Naš bralec je s svojim avtodomom na hrvaško avtocesto zapeljal pri Umagu, peljal se je do izvoza Vodnjan sever, za kar so mu na cestninski postaji zaračunali 120 kun (16,40 evrov). Ker redko vozi na tej relaciji, na visok znesek ni bil pozoren, plačal je s kartico.
Na poti nazaj je zapeljal k cestninski hišici na ročno plačevanje, kjer mu je uslužbenka za isto relacijo zaračunala "le" 64 kun (8,75 evra). Torej enkrat manj.
Na vprašanje, zakaj takšna razlika, mu je uslužbenka pojasnila, da se včasih zgodi, da merilniki napačno zaznajo vozilo in ga posledično tudi uvrstijo v napačen razred. Svetovala mu je, naj kontaktira podjetje Bina Istra, ki upravlja z istrskim ipsilonom, in mu bo tudi vrnilo denar.
Avtodom so namesto v drugo kategorijo uvrstili v tretjo
Plačilo cestnine na Hrvaškem poteka po t. i. mikrovalovnem sistemu – cestninske postaje ali portali so opremljeni z detektorji vozil (senzorji mikrovalovnih signalov in kamere). Ta sistem se uporablja v večini evropskih držav in je uveljavljeni standard znotraj EU.
Cena se zaračunava glede na kategorijo, v katero spada vozilo. Obstaja pet različnih:
V primeru našega bralca se je izkazalo, da so merilni senzorji njegov avtodom namesto v drugo plačno kategorijo, kamor sicer sodijo vozila, lažja od 3,5 tone, uvrstili v tretjo, torej k tovornjakom.
Ni bilo prvič ...
Bralec je prek spletnega naslova, navedenega na računu, poiskal kontaktno številko podjetja za klice iz tujine. Preverili so datum, uro in lokacijo vstopa na avtocesto, vzeli njegove podatke in mu obljubili vračilo denarja.
"Napako sem opazil in tudi ukrepal, ne verjamem pa, da so na zneske pozorni tudi tujci, ki se vozijo tam. Pri gotovini napako še opaziš, manj verjetno je to pri plačevanju s kreditnimi karticami," je opozoril.
Po pogovoru z nami se je spomnil, da se mu je enaka stvar zgodila že pred dvema letoma, ko so šli s prijatelji na ribolov v Pulj. "Bilo je v stilu ... ti, a veš, da mi je zdaj nazaj grede računalo več kot pa takrat, ko smo šli dol. Ampak računov nismo imeli, in seveda rečeš, mogoče je bilo pa isto ..." pripoveduje.
Pa ne samo to, da veliko ljudi ne shrani računov, malo verjetno je tudi, da se bodo vozniki (sploh tujci), tudi če ugotovijo napako, ukvarjali s tem, da bodo po spletni strani iskali kontaktno številko in potem tudi poklicali (in priklicali) omenjeno podjetje.
Mi smo jih na primer z novinarskimi vprašanji kontaktirali že v ponedeljek, na telefon pa dobili šele danes. Na njihove pisne odgovore še čakamo.
Bina Istra: V osmih letih je bilo morda sto takšnih primerov
"Takšne napake se zgodijo, ne bom rekel, da se ne," nam je pojasnil Sergio Popović, vodja službe za plačevanje cestnin, a je hkrati izpostavil, da so redki. "V osmih letih smo morda imeli sto takšnih primerov!"
Dogodek je obžaloval in pojasnil, da avtomatski senzorji, ki merijo različne parametre, vozila včasih napačno zaznajo. "Znesek se vozniku na ekranu izpiše tako v kunah kot v evrih, prav tako mu je na voljo gumb help desk, ki je 24-urna kontaktna služba, kamor se lahko obrne."
Če seveda napako opazi.
Vrnili mu bodo denar
O tem, kaj se je zgodilo, jih vozniki lahko obvestijo po telefonu ali elektronski pošti. "Če ugotovimo, da se je napaka res zgodila, ukrepamo še isti dan," je zagotovil. "Potem pa je odvisno od vaše banke, koliko časa traja, da denar dejansko dobite. Lahko tudi teden dni," je še dejal Popović.
Da se torej kaj podobnega ne bi zgodilo tudi vam, nekaj pozornosti pri plačevanju cestnin pri naših sosedih ne bo odveč.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.