Slovenija

Premier: Koalicija deluje normalno

Ljubljana, 20. 02. 2008 15.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Koalicija ni v krizi, zagotavlja Janša v odzivu na navedbe predsednika SLS Šrota, da so razmere v koaliciji na robu.

Janša poudarja, da koalicija deluje normalno.
Janša poudarja, da koalicija deluje normalno. FOTO: Reuters

Premier Janez Janša se je ob robu današnjega sestanka s predstavniki sindikatov javnega sektorja odzval na torkove navedbe predsednika koalicijske SLS Bojana Šrota, da so razmere v koaliciji na robu in da obstaja možnost, da stranka odide iz koalicije. Po besedah premiera koalicija ni v nobeni krizi. Prav tako tudi ne bo razpadla, je dodal.

Trditev Šrota, da se koalicija ni sestala že tri mesece, je po premierovih besedah že drugi primer, ko je "na neki novinarski konferenci slišal, da bi se koalicija morala sestati". Kot je dejal, namreč do zdaj za takšen sestanek še ni dobil nobenega uradnega poziva, pa tudi sicer se mi zdi poziv nenavaden. "Še posebej, ker koalicija deluje normalno," je poudaril.

Po navedbah predsednika vlade koalicija vsak teden sprejme veliko pomembnih odločitev, ki jih uskladi v koaliciji. V tem mandatu po njegovih besedah v koaliciji ni bilo še ničesar, kar ne bi bilo koalicijsko usklajeno.

"V primeru nadaljnjih napadov na SLS s strani koalicijskih partnerjev je možen izstop iz koalicije. Prihajamo do točke, ko ne bo več možno korektno politično sodelovati," je na torkovi novinarski konferenci poudaril Šrot.
"V primeru nadaljnjih napadov na SLS s strani koalicijskih partnerjev je možen izstop iz koalicije. Prihajamo do točke, ko ne bo več možno korektno politično sodelovati," je na torkovi novinarski konferenci poudaril Šrot. FOTO: Dare Čekeliš

Premier tudi ni želel ugibati, kaj bi lahko stalo v ozadju Šrotovih besed. Kot je dejal, za kaj takega tudi nima časa in ne želi špekulirati s tem. "Prepričan pa sem, da koalicija ni v nobeni krizi in da ne bo razpadla," je dejal. S Šrotom oziroma ostalimi koalicijskimi strankami se je tudi pripravljen sestati, je dodal.

Janša tudi o ozadju afere gradbincev

Na navedbe predsednika SLS, da naj bi za aretacijami stal prav premier, pa je odgovoril, da ima vsak pravico do svojega mnenja, "kar se je dejansko dogajalo, pa je preverljivo".

Peče: Z aretacijami vlada pridobiva točke

Peče je prepričan, da zakonodaja o javnih naročilih omogoča škodljivo ravnanje tako naročnikov kot izvajalcev, zato so spremembe zakonodaje nujne. Ob tem se je Peče dotaknil nedavnih aretacij vodilnih predstavnikov največjih slovenskih gradbenih podjetij. Kot je dejal, so prav podjetja, ki jih vodijo osebe, ki se jih zdaj obtožuje korupcije, od države dobila največ gradbenih poslov in s tem močno povečala svoje prihodke.

V poslanski skupini nepovezanih poslancev menijo, da gre pri nedavnih aretacijah za nabiranje političnih točk s strani vlade, morebitne odškodninske zahtevke pa bodo morali na koncu plačati državljani, je dejal Sašo Peče. Dodal je, da bodo podjetja, ki so bila predmet preiskave, zaradi tega izgubila nekaj poslov, negativne posledice pa bodo čutili zaposleni, in sicer na plačah, lahko pa tudi z izgubo delovnih mest.

Peče se je ob tem ustavil tudi pri managerskih odkupih in ob tem dejal, da želi vlada te odkupe v javnosti prikazati kot zlo, kljub temu pa je dovolila podoben način odkupa podjetja z zastavo delnic še neprevzetega podjetja ruskemu kupcu Slovenske industrije jekla.

