Slovenija

Žarek upanja za Adrio

Ljubljana, 21. 01. 2011 12.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Državna Posebna družba za podjetniško svetovanje se je odločila, da od Adrie Airways odkupi lastniški delež v podjetju Adria Airways Tehnika, s čimer bo letalskemu prevozniku zagotovila pet milijonov evrov likvidnostnih sredstev.

Novico je sporočil predsednik upravnega odbora Adrie Maks Tajnikar. Del sredstev je Adria že dobila.

Kot je pojasnil Tajnikar, je Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP), ki je že zdaj solastnik Adria Airways Tehnika, sredstva pridobila v bančnem sistemu, a ločeno od pogovorov Adrie Airways z bankami o premostitvenem posojilu. Ti so po Tajnikarjevih besedah končani in ni več potrebe, da bi tekli dalje. Znova je zatrdil, da je bil glavni razlog za propad pogajanj blokiranje vseh predlaganih rešitev s strani največje upnice NLB.

Pogodba že podpisana

Letališče Brnik, letala družbe Adria Airways - 8
Letališče Brnik, letala družbe Adria Airways - 8 FOTO: Miro Majcen
Maks Tajnikar je za oddajo 24UR dejal, da se osebno ne počuti odgovornega za dolgove podjetja, saj so jih podedovali. "V tem trenutku ne vidim nobenega razloga, da bi odstopil,“ je dodal.

Pogodba s PDP je že podpisana, del sredstev od državne družbe je po Tajnikarjevih zagotovilih že na računu Adrie. "Lastnik nam je pomagal pri zagotavljanju likvidnostnih sredstev, kar je ena od normalnih rešitev," je povedal prvi mož upravnega odbora slovenskega nacionalnega letalskega prevoznika. "V bistvu gre za dezinvestiranje," je še dodal.

V zagotavljanju likvidnostnih sredstev naj bi po njegovih besedah na podoben način sodeloval tudi Aerodrom Ljubljana, ki je prav tako solastnik družbe Adria Airways Tehnika, vendar z manjšim deležem. Pogovori z upravljavcem ljubljanskega letališča še tečejo, zato predvideno tripartitno pogodbo trenutno izvajata le Adria in PDP. Kot so sporočili iz Adrie, dogovor z Aerodromom pričakujejo še danes.

Posel potrdila tudi PDP

Posel so v izjavi za javnost že potrdili na PDP. Kot so zapisali, so se z Adrio danes dogovorili za nakup rednih delnic družbe Adria Airways Tehnika, s čimer bo PDP postala največja delničarka družbe. Prvi del posla sta družbi izvedli danes, pogoj za dokončno izvedbo posla je po njihovih navedbah soglasje Aerodroma Ljubljana k sprostitvi in umiku njene zastavne pravice na delu delnic.

'Temelj za nadaljevanje celostnega prestrukturiranja družbe'

Boštjančič je za oddajo 24UR potrdil, da so nujno potrebna sredstva že na računu Adrie. Dodal je, da že danes pričakujejo podoben dogovor z aerodromom Ljubljana.

Novo vodstvo Adrie – glavni izvršni direktor Klemen Boštjančič in izvršni direktor Robert Vuga – sta prepričana, da so uspešno zaključena pogajanja za pridobitev tekočih sredstev hkrati z drugimi aktivnostmi, ki so sočasno potekale v tem tednu, temelj za nadaljevanje celostnega prestrukturiranja družbe, kar pomeni tudi temeljito zmanjšanje stroškov, povečanje prodajnih aktivnosti ter kadrovsko prestrukturiranje, so sporočili iz Adrie.

'Ne gre za državno pomoč, temveč za pomoč lastnika'

Tajnikar je izrecno poudaril, da ne gre za državno pomoč, temveč za pomoč lastnika. Morebitna državna pomoč temelji na posebni prošnji ministrstvu za gospodarstvo. Kot pravi, obstaja možnost, da bo Adria pomoč dobila, najverjetneje šestmesečno posojilo. Pri tem Tajnikar poudarja, da še nič ni dogovorjeno.

Pogovori se nadaljujejo

PDP namerava v naslednjih tednih skupaj z novima izvršnima direktorjema nadaljevati tudi intenzivne pogovore z vsemi deležniki družbe, predvsem z bankami upnicami, dobavitelji in državo. Obenem menijo, da bodo vsi že sprejeti ukrepi predstavljali zadosten motiv vsem deležnikom, da bodo aktivno in v zadostni meri pristopili k procesu sanacije Adrie.

