Na Brdu pri Kranju se bo v četrtek pod eno streho zbralo kar devet šefov držav, večina z območja nekdanje Jugoslavije. Poleg obeh gostiteljev in francoskega predsednika Francoisa Hollanda, prihajajo še voditelj iz Srbije Tomislav Nikolić, s Kosova Atifete Jahjaga, iz Črne gore Filip Vujanović, Makedonije Gjorge Ivanov, iz BiH predsedujoči predsedstvu Željko Komšić in iz Albanije Bujar Nishani.
Poleg tega na Brdu pričakujejo zunanje ministre omenjenih držav, vključno z vodjo francoske diplomacije Laurentom Fabiusom. Gostil jih bo slovenski minister Karl Erjavec.
Obisk Hollanda, ki prihaja na povabilo predsednika Boruta Pahorja, je politično najprestižnejši dogodek po letu 2008, ko sta Brdo pri Kranju obiskala predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in ameriški predsednik George Bush. Uradno je namen tega vrha tudi krepitev gospodarskega sodelovanja med balkanskimi državami.

Daljših zastojev ne bo
Zaradi srečanja policija prometnih zastojev ali večjih oviranj prometa ne pričakuje. Zapore prometa, ki jih bodo izvajali policisti z vozili s prednostjo in za spremstvo ter s fizičnim urejanjem, bodo trajale zelo kratek čas. Vse aktivnosti v prometu bodo strjene na jutranji čas prihoda ter na popoldanski čas odhoda varovanih oseb do in iz kraja srečanja. Zato policija voznikom svetuje, naj bodo v prometu strpni in naj spoštujejo prometna pravila, predvsem pa, naj upoštevajo znake policistov v prometu.
Zaradi predaje časti začasna zapora Slovenske ceste

Francoski predsednik Hollande bo v Sloveniji obenem tudi na uradnem dvostranskem obisku. Z Brda pri Kranju se bo odpeljal v Ljubljano, kjer bo na Kongresnem trgu ob 16.30 sprejem Hollanda z vojaškimi častmi. V tem času bo tudi začasna zapora dela Slovenske ceste med Šubičevo in Aškerčevo ulico. Ta zapora pa naj bi po besedah tiskovne predstavnice PU Ljubljana predvidoma trajala od 15. do 17. ure.
Drugih daljših zapor prometa v Ljubljani ne pričakujejo, saj bo policija pri spremstvu varovanih oseb na cesti izvajala predvsem mobilne zapore prometa. To na sam potek prometa ne bo imelo vpliva v smislu nastajanja prometnih zastojev ali večjih oviranj prometa, pa pojasnjuje tiskovni predstavnik za področje kriminalitete Drago Menegalija.
Kako ravnati, ko se mimo pripelje tuja delegacija?
Policija voznike opozarja, da je treba dosledno spoštovati pravila v prometu, ki določajo ravnanje ob srečanju z vozili s prednostjo. Vozila s prednostjo imajo nameščeno rdečo in modro svetilko. Vozniki morajo v primeru, ko se mimo njih pelje tako vozilo, takoj ustaviti, drugi udeleženci cestnega prometa (npr. pešci) pa se morajo takoj umakniti z vozišča in dati vozilu, ki daje tak znak in vozilom v koloni, prosto pot. Vozniki morajo ustaviti vozila ob robu ali zunaj vozišča. Vožnjo smejo nadaljevati šele, ko odpelje mimo njih zadnje vozilo v koloni, vključno z zaključnim vozilom, ki daje iste znake.
Na avtocesti se morajo vozniki, ko opazijo vozilo s spremstvom pomakniti na vozni pas in jim omogočiti varno vožnjo mimo. Vozilu s prednostjo, vozilu za spremstvo ali vozilu v spremstvu se je prepovedano priključiti ali jih prehiteti.
V križiščih ali na poti, kjer bodo promet urejali policisti z rokami, pa se morajo udeleženci ravnati po navodilih oziroma znakih policistov. Kaj njihovi znaki pomenijo, pa si lahko pogledate v našem članku.
KOMENTARJI (211)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.