
Makedonija se je za začasne ukrepe odločila, potem ko je slovenska veterinarska uprava makedonsko veterinarsko upravo obvestila, da obstaja sum na prisotnost BSE pri govedu slovenskega proizvajalca.
V primeru, da bo sum na prisotnost BSE pri slovenskem govedu potrjen tudi v švicarskem laboratoriju, bo Makedonija uvoz tudi uradno prepovedala. Za podobne začasne ukrepe se je odločila tudi Hrvaška.
Kot je povedal direktor Celjskih mesnin Izidor Krivec, jim je takoj po ponedeljkovi objavi suma na bolezen norih krav v slovenskem prostoru Makedonija preklicala naročilo za 20 ton mesa in 10 ton mesnih izdelkov. Celjske mesnine, ki so bile v prvi polovici letošnjega leta največji slovenski izvoznik govejega mesa, so odpoved že dogovorjenih 15 ton mesa prejele tudi s strani Hrvaške. Svoja naročila je preklicala tudi Srbija, s katero so Celjani pred razpadom nekdanje Jugoslavije dobro sodelovali, ponovne poslovne stike pa so vzpostavili pred komaj dvema tednoma. Krivec ocenjuje, da bodo Celjske mesnine zaradi preklicanih naročil imele približno 50 milijonov tolarjev škode.
Celjske mesnine, ki približno 40 odstotkov lastne proizvodnje prodajo na tujih trgih, v naslednjih dneh pričakujejo, da se bo tudi Bosna in Hercegovina, ki sodi med večje odjemalce govejega mesa, najverjetneje odločila za preklic naročil. "V naslednjih dveh tednih smo na trge nekdanje Jugoslavije nameravali izvoziti 90 ton govejega mesa. Tudi na domačem trgu so ta teden zaznali manjše povpraševanje po govejem mesu. Če bodo analize dokončno potrdile sum na BSE, bo škoda ogromna," je še dejal Krivec in dodal, da meso vsake živali pred predelavo testirajo za bolezen BSE.
Težave pri izvozu govejega mesa in mesnih izdelkov ima tudi Mesna industrija Radgona (MIR). Prvi mož podjetja Branko Križan je dejal, da sta jim ta teden Hrvaška in Črna gora odpovedali naročilo 20 ton govejega mesa in mesnih izdelkov. S hrvaške meje so MIR vrnili tudi tovornjak s 3,5 tone izdelkov na osnovi govejega mesa. Tako je MIR zaradi preklica že dogovorjenih količin mesa utrpel okrog 100.000 nemških mark škode, kar znaša 10 odstotkov celotne letne prodaje podjetja.
Direktor komercialnega sektorja Mesne industrije Primorske (MIP) Milivoj Sosič je pojasnil, da posebnih odpovedi mesa in mesnih izdelkov niso prejeli. Uradno se je le Hrvaška odzvala s prepovedjo uvoza govejega mesa iz Slovenije, od ostalih držav nekdanje Jugoslavije pa nimajo uradnih obvestil. "Če sum na bolezen BSE ne bo potrjen, bomo nadaljevali s prodajo govejega mesa in izdelkov na trge nekdanje Jugoslavije," je povedal Sosič.
V četrtek zvečer pa se je na prvem sestanku sestala delovna skupina za BSE, v kateri sodelujejo predstavniki ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, veterinarske uprave, živilske industrije, kmetijsko-gozdarske zbornice, sindikata kmetov in združenja govedorejcev, k sodelovanju pa bodo povabili tudi predstavnike ministrstva za zdravje. Delovna skupina se bo odslej sestajala dvakrat tedensko, dokler bo to potrebno, cilj dela skupine pa je intenzivno medsebojno informiranje in razprava o morebitnih ukrepih, če bi jih bilo potrebno sprejemati. Po Butovih besedah je oblikovanje takšne skupine potrebno in pravilno, predvsem zaradi nujnega pretoka informacij.