Komisija za preprečevanje korupcije je glede sprejemanja zakonov s področja urejanja okolja in prostora ugotovila, da je zaradi pomanjkanja transparentnosti in neobvladovanja korupcijskih tveganj le-to neustrezno.
Na komisiji so ugotovili, da je sprememba zakonodaje potrebna, v nekaterih delih celo nujna, ker so obstoječe rešitve pomanjkljive iz več vidikov – ''tako z vidika zaščite javnega interesa, odprave birokratskih ovir, jasnosti in preglednosti normative kot z vidika odpravljanja korupcijskih tveganj''. Na komisiji so opozorili, da morajo biti te spremembe domišljene, ''predvsem pa sprejete na transparenten način, tako v smislu medresorskega usklajevanja kot v smislu omogočanja javne razprave''.
Korupcijsko izpostavljeno področje
Komisija je v svojih postopkih ugotovila, da ''gre pri regulaciji okolja in prostora (tako na državni, še posebej pa na lokalni ravni) za korupcijsko izrazito izpostavljeno področje, na katerem deluje veliko zasebnih interesov in lobijev''. Hkrati pa gre pri tem za problematiko, pri kateri je prisoten izrazit javni interes.
''Dolžnost države je, da ta tveganja obvladuje in zavaruje javni interes,'' so poudarili na protikorupcijski komisiji. A z načinom in pristopom k spremembi zakonov ta dolžnost ni izpolnjena, ''obenem pa tako ravnanje – med drugim – tudi ni v duhu Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki od vseh državnih organov in nosilcev javnih funkcij zahteva zavzemanje za krepitev transparentnosti, vladavine prava ter odpravljanja tveganj za nasprotje interesov in korupcijo'', so poudarili na komisiji.
Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič je glede teh opozoril dejal, da so zakoni bili v javni razpravi. "Zakoni so bili objavljeni in razprava je potekala 21. junija, tako da ne vem, v čem bi bili problemi. Tako je bila tudi javnost vključena," je povedal minister Bogovič.
Kaj prinašajo novi zakoni?
Minister ocenjuje, da gre za manjše spremembe, s katerimi odgovarjajo na pomanjkljivosti in neoperativnost določene zakonodaje. Zakoni so po njegovih besedah del namere vlade za poenostavitev postopkov oz. spodbujanje gospodarske aktivnosti. Z novelo zakona o kmetijstvu želijo predvsem odpraviti administrativne ovire in zmanjšati stroške za postopke uveljavljanja ukrepov skupne kmetijske politike.
Predlog sprememb zakona o vodah želi med drugim urediti vprašanja na področju vodovarstvenih območij ter poenostaviti postopke podeljevanja vodnih pravic in prenosa vodnih pravic ter urediti uveljavitev izjem od doseganja okoljskih ciljev v primeru javnega interesa.
Novela zakona o varstvu okolja med drugim podaljšuje veljavnost okoljevarstvenih dovoljenj za tiste naprave, ki ne potrebujejo dovoljenja IPPC, s petih na deset let.
Minister je spregovoril tudi o noveli zakona o kmetijskih zemljiščih, ki spreminja ureditev pri odškodninah za spremembo namembnosti najboljših kmetijskih zemljišč. Za jesen je napovedal nove spremembe tega zakona, predvsem zaradi pričakovane obdavčitve nezazidanih stavbnih zemljišč in morebitnih sprememb namembnosti teh zemljišč nazaj v kmetijska.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.