Policisti so končali 12-urni maratonski nadzor hitrosti. 200 jih je po vsej državi – na več kot 600 lokacijah – tako poostreno preverjalo, ali vozimo po predpisih.
Maraton nadzora hitrosti v Sloveniji sicer poteka že četrto leto zapored in izkušnje iz preteklih let kažejo na to, da policisti na dan nadzora ugotavljajo zelo malo prekoračitev hitrosti, kar je tudi glavni namen akcije, so sporočili s policije.
A seveda obstajajo izjeme. Čeprav je bil nadzor napovedan, se nekateri vozniki zanj očitno niso zmenili.
Policisti so tako na avtocesti v okolici Brežic z radarjem ujeli voznika mercedesa, ki hitrost prekoračil za skoraj 60 kilometrov na uro – namesto 130 je vozil 187 kilometrov na uro. Voznik bo plačal 250 evrov in dobil tri kazenske točke.
Druga skrajnost pa so bili prepočasni vozniki, ki so zaradi poostrenega nadzora vozili 20 ali celo 30 kilometrov pod dovoljeno hitrostjo. Na gorenjski avtocesti je eden od njih mimo radarja celo upočasnil na le 46 kilometrov na uro. Tudi prepočasna vožnja pa je lahko nevarna, ob tem opozarjajo policisti.
Osnovni namen nadzora hitrosti ni usmerjen v kaznovanje voznikov, temveč v spreminjanje njihovih vozniških navad, navajajo v policiji.
Policisti bodo voznike poostreno sicer nadzirali še naprej, do nedelje.
Maraton nadzora hitrosti je sicer del nacionalne akcije 'Hitrost ubija – vozimo pametno', ki jo vodi in koordinira agencija za varnost prometa ter se je začela v ponedeljek. Prehitra vožnja je še vedno najpogostejši vzrok za nastanek prometnih nesreč z najhujšimi posledicami, v katerih ljudje umirajo ali se hudo poškodujejo, je v ponedeljek opozoril Robert Vehovec iz sektorja prometne policije Generalne policijske uprave. Lani je zaradi neprilagojene hitrosti na naših cestah umrlo 46 ljudi.
KOMENTARJI (308)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.