Kaj bo s Tufkom in Ravnikarjem?

Letališče Brnik, letalo družbe Adria Airways - 21
Letališče Brnik, letalo družbe Adria Airways - 21 FOTO: Miro Majcen

O usodi nekdanjih izvršnih direktorjev Adrie Airways Tadeja Tufka in Marjana Ravnikarja upravni odbor po besedah Tajnikarja zaradi prioritete pogovorov glede likvidnostnega posojila danes ni govoril, to točko je prestavil na ponedeljek. Upravni odbor tako o novih pogodbah zanju ni sklenil še ničesar.

Tajnikar je danes zanikal poročanje časnika Dnevnik, da naj bi Tufku zagotovil mesto svetovalca direktorja v Adriini odvisni družbi Amadeus z mesečno bruto plačo slabih 8000 evrov. A za oddajo 24UR je nato dejal, da so se s Tufkom in Ravnikarjem pogovarjali o njuni nadaljnji usodi, saj so to glede na njuni individualni pogodbi dolžni storiti. Predlog je tako res bil, da bi Tufek odšel v Amadeus, Ravnikar pa v Adrio Airways Tehnika.

Bo Ravnikar podal odpoved?

Sicer pa je časnik Finance na spletni strani poročal, da namerava Ravnikar podati odpoved. Ta po besedah Tajnikarja ne do upravnega odbora ne Boštjančiča in Vuge ni prišla, lahko pa se zgodi, da bosta glede na dosedanje pogovore odpoved dala eden in drugi.

Ravnikarjevo odpoved so potrdili v PDP. Kot so zapisali, pozdravljajo odločitev Ravnikarja, da zapusti družbo, saj takšna poteza "kaže na razumevanje razlogov za menjavo v vodstvu družbe". Pričakujejo, da bodo "razumevanje za to pokazali tudi drugi".

V družbi je bil potreben preobrat

Upravni odbor Adrie je minuli teden na podlagi odstopnih izjav Tufka in Ravnikarja za nova izvršna direktorja družbe imenoval Boštjančiča in Vugo.

V PDP so zatrdili, da je bila ta odločitev ena ključnih za zagotovitev preobrata v poslovanju družbe. Nova izvršna direktorja zato uživata popolno zaupanje in podporo PDP pri prizadevanju za hitro, celovito in učinkovito finančno ter poslovno prestrukturiranje družbe. V PDP tudi pričakujejo, da bosta nova izvršna direktorja natančno preverila smotrnost nekaterih preteklih poslovnih odločitev in temu primerno tudi ukrepala.

Prepričani so, da mora bivše poslovodstvo, ki družbe ni uspelo uspešno prestrukturirati, prepustiti mesto novim, motiviranim ljudem, ki so neobremenjenim s preteklostjo.

Kako rešiti dolgoročno usodo podjetja?

Tajnikar je poudaril, da se Adria nikoli ni zares finančno prestrukturirala in da so nekateri dolgovi stari že več kot 20 let. Šele ko se bo družba poslovno in finančno prestrukturirala, se bodo lahko po njegovih besedah resno lotili dolgoročnega reševanja in pogovorov s strateškimi partnerji.

Adria se že pogovarja z različnimi potencialnimi partnerji, a po Tajnikarjevih navedbah nihče ne bo vstopil v družbo, ki je banke niti kratkoročno ne želijo financirati. Ureditev kratkoročnih vprašanj je zato ključna za rešitev dolgoročne usode podjetja, je dejal.

Trenutno po njegovih besedah ni v načrtu klasična prodaja strateškemu partnerju, temveč gredo pogovori v smeri drugačnega vstopa.

Kot pravijo v PDP, pripravljajo načrt za vključitev najboljšega strateškega partnerja v delniško strukturo Adrie. PDP bo tako na podlagi vnaprej opredeljenih strateških ciljev države pripravila in objavila javni razpis za vstop strateškega partnerja po vzoru nekaterih drugih uspešnih procesov povezovanja evropskih letalskih prevoznikov. PDP ocenjuje, da bi bil lahko tak dogovor sklenjen do konca tega leta.

