Policista, ki ju sumijo vpletenosti v afero s preskakovanjem čakalnih vrst na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, sta po poročanju 24UR prejela sklep o prepovedi opravljanja dela.
Glavni osumljenec afere preskakovanja čakalnih vrst Uroš Smiljić, ki je deloval kot posrednik in je bolnikom zagotavljal, da pozna zdravnike in lahko tako poskrbi, da pridejo prej na vrsto, pa je še vedno v hišnem priporu.
Skupaj je bilo zaradi korupcijskih kaznivih dejanj v UKC ovadenih 14 ljudi, med njimi večina zdravnikov in dve pravni osebi.
Preskakovanje čakalnih vrst se skoraj polovici vprašanih zdi v primeru hudih bolezni sprejemljivo
Ste se ob aferi razkritja preskakovanja čakalnih vrst v zdravstvu spraševali, kako pogosto posamezniki v resnici to izvajajo?
Na vrsto za obisk zdravnika ali specialista je mimo redne čakalne vrste že kdaj prišlo 7,3 odstotka vprašanih, je pokazala javnomnenjska raziskava, ki jo je opravila Mediana Pulse. Večina, 92,3 odstotka vprašanih, pa je odgovorila, da tega ni nikoli storila. 0,3 odstotka vprašanih na to vprašanje ni želelo odgovoriti.

Čeprav se večina še ni poslužila preskakovanja vrste, pa je odstotek tistih, ki takšno dejanje striktno obsojajo, manjši. Namreč preskakovanje čakalnih vrst brezpogojno obsoja le 34,2 odstotka zajetih v raziskavo, 41,3 odstotka vprašanim se preskakovanje čakalne vrste zdi sprejemljivo v primeru hudih bolezni. 8,2 odstotka vprašanim se preskakovanje čakalnih vrst zdi sprejemljivo, ne glede na resnost bolezni. 7,2 odstotka vprašanih je odgovorilo, da ne vedo, ali se jim takšna dejanja zdijo sprejemljiva ali jih obsojajo.
V raziskavi so anketirance spraševali še, ali so osebno ali pa kdo od njihovih poznanih kdaj plačali za preskok čakalne vrste. 3,4 odstotka vprašanih je odgovorilo pritrdilno, 94,5 odstotka pa je odgovorila, da ne. Da ne vedo, je odgovorilo 2,2 odstotka vprašanih.
V začetku preteklega tedna je namreč javnost razburilo razkritje korupcije v največji slovenski bolnišnici, Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. Izkazalo se je namreč, da so posamezniki posredniku plačevali, da so preskočili čakalno vrsto in tako prej prišli na vrsto za obisk zdravnika ali specialista.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.