"Zakon o javnih naročilih ni krivec za nepravilnosti, ki so predmet javnih polemik v zadnjem času," so zapisali na finančnem ministrstvu v odgovoru na Pečetove očitke in pojasnili, da je nespoštovanje zakona v skrajnem primeru sankcionirano z ničnostjo sklenjenih pogodb. "Za vsakim javnim naročilom pa so konkretne osebe, tako na strani naročnika kot ponudnika, ki v skladu s pooblastili, ki jih imajo, odgovarjajo za svoja dejanja," dodajajo in pojasnjujejo, da je prekoračitev ali zloraba teh pooblasti sankcionirana v drugih zakonih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pahor?ek
21. 02. 2008 09.11
Vse kaže, da je z naskokom Bojana Šrota na predsedniško mesto SLS nastala dvojna koalicija. Ena še vedno ostaja zvesta vladni, druga pa išče svojo prihodnjo koalicijo z nekaterimi akterji v opoziciji. Slednje pomeni, da je treba v vladni nujno povzročiti konflikt kot opravičilo za odhod iz koalicije. Kaj to pomeni, ni potrebno posebej razlagati. Bolj zanimivo vprašanje je, kaj boljšega je doprinesel Bojan Šrot kot novi predsednik SLS? Obljubljal je zelo veliko! Med drugim tudi zmago na volitvah v DZ leta 2012. Toda glede na njegov manj slaven začetek, je težko verjeti, da bo izpolnil svoje obljube. Prvi tak spodrsljaj je bil, ko je na kongres povabil svojega tajkunarskega brata Boška Šrota (Pivovarna Laško), kar je dokaz, da je Bojan Šrot povezan s kapitalom in monopoli, ki ravno pod Pivovarno obvladujejo celotno Slovenijo. Vprašanje, ki se postavlja vsakemu državljanu je, ali si bo Bojan Šrot upal tvegati odhod iz vladne koalicije, glede na to, da je vlada jasno izvaja protitajkunsko vojno. Vse kaže, da si ne upa, saj bi s tem celotni javnosti jasno pokazal, da je povezan s svojim bratom (čeprav vsi vemo, da povezava obstaja!). Posledično pa to pomeni slab uspeh na volitvah. Že na začetku sem omenil razhajanje znotraj njegove stranke. Iz tega sledi, da je Šrot vezan na odločitve znotraj organov svoje stranke. Strankin morebitni neuspeh na volitvah (vse kaže, da sploh ne bo dosegla volilnega praga, to pa pomeni izpad iz DZ!) pa pomeni konec njegove politične kariere. Vse je odvisno, kaj mu bodo prišepnili svetovalci iz ozadja, pri čemer se javnost nikakor ne more znebiti občutka, da se preko SLS vodijo kapitalski interesi njegovega brata Boška Šrota in s tem Pivovarne Laško. Ali se res za držo Bojana Šrota skriva kapital, bo pokazal čas. Če pa se, je boljše da že sedaj odstopi predsedniško mesto nekomu, ki je bolj sposoben in verodostojen od njega!!!
izbruh@gmail.com
21. 02. 2008 08.12
Bravo Saško, ki ga Peče - tipičen mafijski pristop: ne razkrivajte kriminala, ker lahko da vse skupaj ni res. Valjda, da bo SCT plačal par sto jurčkov za naslednjo Lipino predvolilno kampanjo, če bodo zdajle podprli Zidarčke in mizarčke.... Šroti pa kot Šroti: tako kot en bratv gospodarstvu, tako drugi v politiki in tretji v medijih...
manjakranjc@hotmail.com
21. 02. 2008 07.58
Jutro, Doki ni najbolj moder pa naj ga vseeno spomnimo, da SLS je še čisto v vsaki koaliciji grozila z izstopom, očitno( na mojo žaslost) pa bo v tej spejala cel mandat. Pozdrav M.K
Franc Kavka
20. 02. 2008 18.51
Šrot si bo polomil zobe in bo škrbast kot doki.
doki007@email.si
20. 02. 2008 16.25
ha ha ,...seveda je kriza koalicije ,....če začne ena koalicijska stranka grozit z izstopom iz koalicije je to kriza,.....!!! ------samo za janšo ni nič kriza nikol ,....kajti mora stisnt zobe in bit za vzgled ljudem ki ga že tako slabo prebavljajo s to njegovo draginjo ,......!
benjamin.hopec@gmail.com
20. 02. 2008 16.14
Bolje komunisti, kot Šrot! slina....