Radićeva potrdila prejem vloge

Radićeva je potrdila prejem vloge Adrie Airways za pomoč.
Radićeva je potrdila prejem vloge Adrie Airways za pomoč. FOTO: Miro Majcen

Danes je ministrica za gospodarstvo Darja Radić potrdila prejem vloge Adrie Airways za pomoč, ki jo je družba posredovala 7. januarja in dopolnila v sredo. "Vloga je pri nas, se proučuje. Konkretnih številk trenutno ne morem podati, ker postopek še teče. Če bodo izpolnjeni vsi kriteriji, bodo lahko dobili kratkoročno pomoč," je povedala.

Kot poudarja, je kratkoročna pomoč Adrii Airways pomembna, saj je krizo treba prebroditi, proces iskanja strateškega partnerja pa bo trajal dlje časa. Strateški partner je po ocenah Radićeve tudi edina možnost za ohranitev nacionalnega letalskega prevoznika, do njegovega vstopa v družbo pa je treba zagotoviti likvidnostna sredstva, ki bodo omogočala ohranitev dejavnosti.

Adria Airways je pred časom oddala tudi vlogo za povračilo škode v višini okoli dveh milijonov evrov zaradi vulkanskega pepela. Tudi to vlogo je ministrstvo za gospodarstvo že prejelo in jo tudi že poslalo v potrditev Evropski komisiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (51)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hecdotcom
23. 01. 2011 01.53
Vidim, da ste eni pa res naivni, ko mislite, da vas bo Lufthansa, Austrian ali pa katerikoli drug prevoznik vozil iz Brnika na toliko destinacij, kot jih lahko dosežete sedaj. Kar vprašajte na Aerodromu, koliko morajo plačati nizko cenovnim prevoznikom za to, da spoloh prismrdijo v zakotno letališče. V poduk je lahko Ryanair v Mariboru, ko mu ni hotela mestna občina ponovno plačat 1Mio EUR za novo sezono. Takoj naslednji dan ga ni več bilo. *** take nizko cenovce, ki jih more podpirat cel narod preko davkov, ki se stekajo v občine, da lahko peščica dobi karte za 1EUR. Me zanima, koliko potnikov (Mariborčanov) je letelo za Ryanairom iz Maribora za 1EUR, medtem ko so morali vsi v mestu Maribor posredno preko davkov plačati prevozniku 1Mio EUR za eno leto. Žal naivnež, ki se enkrat pelje za 1EUR to zlahka spregleda. Da o rizikih odpovedi, psiholoških prijemih potrošnika (potnika), varčevanju na vsem tudi na vzdrževanju letal in usposabljanju pilotov sploh ne govorim. Slej ko prej te doleti, da ti let pošteno zaračunajo in to ravno tedaj, ko si daleč od doma in moraš nekako priti domov. V opomin je lahko vsem Londonski sneg v zadnjih sezonah. Kot ste verjetno opazili, so leti v London vedno cenejši kot leti iz Londona. Tam imajo namreč potnika v svojih krempljih in jim lahko poturijo karkoli. Za noben denar me ne bi prepričali potovati z nizko cenovnim prevoznikom. To je približno tako kot bi vam v salonu ponudili izjemno ponudbo, s plačilom vnaprej brez možnosti vrnitve denarja in garancije, Mercedes serije S za 1000EUR, vendar vam nebi povedali zakaj je toliko poceni in kaj je z njim narobe oz. kaj mu manjka. Ne vem, zakaj tolerirate visoko ceno vozovnic na LPP v Ljubljani, kjer jim Mestna občina nonstop pomaga iz rdečih številk. Pa naj pride kateri drug prevoznik v prestolnico furat ali pa začnimo vsi peš v Centr hodt. Zdrav duh v zdravem telesu. Pač smo očitno zaplankan narod. Se bomo pa z avti vozil na destinacije. London: 17h, Pariz : 14h, Bruselj: 13,5h, Frankfurt: 12,5h, Dunaj: 4h. Poleti pa bomo s Turističnimi agencijami potovali najprej z avtom do avtobusnega zbirnega mesta nato z avtobusom do prvega bližnjega letališča pol pa na avijon pol pa spet na avtobus. Pa kaj če za 7 dni počitnic za prevoz zafuraš 2dni sej smo polni keša. Jst sem odločno za to, da se nacionalni prevoznik obdrži. Pa sej vsega pa tud ne bomo prodal tujcem. Če vse prodamo tujcem, ker imamo v primerjavi s svetom zelo malo in nas zelo enostavno kupijo (to ve vsak ki je kdaj igral monopoli in je imel najslabšo pozicijo), potem smo prodali svojo DOMOVINO. SLOVENIJA bo v tem primeru le še narod brez zemlje (ala NUBE). Nomadi s svojimi mikro prihranki (ovcami) v svetovnih finančnih vodah (savanah).
