
Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je s svojimi sodelavci obiskala vodstvo Kliničnega centra Ljubljana. S sodelavci generalne direktorice KC so pregledali vse pogodbe, ki jih je zavod sklenil za opravljanje kliničnih raziskav. Pregled je pokazal, da ima zavod dejansko podpisanih 18 pogodb in ne 21, kot je generalna direktorica Darinka Miklavčič izjavila v četrtek.
Med 18 pogodbami so štiri podpisane za postmarketinške raziskave, torej za raziskave zdravil, ki so že v prometu, ostalih 14 pa je za nova zdravila. Izmed teh naj bi raziskovalcem honorarje že izplačali pri dveh pogodbah, ostalih 12 pogodb pa je še v teku.
Strokovna direktorica Kliničnega centra Aleksandra Markovič je na četrtkovi novinarski konferenci pozornost okoli pogodb za klinične raziskave v KC delno zavrnila rekoč, da takega pompa ne razume. Po njenih besedah se, dokler leta 2004 niso sprejeli pravilnika, ki ureja izvajanje kliničnih raziskav, torej dokler je bilo področje še popolnoma neurejeno, nihče ni obregnil ob to, sedaj, ko zadeve tečejo po pravilniku, pa.
To pravzaprav lahko pomeni, da je bilo v minulih desetletjih državno premoženje oškodovano. Raziskave so se namreč opravljale v javnih ustanovah in z javno opremo, stroškov za obrabo zavodi niso prejemali, za raziskave zaslužen denar pa je šel v žepe posameznikov. Kaže pa tudi na to, da je za večjo transparentnost porabe javnega denarja na tem področju potrebna ureditev izvajanja raziskovalne dejavnosti v Sloveniji.

Pirc Musarjeva je sicer danes pojasnila, da na podlagi doslej odkritega niso podali nobene ovadbe, ampak so o svojih ugotovitvah le obvestili vrhovno državno tožilstvo, zbrano dokumentacijo pa so predali tudi računskemu sodišču. Na vrhovnem državnem tožilstvu so nalogo že predali okrožnemu državnemu tožilstvu in zahtevali, da jih o ugotovitvah obveščajo.
Dopisovanje med KC in informacijsko pooblaščenko
"Ker je gospa Miklavčič na četrtkovi novinarski konferenci zatrdila, da je KC s farmacevtskimi družbami podpisal 21 pogodb, in dodala, da informacijska pooblaščenka v javnost ni dala pravih podatkov, javnost obveščamo, da to ne drži, saj je KC ves čas postopka zatrjeval, da ima podpisani zgolj dve pogodbi s farmacevtskimi družbami," so sporočili iz urada.

Ob tem v uradu pojasnjujejo, da se je njihov poziv KC 30. decembra 2005 nanašal na dokumente o vseh vrstah in oblikah izplačil, torej avtorske in podjemne pogodbe, stimulacije in drugo, ki jih prejemajo nekateri zdravniki v KC za klinično preizkušanje zdravil.
Iz KC so 10. januarja letos dobili dopis, v katerem jim sporočajo, da ima zavod sklenjeno samo eno pogodbo o kliničnem preizkušanju zdravil, za izvedbo katere so bile sklenjene štiri avtorske pogodbe. Ob tem so jim tudi pojasnili, da so raziskave brez pogodbe med KC in naročnikom/sponzorjem nedopustne.
Da bi razjasnili dejansko stanje so v uradu informacijske pooblaščenke 23. januarja KC še enkrat pozvali, da predloži tudi vse dokumente v zvezi z morebitnimi neintervencijskimi kliničnimi preizkušanji. Kot pravijo v uradu informacijske pooblaščenke, so jim iz KC na ta poziv 14. februarja odgovorili, da je iz pregleda registra pogodb v KC razvidno, da je evidentirana ena sama pogodba za neintervencijsko klinično preizkušanje.
Kot je znano, je generalna direktorica KC na četrtkovi novinarski konferenci zanikala večino očitkov informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar. Tako po njenih besedah ne drži, da so v KC vedeli le za eno klinično raziskavo, napačna pa je tudi ugotovitev Pirc Musarjeve, da naj bi sestre za delo pri raziskavah plačevali iz fonda za stimulacije, torej iz javnih sredstev. Navedla je, da so v KC od konca leta 2004 in v letu 2005 podpisali 21 pogodb za klinične raziskave - torej za preizkušanje novih zdravil, ki še niso odobrena -, letos pa še 18.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.