije, Klavdij Stroligo direktor urada za preprečevanje pranja denarja v RS, Danilo Kovačič 5. SORODSTVO Mati Majda Gaspari je bila članica predsedstva SRS, NBS in ministrica za zdravstvo. Oče Marjan je bil direktor nekdanjega Medicinženiringa, s katerim je Janez Zemljarič gradil Klinični center v Ljubljani. Žena Mirjana je hčerka Slavka Beznika, ki je eden od vodilnih ljudi Saftija. Prav tako je bil vodilni v podjetju Aditu, preko katerega je v obliki u201Cpodpore manjšiniu201D odtekal denar Saftiju, bil je tudi predsednik SZDL Ljubljana. IV. MOTIV SODELOVANJA V MAFIJSKEM LOBIJU Osebne koristi, kompromitacija V. PERSPEKTIVE 1. MOŽNO NAPREDOVANJE V JAVNEM ŽIVLJENJU Računa na najvišji položaj v Banki Slovenije 2. MOŽNO NAPREDOVANJE V MAFIJSKEM LOBIJU Lahko postane eden najpomembnejših vodij, saj pozna vire financiranja in skrite sklade. VI. PREDNOSTI IN SLABOSTI 1. PREDNOSTI Skrivanje pod krinko neodvisnega strokovnjaka, ki ima za vsako svojo odločitev pokritje v mnenju u201Ctujih ekspertovu201D, pozna politično obrt. 2. SLABOSTI Zakompleksan, vpleten v strankarsko financiranje (primer Slejko) in objektivno odgovoren za neizvajanje carinskih predpisov (neplačilo carine Primex, Cimos) ... VII. DRUGI POMEMBNI PODATKI Znan po tem, da se je kot eden zadnjih beograjskih Slovencev (skupaj z Živkom Preglom, Jožetom Slokarjen in Ivanom Erženom) vrnil v Ljubljano. V začetku njegovega drugega mandata izbruhne t.i. u201Cafera HITu201D, kljub temu pa še danes ni sprejetega zkona o lastninjenju igralnic. Zato ni jasno, zakaj je vlada, preko ministrstva ki ga vodi Gaspari predlagala zmanjšanje dotedanje obdavčitve igralnic. Jeseni 1993 Gaspari podpiše Vladimirju Slejku oziroma njegovemu podjetju Kovind Unec državno poroštvo v znesku 1,7 milijona mark, ki je bilo tudi vnovčeno. Gaspari je podpisal omenjeno poroštvo šele potem, ko mu je Slejko pisno zagrozil, da bo obelodanil določene podatke o financiranju volitev. Slejko pa tega denarja ni nikoli vrnil, zato omenjeni znesek povečuje javni dolg. Gaspari je ob podpisu poroštva javno izjavil, da bo odstopil kot minister, če denar ne bo vrnjen. Denar ni bil vrnjen, Gaspari pa je na javno obljubo pozabil. Gaspari je kot minister
knes
09. 02. 2007 14.22
malasutra, pod LDS in Gasparijem je bila inflacija 10 let previsoka izkljucno zaradi nesposobnega guvernerja centralne banke in pa kvaziekonomistov tipa Mencinger (beri prispevke mladoekonomistov o vplivu tecajne politike na inflacijo ter slaboumne komentarje Mencingerja in Gasparija na vse to). Zaradi te politike se v Slo danes dejansko slabse zivi kot bi se lahko. To je fakt, ki ga ni mogoce spodbijati. Kar pa se tice ostalega - prepocasna ali docela mafijska privatizacija, znamenito Drnovskovo friziranje javnih financ (pomikanje fiskalnega leta po potrebi), odurno visoki davki, roparske nalepke, ki se jih povrh vsega se ne da odstraniti z avta, megalomanska sociala, ultralevicarski medijski prostor, slabo solstvo, izrazito neprijazna drzavna uprava, vecletne zamude na sodiscih, zaradi katerih zdaj placujemo odskodnine in zaradi katerega je pravica do sodnega varstva se danes samo pravljica, vecletne cakalne dobe v zdravstvu (je, je pa javno, juhej!) zaradi katerih umirajo ljudje.., ja, res. V Sloveniji nas je res lahko strah - da se na oblast vrne LDS. Zelo strah. Je pa perverzno, da nek zakrknjen komunist, kakrsen si ti, ocita komu odhod 'neoliberalnih' ekonomistov. Haha. Kdo se je pa najbolj potrudil da so odsli? Morda pa Semolic, kralj ulic in placanec nase vrle ultralevice s pomagaci? Janseva bistvena napaka je - premalo odlocno se je postavil po robu sindikatom in ostalim komunisticnim mogotcem, ki iz ozadja se danes vlecejo vse niti v tej drzavi.