Adolph
22. 01. 2011 17.45
Jaz mislim, da Adria Aerways rabi par novih konkurencnih prevoznih sredstev . . . . Letece tepihe . . . .
miskozna
22. 01. 2011 12.06
@Limonca4 Tud jaz se podpišem 3x nate! :)
bruselj3
22. 01. 2011 11.41
prodajte jo čim prej, tako kot nlb!
CSI-Morost
22. 01. 2011 10.10
Ej folk, spet vas bodo spravili žejne čez vodo. "Žarek upanja za Adrio"...namesto "Končno jih bo vzel hudič in bomo lahko kvalitetno, varno i n POCENI izvajali svoj internacionalizem"..Mene ne zanima NACIONALNI INTERES, mene zanima dejstvo, da sem lahko s ponosom enakovreden tujcu, ki ga srečam.Kapiš???
korintos1
22. 01. 2011 09.24
Preveč se krade. Privatizirat, prodati jo tujcu. Slovenci ne bodo nič prikrajšani, letelo se bo naprej, samo eni bodo ob dober zaslužek.
flyyyy
22. 01. 2011 08.49
puffdaddy 22.01.2011, 00:48 -2 z takimi nekvalitetnimi letali ni čudno da vse propada! haha kaj pa govoriš neumnosti? adria ima odlična letala, sploh so pa men najboljšimi vzdrževalci avijonov na svetu!
jurimuri1
22. 01. 2011 05.02
kjer je volja, tam je pot ....... IN OBRATNO !
puffdaddy
22. 01. 2011 00.48
z takimi nekvalitetnimi letali ni čudno da vse propada!
Marjan h.1966
22. 01. 2011 00.44
gregaB521.01.2011, 14:553 Nenormalno kaj nekateri pišete, kaj govorijo novinarji, kako nevedni so poslanci SDS.... Prvo, 24ur, ni Andrej ampak Marjan Ravnikar. Drugo, gospod poslanec, vidi se ti, da poznaš aviacijo v toliko, da si verjetno že bil kdaj na letalu. Tretje, ljudje pa kaj govorite? Če še niste nikoli leteli z letalom, to še ne pomeni, da država Adrie ne potrebuje. Ste se kdaj vprašali, kaj bi se zgodilo, če gre Adria v stečaj? Kako pridejo v Slovenijo turisti, poslovneži,... Z enim ali dvema letaloma Easyjeta, z dvela letaloma AirFrance in enim Jatom? Pa saj niste resni?? Adria prinese Aerodromu Ljubljana od 75-80% vsega prometa (potniškega in tovornega). Res mislite, da lahko preživijo brez nje? Potem pa dajmo zapret še letališče, če je to tako. Pa bomo hodili za avtom v Avstrijo, Italijo... Kot včasih, ko nismo pri nas dobili kave, televizije... Malo pameti in bolj širokih pogledov... Saj nismo zaplankan narod to kar si rekel ni resa dria sploh nima več nić z tovorom kam naj naložijo tovor če a eš za prljago v tej crj200 ni prostora pa grez skrbi če gre adriia zu grund bo hasa ali pa austrian vzkoil kar pa vams eveda zapsoneim v adriji ne paše
Marjan h.1966
22. 01. 2011 00.37
naj letijo že z mbja sam vem kakšna gužva je bila kajti štajerci hodimo v graz ali a zagreb . kot je predhodnik rekel anm ej vseno ali letimo l lufthanso ali austrian ali croatian ali pa sas som vsi imajo suepr ugodnosi samoa drija ne
dennin
22. 01. 2011 00.00
Adria naj zniža vozovnice pa bo manj izgube
Bor-chee
21. 01. 2011 23.54
