Slovenija

Previdno s pirotehničnimi sredstvi!

Ljubljana, 15. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Policijski upravi Ljubljana so se v predprazničnem času lotili preventivne akcije za varnejšo uporabo pirotehničnih sredstev.

pirotehnika
pirotehnika FOTO: POP TV

V predprazničnem času policisti pričakujejo povečano uporabo pirotehničnih sredstev - petard in raket. Njihova nepravilna oziroma nezakonita uporaba namreč pogosto ogroža varnost ljudi, moti nočni mir ter je vzrok težjih ali lažjih telesnih poškodb, je izpostavil inšpektor Ivan Mezek iz urada informirane policije.

Pirotehnične izdelke je prepovedano uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah, v vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, na prevoznih sredstvih ter tam, kjer potekajo javne prireditve. V skladu z zakonom pa lahko mladoletniki, mlajši od 15 let, pirotehnična sredstva uporabljajo le pod nadzorstvom staršev. Vsem kršiteljem grozi denarna kazen v višini najmanj 100.000 tolarjev.

Pirotehnični izdelki se ločijo na pokajoča in svetlobna sredstva, prav uporaba slednjih pa po opažanju policistov v zadnjih letih narašča. Izdelki, katerih glavni učinek je pok (petarde), se smejo prodajati le med 1. in 31. decembrom, njihova uporaba pa je dovoljena izključno v času od 26. decembra do 2. januarja.

Vprašalnik za mlade

Tako so, za preprečitev številnih negativnih posledic predprazničnega pokanja, ljubljanski policisti za starše petošolcev pripravili vprašalnik na temo pirotehničnih izdelkov, ki so ga razdelili med 4500 otrok. Z vprašalnikom želijo nekoliko prebuditi zavest staršev, da bodo bolj pazljivi in odgovorni, upajo pa, da bodo preko zbranih odgovorov dobili bolj jasno sliko te tematike.

Zloženka o varni uporabi pirotehničnih izdelkov

Ljubljanski policisti pa so v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana pripravili tudi zloženko Dovolj imam pokanja, s katero staršem, otrokom in mladoletnikom svetujejo o varni uporabi pirotehničnih izdelkov. Čeprav se namreč nekateri pirotehnični izdelki uvrščajo v kategorijo t.i. zabavne pirotehnike, lahko ob neupoštevanju navodil proizvajalcev in potrebnih varnostnih ukrepov postanejo zelo nevarni, opozarja Mezek.

Pogoste telesne poškodbe zaradi petard

Zaradi pirotehničnih sredstev so najpogostejše poškodbe in opekline rok, oči ter obraza, največkrat so žrtve prav otroci, zelo pogosta pa je tudi materialna škoda (na osebnih vozilih, telefonskih govorilnicah, poštnih nabiralnikih in drugih objektih). V letu 2001 so na PUL zabeležili dve telesni poškodbi zaradi pirotehničnih sredstev, 10 poškodovanj lastnine ter podali 19 predlogov sodniku za prekrške. Lansko leto pa so se zaradi petard poškodovale tri osebe, policisti so ob tem zabeležili še sedem poškodovanj lastnine ter podali 18 predlogov sodniku za prekrške, je povedal Mezek.

V letošnjem letu so po Mezkovih besedah policisti PUL zasegli že 36.960 petard ter 2082 raket. Minuli torek so med redno kontrolo prometa v Šentvidu pri Ivančni Gorici v avtomobilu mlajšega moškega zasegli 1960 petard in 354 raket, 10. decembra pa so v Blagovici pri Domžalah med še eno kontrolo prometa v avtomobilu moškega iz območja Novega mesta odkrili 35.000 petard in 1728 raket. V obeh primerih sta moška pirotehnična sredstva pripeljala iz tujine, s prodajo pa bi po besedah Mezka najverjetneje dobro zaslužila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.