"Nikoli prej in nikoli pozneje nisem imel od blizu priložnosti spremljati politike v tej svoji lepoti, kot je bila takrat," se je predsednik naše republike Borut Pahor spomnil dneva, ki ga obeležujemo danes, torej dneva, ko so uradno razglasili izide plebiscita, na katerem se je skoraj 90 odstotkov volilnih upravičencev odločilo za samostojno Slovenijo.
Na dan samostojnosti in enotnosti so v njegovem uradu tradicionalno, že šesto leto zapored odprli vrata predsedniške palače obiskovalcem. Predsednik Pahor in gospa Tanja Pečar sta ob tem pozdravila skoraj 1000 obiskovalcev. Pahor je ob tem poudaril, da palača odraža našo državnost in identiteto, njegovo poslanstvo pa je, da se trudi predstavljati vse državljanke in državljane.
V nadaljevanju nagovora je predsednik Pahor spomnil na znamenite besede Franceta Bučarja ob razglasitvi izidov plebiscita. Številni navzoči, ki so tedaj glasovali, so tako podoživeli tisti imenitni trenutek, ko smo bili na verjetno najbolj prelomnem trenutku zgodovine, predsednik republike pa jim je zaželel, da bi ob podobnih usodnih preizkušnjah tedanja enotnost navdihnila tudi naše zanamce. "Kot narod smo bili verjetno na najbolj prelomnem trenutku zgodovine," je poudaril z mislijo, da smo tedaj kot narod stopili skupaj in enotno glasovali za to drzno in pogumno odločitev. Praznični nagovor je sklenil z željo, da bi bili naši zanamci navdahnjeni s to zgodovinsko izkušnjo in bi svojim otrokom lahko zapustili enako navdihujočo dediščino.
Sledil je ogled protokolarnih in delovnih prostorov v palači, predsednik pa je medtem odgovarjal na vprašanja, povezana z njegovim delom. Obiskovalci so si lahko ogledali tudi častno stražo Garde Slovenske vojske, ki je bila v počastitev državnega praznika tradicionalno postrojena pred palačo.
Do zdaj je predsedniško palačo obiskalo blizu 25.000 obiskovalcev vseh starosti, tudi iz tujine.
Letos tako mineva 29 let od prelomnega 23. decembra 1990, ko se je na plebiscitu skoraj 90 odstotkov vseh volilnih upravičencev odločilo za samostojno Slovenijo. Izide plebiscita so uradno razglasili tri dni pozneje, zato 26. decembra zaznamujemo državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti, ki je tudi dela prost dan.
Na plebiscitu je glasovalo 93,2 odstotka vseh volilnih upravičencev, od katerih se jih je za osamosvojitev izreklo 95 odstotkov ali 88,5 odstotka vseh. Da je plebiscit uspel, je bilo znano že nekaj po 22. uri, ko so prešteli približno 60 odstotkov glasov. Predsednik Demosa Jože Pučnik je takrat izrekel znameniti stavek, da Jugoslavije ni več in da gre zdaj za Slovenijo.
Letošnja osrednja državna proslava je bila že v ponedeljek v ljubljanskem Cankarjevem domu. Pahor je v govoru spomnil, da je bila enotnost na plebiscitu odločilna za ustanovitev države in njeno enotno vojaško obrambo. Takšne enotnosti po njegovih besedah Slovenija danes ne potrebuje, potrebuje pa več dialoga in sodelovanja.
Pred proslavo so praznik s slavnostno sejo zaznamovali tudi v državnem zboru, predsednik vlade Marjan Šarec pa je na Brdu pri Kranju sprejel svojce padlih in ranjenih v vojni za Slovenijo leta 1991.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.