To soboto bo več milijonov ljudi zavihalo rokave in očistilo svet, v tej akciji pa bo pod okriljem Ekologov brez meja sodelovala tudi Slovenija. Cilj te akcije pa, kot pojasnje Urša Zgojznik, predsednica društva Ekologi brez meja, ni le počistiti, ampak, ker okolje ne pozna meja in je v naravi vse povezano, stremijo k temu, da bodo letos naredili še korak naprej. Tako so akciji v Sloveniji nadeli slogan 'Še zadnjič', ki je zaveza in spodbuda, da čistilne akcije prenehajo simbolizirati poglavitno in edino okoljevarstveno aktivnost Slovenk in Slovencev. Tako je edini cilj te akcije dolgoročnost, da se vzpostavi temelje za prihodnje delo.
Poleg čiščenja se bo zvrstila vrsta ozaveščevalnih aktivnosti, med njimi sajenje dreves, odstranjevale se bodo invazivne vrste rastlin, popisoval oziroma obnavljal se bo tudi register nelegalnih odlagališč.
Tisti, ki ne morete sodelovati pri čiščenju, lahko sodelujete pri popisu izdelkov blagovnih znamk, katerih embalažo najdemo praktično povsod, s čimer želijo potrkati na vest proizvajalcev. Prav tako lahko sodelujete pri popisu registra divjih odlagališč ali blagovnih znamk. "Vsakdo lahko po navodilih, ki bodo izdana na njihovi spletni strani, popiše, katerim blagovnim znamkam pripadajo katere smeti. To bo koristno, saj bomo tako imeli pregled in argument za pritisk na proizvajalce, da bi ti začeli pakirati odpadke na drugačen, okolju prijaznejši način," pojasnjuje Klemen Belhar, vodja koordinacije.
15. septembra bodo potekale tudi čistilne akcije v vodah in na brežinah, potekala pa bo tudi zdaj že tradicionalna akcija Očistimo obalo.
Po grobi oceni Ekologov brez meja bo v akciji sodelovalo 70 odstotkov občin. Najmanj bodo pretežno čistile občine v alpskem svetu, so pa precej kritični do nekaterih občin, od katerih so, glede na okoljske probleme na njihovem območju, pričakovali večjo vkjučenost. Izpostavili so občine Kranj, Velenje in Grosuplje.
Kljub temu, da se vse občine niso priključile akciji, koordinatorji državljanke in državljane pozivajo, da okolje razumejo kot vrednoto, kar pomeni, da se lahko nenazadnje na ta (ali katerikoli dan) vsak s primerno vrečo odpravi in očisti poti, kjer se sprehaja in tako prispeva k čistejšemu okolju. Vsak se lahko prijavi k akciji, vsakem lahko pomagajo pri idejah, prav tako lahko dobijo vrečke in rokavice, a poskrbeti je treba, da odpadke pravilno odložijo, še opozarjajo.
Več o projektu, samem poteku akcij in možnostih tako za posameznike kot podjetja dobite na spletni strani projekta Očistimo Slovenijo 2018. Tam se lahko tudi prijavite na posamezne akcije. Prav tako lahko na tej povezavi preverite, kaj se bo dogajalo v vaši občini, pripravljen pa je tudi zemljevid z vnešenimi akcijami. |
Nekaj navodil NIJZ glede varnega čiščenja:
Tisti, ki boste čistili, se držite nekaj varnostnih pravil: najpomembnejša je osebna varnost, zato se primerno oblecite in obujte ter zaščitite roke s primernimi rokavicami (priporočljive so usnjene delovne rokavice ali rokavice iz čvrstejšega blaga, ojačane z gumo ali usnjem). Pri pobiranju odpadkov lahko naletite na ostre predmete (npr. odprte pločevinke, razbito steklo...), s katerimi ravnajte še toliko bolj previdno, da preprečite vreznine ali vbode. Če naletite na injekcijsko iglo, jo z orokavičeno roko previdno poberite in odložite v plastenko iz trde plastike. Plastenko nato dobro zaprite s pokrovčkom. Oddajte jo organizatorju čistilne akcije. Če čistite sami, zaprto plastenko oddajte pooblaščenemu zbiralcu. Če je poleg igle tudi tulec, v nobenem primeru igle ne poskušajte pokrivati s tulcem. Otroke poučite, da se odvrženih igel ne dotikajo in da o najdbi obvestijo odrasle. Če se vbodete, iztisnite kri ob vbodu in pustite, da kri teče. Rane ne sesajte. Če imate možnost, izpirajte z mlačno tekočo vodo ali s fiziološko raztopino vsaj 10 minut, nato vbodeno mesto prelijte ali obrišite z alkoholnim razkužilom za kožo, ki naj učinkuje, dokler se ne posuši (2 do 3 minute). Rano sterilno obvežite in odidite do osebnega zdravnika.
Če naletite na nevarne odpadke, kot so posode s kemikalijami, posode ali steklenice z neznano vsebino ali kakršnekoli druge odpadke, ki bi lahko bili nevarni, upoštevajte navodila organizatorja čistilne akcije. Če čistite sami, jih oddajte pooblaščenemu zbiralcu nevarnih odpadkov. Če ocenite, da bi bilo premeščanje takih odpadkov nevarno, kraj le označite in o tem sporočite organizatorju. Če čistite sami, sporočite pooblaščenemu zbiralcu nevarnih odpadkov.
Med delom ne kadite in ne uživajte hrane. Priporočljivo je, da ste cepljeni proti klopnemu meningoencefalitisu. Upoštevajte tudi ostala navodila organizatorja čistilne akcije.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.