
Odziv kupcev na razprodaje je letos v večini trgovin v centru Ljubljane v primerjavi z minulimi leti nekoliko slabši, so povedali prodajalci. Nekateri so bili mnenja, da je kupce prestrašil evro, drugi so krivili nenavadno toplo vreme, ki ne vzpodbuja k nakupu zimske garderobe. Nekateri so ocenili, da ljudje ne čakajo več na razprodaje, ampak raje izkoristijo druge popuste, kot je na primer praznični decembrski popust, večina pa je mnenja, da je k slabšemu obisku prodajaln na prvi dan razprodaj pripomogla kar mešanica vseh zgoraj naštetih razlogov.
Odziv na razprodaje pa so kot dober ocenili v nekaterih trendovskih trgovinah, ki so predvsem bolj priljubljene med mladimi, in v večjih nakupovalnih središčih, kot je na primer Citypark v ljubljanskem BTC-ju. V dobro obiskanih trgovinah strahu pred evrom niso opazili, prav tako pa nova valuta ni povzročala zapletov ali občutno daljših vrst na blagajnah.
Tudi kupci v trgovinah so povedali, da jih evro od nakupov ni odvrnil. Večina jih je namreč mnenja, da je to naša nova valuta, ki se je bomo morali v vsakem primeru prej ali slej navaditi. Podobno mnenje o evru so izrazili tudi tisti, ki se razprodaj ne nameravajo udeležiti. Slednji sicer pravijo, da stvari kupujejo, ko jih potrebujejo, na razprodaje pa gredo kvečjemu "malo pogledat". Nekateri so tudi izkoristili že decembrske popuste, tretji pa se bodo zapravljanju odpovedali iz preprostega razloga - ker nimajo denarja, so še povedali.
Razprodaje trajajo tri tedne
Večina trgovcev blago ponuja do 50 odstotkov ceneje, nekatere večje trgovine pa so vrata odprla bolj zgodaj kot običajno. Razprodaje lahko po pravilih trajajo največ tri tedne, kar pomeni, da bodo kupci lahko blago po znižanih cenah kupovali do vključno 29. januarja.
Trgovec ne sme zavajati
Datum začetka razprodaj in odstotek znižanja v posamezni prodajalni trgovec določi samostojno, je pojasnila glavna tržna inšpektorica Tržnega inšpektorata RS Andrejka Grlič. Trgovec mora sicer po določilih zakona o varstvu potrošnikov razprodaje objaviti na krajevno običajen način, objava o uvedbi razprodaje pa mora vsebovati podatek o vrsti blaga, odstotku znižanja in času trajanja tovrstne prodaje.
Nadalje mora biti blago, ki je na razprodaji, označeno s ceno pred znižanjem in znižano ceno, če pa je odstotek znižanja objavljen v razponu, mora najvišji odstotek znižanja zajemati najmanj eno četrtino vrednosti blaga, ki je na razprodaji.
Isti zakon določa tudi, da oglaševanje podjetij ne sme biti v nasprotju z zakonom, nedostojno ali zavajajoče. Trgovec mora objavo o razprodaji upoštevati in z njo ne sme zavajati kupcev, je še dodala Grličeva.
Inšpektorji na terenu

Koliko se trgovci držijo omenjenih pravil, pa bodo preverjali tržni inšpektorji.
Zanimala jih bo predvsem objava razprodaje, označenost blaga s ceno pred znižanjem in znižano ceno, preverili bodo, ali najvišji odstotek znižanja res zajema četrtino vrednosti blaga v razprodaji in ali trgovci spoštujejo roke razprodaj.
Na letni ravni je moč opaziti trend zmanjševanja števila večjih kršitev, kot je neoznačitev blaga z dvema cenama ali objava večjega odstotka znižanja, kot je to dejansko, je pojasnila Grličeva in dodala, da je k temu veliko prispeval tudi redni nadzor razprodaj. Tako inšpektorji pri nadzoru v zadnjem času v glavnem ugotavljajo manjše kršitve, pri čemer se največ kršitev nanaša na nepopolno oziroma pomanjkljivo objavo razprodaje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.