Pa še to - iz ust Adriinih zaposlenih, ko se je letelo iz Maribora ( obnova Brnika v Marcu): Nismo pričakovali toliko kupljenih kart in takšnega "load" faktorja pred letenjem iz Maribora! Oni pa fehtajo državo in nam mečejo pesek v oči, da so imeli z letenjem iz Maribora minus - NAREDILI SO PLUS, KI GA IZ LJUBLJANE NIKOLI NISO MOGLI, DEB.ILI ZAGAMANI!!! Minus prejšnje leto pa je bil 21 milijonov in ne 13 milijonov. Niso si upali povedati na glas, pa so morali 8 milijonov "zatauškat"... Celih 20 let Slovenija in njeni davkoplačevalci financirajo Adrio in leno ban.do zaposleno v njej! V Adrio nisi mogel, če nisi imel noter strica, atija, tasta, itd... Mnogi dobri fantje in piloti pa so morali iskati svoj kruh v tujini. Če propade, mi ne bo nič žal. Tako kot je napisala pred mano Miskozna, ljudje niti opazili ne bodo, da leti Lufthansa, Austrian ali kdo drug. Abnormalno visokih plač in bonitet pilotom srčno upam, da je konec. Moj davkoplačevalski denar naj gre za reveže in zidanje šol, zdravstvo ali nekaj temu podobnega, ne pa za lene pilote iz Adrie in njihov nesposobni grabežljivi management. Pa lahko noč vsem
Mr.JanHara
21. 01. 2011 23.19
Pancho57
21. 01. 2011 22.47
Ob prebiranju članka sem dobil občutek, da se delajo norca iz.....Ne vem no, ampak močno se mi zdi, da ima v tej kuhinji zraven prste Vlada skupaj z NLB. Če DRŽAVNA Posebna komisija.....odkupi lastniški delež je to pomoč države. Ta komisija pa si je sredstva zagotovila v bančnem sistemu ( grem stavit, sicer samo za 1 euro, da pri NLB ). Ker Adrii ni uspelo neposredno ( ja mora NLB navzven pokazat, da je začela trdno poslovat ), so pač šli malo po ovinkih. Baje nič hudega, saj bomo baje davkoplačevalci dokapitalizirali NLB, posredno pa še Adrii pomagali.
korintos1
21. 01. 2011 22.45
Eastman A ti bi rad, da bi še to sranje Hildici zaračunal?
limonca4
21. 01. 2011 22.20
Miskozna, se podpišem! :-) Še to, za tajkune in nesposobne menedžerje poskrbi vedno vlada, za delavce pa komajda karitas ali rdeči križ. Žalostno, a resnično! :-(
miskozna
21. 01. 2011 21.49
No kolikor jaz poznam letalsko zakonodajo JAA/JAR (joint aviation regulation), ki se uporablja v Sloveniji in Evropi, DRŽAVA ZARADI PREPREČEVANJA NELOJALNE KONKURENCE MED LETALSKIMI OPERATERJI NE SME POMAGATI letalskemu prevozniku pri poslovanju, ampak mora samo poslovati tako, da ostane konkurenčen na trgu. Sicer operater-prevoznik ne dobi več AOC spričevala in so letala prizemljena. Zopet mučkalice svetovnega formata. Prav zanimivo, kako hitro so krepnili, ko se je Adria Tehnika odcepila od njih in na račun katere so se leta in leta šlepali in tega nikoli priznalli. Adrijina Tehnika in vzdrževanje letal je namreč v samem evropskem vrhu in servisirajo letala operaterjem pol evrope. Glavno, da davkoplačevalci zopet rešujejo kar pubertetniški menedžerji zavozijo. Po kateri logiki in zakaj tako samoumevno se vsem tem strokovnjakom zdi, da mora imeti država svojega letalskega prevoznika, če ni sposoben pozitivno poslovati??! Čist komot lahko sparkira Lufthansa, Austria Airlines itd... 5-6 avionov na Brniku in zadeva je rešena, potniki še pa opazijo ne, da so avioni v drugo barvo prebarvani... kvečjemu, še kakšen evro pri karti privarčujejo. Kam gre ta Slovenija...:(
Zamudnik
21. 01. 2011 21.00
Saj ne morem verjet. Nesposobnega Tufka, pokvarjenega Ravnikarja in pobeglega Kolarja še vedno hočejo gledat v Adriji. (da se jim ne bo zgodila Tunizija). Lepo naj gre Tufek prodajat sladoled, Ravnikar pucat čevlje sindikalistom, do konc življenja, da plačata svoje neuspele projekte.
prehlad
21. 01. 2011 20.50
KAJ SPLOH POTREBUJEMO TAKO LETALIŠČE ,DA SE NEMORE SAMO PREŽIVET.POTEM NI VREDNO ,DA OBSTAJA PA ŠE TAKE PLAČE SI IZPLAČUJEJO.