Da bi slovenskim državljanom olajšali postopek pridobitve soglasja za prehod meje z Republiko Hrvaško - predvsem znižali stroške, povezane s prevajanjem soglasja, ki lahko nanesejo tudi do 50 evrov, je ministrstvo za zunanje zadeve pripravilo besedilo soglasja ter ga po diplomatski poti posredovalo pristojnim institucijam Republike Hrvaške, ki so besedilo potrdile.
Natisnite obrazec, ga izpolnite in overite svoj podpis
Tako si lahko zakoniti zastopnik za prehod meje s Hrvaško natisne obrazec, napisan v treh jezikih, ga izpolni ter overi svoj podpis na upravni enoti ali pri notarju. V primeru, da se zakoniti zastopnik odloči za uporabo tega usklajenega teksta, prevod in overitev sodnega tolmača nista več potrebna.
Od 1. januarja 2008 namreč na Hrvaškem velja nov Zakon o tujcih, ki v 8. členu določa, da morajo imeti mladoletni tujci, ki vstopajo ali izstopajo iz Hrvaške brez spremstva zakonitega zastopnika overjeno soglasje zakonitega zastopnika.
Ne pozabite še na 'slovensko' dovoljenje
Ne pozabite pa, da po slovenskih zakonih državljan Slovenije za vstop na Hrvaško potrebuje poleg osebnega dokumenta dovoljenje, ki ga dobi na upravni enoti in stane 0,71 evra. Gre za kartonček, na katerem so osebni podatki o mladoletni osebi, osebni podatki starša oz. zakonitega zastopnika in osebni podatki spremljevalca, s katerim bo mladoletna oseba potovala v tujino. Dovoljenje velja eno leto od dneva izdaje.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.