xuxu
09. 02. 2007 14.22
Se opravičujem... Kjer NE funkcionira...
xuxu
09. 02. 2007 14.21
Kakšen red? Red je potrebno narediti tam, kjer kaj fukncionira tako kot bi moralo... Ti ljudje odstavljajo uspešne ljudi brez kakršnega koli razloga (oz butastega, kot npr. pri BS)!
tomi.passion@gmail.com
09. 02. 2007 14.15
malasutra. Ker sem dober človek, ti ne bom uničeval sanj. Želim ti lepe sanje, saj je realnost do partije kruta. Prav je tako. XUXU. Kriza? Kakšna kriza? Dela se red in to gre nekaterim močno v nos. Zanimivo, da ravno levičarjem in partiji, ki najbolj bentijo, ko jih nekdo odstrani od korita. MAr ni primarna vloga levice boj za socialo in ne za razne banke ter gospodarske položaje? Potem me sploh ne čudi ta kriza levice.
knes
09. 02. 2007 14.07
albertinum, pa kaj si ti nor?!?! Gaspari ni bil nikoli strankarski clovek? Minister v vladi LDS, za guvernerja ga je postavila LDS, leta 2000 je bil izvoljen za poslanca Drzavnega zbora NA LISTI LDS!!!! ti pa o nepoliticnosti?!
xuxu
09. 02. 2007 14.05
Kar se tiče politićnega kadrovanja... Take krize v prejčni vladavini nikoli ni bilo! Jst nevem kje določeni pobirate take budalaštine?? Vas JJ plačuje zato?:) Malo pozabljate na Arharja, Viranta, Pogorevca pa še jih je!! Pa mi naštejte zdej vsaj enega, ki ga je JJ postavil na kako vodilno mesto. ŠE VEČ! Imajo zaposlenega človeka, ki je samo zato plačan da išče take ki niso prave barve!
malasutra@gmail.com
09. 02. 2007 13.15
ma, dajta no, bojan1 in tomi.passion. sem že povedal: to, da je slovenija tako dobro pozicionirana v eu, so posledice dela prejšnjih vlad. ta, ki je sedaj, se je vsedla na odlično podlago. koliko pa jo je medtem že uspela uničiti s svojimi na juriš variantami, pa že malo vidimo, še bolj pa bomo. ker, ko enkrat sesuješ javno zdravstvo, ga zlepa več ne postaviš nazaj. pa ni samo vprašanje ekonomije. mene preprosto motijo metode nadzora in vtikanja v prav vse pore javnega življenja. moti me, da so ljudje iznenada prestrašeni. demokracijo si vsekakor predstavljam kot svobodo in kot ustvarjalno okolje. ne pa da si se prisiljen priklanjati katerim koli oblastnikom, če hočeš, da bo tvoja strokovnost tudi ustrezno ovrednotena. zdaj pa iznenada slišimo cel kup insinuacij na račun številnih strokovnih ljudi - pa naj bo to gaspari, mencinger ali kdo tretji. kr' neki. jurišniki bodo izgleda vsak trenutek zaukazali tudi temeljit pregled naših glav in naših skritih misli. v glavnem, tako bedne atmosfere, kot jo je ustvaril janša v pičlih dveh letih, še nisem doživel. le kje in kdaj se bo ta tip ustavil? ali pa je paranoja res tako huda reč, da ne moreš čez to in se cele dneve ukvarjaš samo s tem, do je in kdo ni tvoj prijatelj???
bojan1@mail386.com
09. 02. 2007 12.21
Tako je, prav si povedal in zadel bistvo Tomi.passion nad vsem tem se naj zamislijo oni, ki tako brezpogojno podpirajo bivše komuniste pod pretvezo kao levičarji ,so samo na papirju , v duši in fizično pa skrito prakticirajo kapotalistično življenje...!