Avtor spomenika Franceta Prešerna, ki so ga postavili v Moskovski ulici v Podgorici, je slovenski arhitekt Rok Žnidaršič.
"Spomenik mestu Podgorica podarjam kot simbol kulturnih in zgodovinskih vezi med črnogorskim in slovenskim narodom, v želji, da ga bodo prebivalci sprejeli z enakim spoštovanjem, kot je bil leta 2014 v Ljubljani sprejet spomenik Petru II. Petroviću Njegošu," je v vabilu na slovesnost v Prešernovem parku zapisal častni konzul Črne gore v Sloveniji Vojislav Kovač.
V Ljubljani spomenik Njegošu, v Podgorici Prešernu
Njegošev spomenik so v Ljubljani, in sicer na križišču njemu posvečene ulice in Šmartinske ceste, prav tako postavili na Kovačevo pobudo. Spomenik enemu največjih črnogorskih pesnikov, ki je bil povezan tudi s slovenskimi jezikoslovci in kulturniki, kot so Jernej Kopitar, Stanko Vraz in Fran Miklošič, so odkrili ob 200. obletnici njegovega rojstva.
Kulturne odnose med državama je sedaj okrepil še Prešernov spomenik, katerega postavitev v črnogorskem glavnem mestu je že lani napovedal črnogorski zunanji minister Srđan Darmanović ob obisku pri slovenskem kolegu Karlu Erjavcu.
Spomenik je izdelan iz naravnega in umetnega kamna ter brona v obliki kvadra velikosti 3,5 krat 2,8 krat 1,8 metra. V obrazložitvi odloka, ki ga je podpisal župan Podgorice Slavoljub Stijepović, je zapisano še, da ima Prešernovo delo mednarodni kulturni in humanistični značaj ter da je soglasje k postavitvi spomenika dalo tudi črnogorsko ministrstvo za kulturo.
Na slovesnosti tudi Peršak, Janković in Čeferin
Odkritja spomenika se je udeležil tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je v svojem nagovoru povedal, da bo ta prostor združeval prebivalce Podgorice, ki se bodo v parku družili in uživali. "Moram priznati, da je edina slika, ki po 12 letih županovanja visi v moji pisarni, tista s predsednikom Đukanovićem iz odritja Njegoševega spomenika leta 2014 v Ljubljani," je še dejal Janković.
Prešernov spomenik sta poleg njega odkrila še kulturna ministra obeh držav Anton Peršak in Aleksandar Bogdanović.
Poleg številnih pomembnih kulturnih gostov sta se slovesnosti udeležila tudi predsednik Črne gore Milo Đukanović in posebni gost častnega konzula Kovača Aleksander Čeferin, predsednik evropske nogometne zveze Uefe.
So avtorji narobe črkovali ime?
Ob otvoritvi parka in odkritju spomenika pa je nekatere v oči zbodlo ime našega največjega pesnika. Pod spomenikom je namreč zapisano "France Prešern", ampak ne gre za napako, saj Črnogorci imena zapisujejo, kot jih izgovarjajo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.