Premier Janez Janša se je ob robu današnjega sestanka s predstavniki sindikatov javnega sektorja odzval na torkove navedbe predsednika koalicijske SLS Bojana Šrota, da so razmere v koaliciji na robu in da obstaja možnost, da stranka odide iz koalicije. Po besedah premiera koalicija ni v nobeni krizi. Prav tako tudi ne bo razpadla, je dodal.
Trditev Šrota, da se koalicija ni sestala že tri mesece, je po premierovih besedah že drugi primer, ko je "na neki novinarski konferenci slišal, da bi se koalicija morala sestati". Kot je dejal, namreč do zdaj za takšen sestanek še ni dobil nobenega uradnega poziva, pa tudi sicer se mi zdi poziv nenavaden. "Še posebej, ker koalicija deluje normalno," je poudaril.
Po navedbah predsednika vlade koalicija vsak teden sprejme veliko pomembnih odločitev, ki jih uskladi v koaliciji. V tem mandatu po njegovih besedah v koaliciji ni bilo še ničesar, kar ne bi bilo koalicijsko usklajeno.
Premier tudi ni želel ugibati, kaj bi lahko stalo v ozadju Šrotovih besed. Kot je dejal, za kaj takega tudi nima časa in ne želi špekulirati s tem. "Prepričan pa sem, da koalicija ni v nobeni krizi in da ne bo razpadla," je dejal. S Šrotom oziroma ostalimi koalicijskimi strankami se je tudi pripravljen sestati, je dodal.
Janša tudi o ozadju afere gradbincev
Na navedbe predsednika SLS, da naj bi za aretacijami stal prav premier, pa je odgovoril, da ima vsak pravico do svojega mnenja, "kar se je dejansko dogajalo, pa je preverljivo".
Peče: Z aretacijami vlada pridobiva točke
V poslanski skupini nepovezanih poslancev menijo, da gre pri nedavnih aretacijah za nabiranje političnih točk s strani vlade, morebitne odškodninske zahtevke pa bodo morali na koncu plačati državljani, je dejal Sašo Peče. Dodal je, da bodo podjetja, ki so bila predmet preiskave, zaradi tega izgubila nekaj poslov, negativne posledice pa bodo čutili zaposleni, in sicer na plačah, lahko pa tudi z izgubo delovnih mest.
Peče se je ob tem ustavil tudi pri managerskih odkupih in ob tem dejal, da želi vlada te odkupe v javnosti prikazati kot zlo, kljub temu pa je dovolila podoben način odkupa podjetja z zastavo delnic še neprevzetega podjetja ruskemu kupcu Slovenske industrije jekla.
"Zakon o javnih naročilih ni krivec za nepravilnosti, ki so predmet javnih polemik v zadnjem času," so zapisali na finančnem ministrstvu v odgovoru na Pečetove očitke in pojasnili, da je nespoštovanje zakona v skrajnem primeru sankcionirano z ničnostjo sklenjenih pogodb. "Za vsakim javnim naročilom pa so konkretne osebe, tako na strani naročnika kot ponudnika, ki v skladu s pooblastili, ki jih imajo, odgovarjajo za svoja dejanja," dodajajo in pojasnjujejo, da je prekoračitev ali zloraba teh pooblasti sankcionirana v drugih zakonih.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.