Jelka Godec je uvodoma povedala, da v poslanski skupini SDS obžalujejo vsakršno nasilje, grožnje z nasiljem ali smrtjo do katerega koli državljana. To, kar se je zgodilo njenemu kolegu Branku Grimsu, je v poslanski skupini SDS po njenih besedah poželo veliko obžalovanja in terjalo ukrepe, ki so jih sprožili v okviru njihovih pristojnosti. "Takoj sem prosila generalno sekretarko DZ, da zavarujejo vse posnetke varnostnih kamer v okolici DZ, aktivno tudi sodelujemo z organi pregona. Istočasno sem na predsednico DZ naslovila zahtevo, v kateri jo prosim, da o varnosti poslancev in vseh ostalih zaposlenih v DZ spregovorimo na kolegiju predsednika DZ in tudi zahtevo, da se vse poslance varuje na poti od DZ do parkirnega mesta oz. garažne hiše in obratno."
Godčeva je v soboto na predsednico DZ naslovila pobudo za sklic nujne seje kolegija predsednice DZ, danes pa je PS SDS nanjo naslovila še zahtevo za sklic kolegija predsednice DZ. V DZ so vložili tudi zahtevo za sklic nujne seje za notranje zadeve na temo načrtnega stopnjevanja sovražnosti, spodbujanja nasilja ter napadov proti posameznikom na podlagi njihovih vrednot, prepričanj ali svetovnega nadzora.
"Od predsednice DZ je na mojo prvo zahtevo glede varovanja poslancev od DZ do garažne hiše prišel odgovor, da napad na Grimsa obžaluje, da tudi podpira predlog, ki sem ga dala in da se bomo o tem pogovorili po počitnicah. V PS SDS menimo, da bi bilo to treba narediti takoj, saj je dogodek takšne narave, da je treba odreagirati takoj," je še dejala.
"Že leta in leta prenašamo grožnje in napade na člane SDS, osebno poslanci dobivamo pisma in vizitke z grožnjami, telefonske klice, v zadnjih dveh letih so organizirani in nenajavljeni protesti dajali večje spodbude posameznikom za napade na naše poslance in člane SDS. V tem mandatu nas po vsaki seji DZ, ko zapuščamo DZ in gremo čez cesto, pred stopnicami pričakajo trije do štirje možje, ki nas nenehno žalijo, grozijo z nasiljem, nekaterim tudi s smrtjo, neodzivnost organov je tukaj vprašljiva. Zakaj nihče ne reagira na to, čeprav varnostne službe in policisti pred DZ to vedno spodbujajo?" je še dejala Godčeva. Spomnila je, da so na omenjenih protestih sodelovali izvoljeni funkcionarji nekaterih strank in dajali legitimnost tem pozivom. "Pa tudi zdaj, v času tega mandata, v DZ doživljamo demonizacijo in pogrom proti našim poslancem in vse to je spodbuda nasilju. V SDS menimo, da je skrajni čas, da se končajo ti pozivi k nasilju, ne glede na to, za koga gre."
Godčeva je v petek pozvala vse poslance, da stopijo skupaj in izrečejo podporo kolegu Grimsu. "Podporo vsem nam, da rečemo, da je dovolj nasilja v družbi in nad katerim koli državljanom v RS. Žal moram reči, da se na to pobudo ni odzval nihče, kljub temu pa v PS SDS upamo, da bo odziv po tem dogodku od predsednice DZ, kolegija predsednice DZ in vseh poslancev prišel čim prej. Pričakujem čim prej to razpravo in da se na tem področju nekaj zgodi – v samem DZ in na ulici."
Spomnimo
Grims je v soboto opisal, da ga je v petek pred poslopjem DZ napadel neznanec in ga porinil po stopnicah. "Na srečo sem se ujel in nisem padel, kajti če bi, bi se zadeva končala mnogo slabše," je poudaril. Neznanca, ki je po napadu pobegnil, ni videl, ga je pa po njegovih besedah videl policist, ki varuje državni zbor.
Glede na to, kar mu je povedal omenjeni policist, Grims verjame, da je bil napad nanj načrtovan. "Zame je to poskus umora. Če bi padel po stopnicah, ki so polne ostrih robov, pa še nahrbtnik sem imel, bi se lahko ubil," je poudaril. Incident je označil za strahopeten in zahrbten napad. Moški ga je tudi dvakrat pljunil po laseh. "Policistu sem predlagal, naj vzame vzorec DNK, pa ga ni želel. To sem predlagal dvakrat. Dokaze sem shranil, da ne bi slučajno potem kdo rekel, da ne morejo česa dokazati," je dodal.
Sam pričakuje, da bo Policija temeljito raziskala dogodek, za katerega krivce med drugim vidi tudi v levosredinskem polu in v osrednjih medijih, ki da ne poročajo o napadih na poslance.
Grims za napad krivi levosredinski politični pol, pri čemer je s prstom pokazal tudi na predsednika vlade Roberta Goloba. Ta je po nedavnem napadu na aktivistko Niko Kovač napovedal preganjanje sovražnega govora, Grims pa je prepričan, da se je sovražni govor začel prav s prihodom Goloba na oblast. "Predsednik vlade naj preganja sovražni govor tam, kjer se je začel. Pri samem sebi in pri tistih, ki so mu pomagali priti na oblast. Golob očitno ni dorasel funkciji, ki jo opravlja, in jaz bi mu predlagal, naj odstopi," je rekel. Grims je poudaril tudi, da petkov napad nanj ni bil osamljen. Kot je izpostavil, "dobesedno vsak dan" prejema grožnje s smrtjo, tudi pisno.
S prstom je pokazal tudi na osrednje medije, ki po njegovih besedah ne poročajo o napadih, ki jih je deležen sam ali drugi poslanci. "Resnica pa je samo ena. Edini, ki so nestrpni in agresivni, so na levi strani političnega pola. Zagotovo ne vsi, temveč tisti, ki imajo od tega korist," je izpostavil.
Grims je prepričan, da identifikacija napadalca ne bo težava, saj je v bližini parlamenta veliko kamer, pričakuje tudi, da bo Policija dogodek temeljito raziskala. Pričakuje tudi, da bodo odgovorni naredili vse za to, da bo Slovenija spet varna država, kar "zdaj očitno ni." Na koncu je izrazil tudi zaskrbljenost, da se bo naslednjič, če se njegovega primera ne bo vzelo resno, verjetno zgodilo kaj mnogo hujšega.
Napad na Grimsa so med drugimi obsodili predsednik republike Borut Pahor, premier Golob in Inštitut 8. marec.
KOMENTARJI (768)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.