Neprilagojena hitrost je še vedno glavni vzrok za prometne nesreče, zato bodo policisti po vsej državi poostreno preverjali, ali vozniki omejitve hitrosti upoštevajo. Danes se namreč začenja tretji in zadnji del nacionalne preventivne akcije Hitrost, ki bo trajala do nedelje, 18. avgusta.
Policisti letos beležijo poslabšanje prometne varnosti, tovrsten trend pa se kaže tudi na področju prometnih nesreč, ki se dogajajo zaradi neprilagojene hitrosti. Letos je namreč zaradi neprimerne ali neprilagojene hitrosti urmlo 31 ljudi, kar predstavlja 47 odstotkov vseh umrlih. V enakem obdobju lani je zaradi hitrosti umrlo 22 ljudi.
Policisti želijo z akcijo umiriti hitrosti v prometu in vplivati na zavedanje ljudi, da lahko z zmanjšanjem hitrosti vožnje že za nekaj kilometrov na uro pomembno zmanjšajo tveganje za nastanek prometnih nesreč in težo njihovih posledic. S poostrenim nadzorom želijo voznike tako tudi opozoriti, naj bodo bolj pozorni na predpisane omejitve.
(Pre)hitra vožnja je pogosta predvsem v obdobju lepega vremena, ko so vozne lastnosti cest dobre, saj lahko takrat vozniki zaradi dobre vidljivosti, suhih cest in drugih ugodnih dejavnikov dobijo lažen občutek varnosti in zato vozijo hitreje. Ker je v času dopustov promet gostejši, se lahko nesreče zgodijo še hitreje. Tudi zato policisti pozivajo voznike, naj se na pot odpravijo spočiti, naj se od doma odpravijo pravočasno in naj bodo v prometu strpni in umirjeni.
Policisti želijo s podobnimi akcijami predvsem vplivati na udeležence v prometu, da bi na dolgi rok spremenili svoj slog vožnje v bolj defenzivnega in umirjenega ter da bi upoštevali šibkejše udeležence v prometu.
Vozniki lahko namreč za lastno varnost naredijo največ sami, in sicer z doslednim spoštovanjem cestnoprometnih predpisov ter ohranjanjem hitrosti v dovoljenih mejah, še pojasnjujejo policisti.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.