"Za konkurenčni preboj slovenskega gospodarstva mora Slovenija postati bolj inovativna in bolj podjetniška. To pomeni uveljavljanje koncepta kakovostne gospodarske rasti, ki temelji na idejah, znanju, informacijah in novi tehnologiji, in sicer na vseh področjih delovanja," je uvodoma dejala ministrica za gospodarstvo Tea Petrin.
Politika podjetništva in konkurenčnosti slovenske vlade je bo besedah Petrinove pravilna, s čimer se je strinjal tudi svobodni raziskovalec in publicist Marko Kos, ki je kot nujen pogoj za doseganje konkurenčnosti sicer izpostavil sodelovanje raziskovalnih inštitutov in podjetništva. Kos je bil kritičen do upadanja števila študentov na tehniških fakultetah. Po njegovem mnenju bi država morala omejiti vpis na obljudene fakultete, z dovolj visokimi štipendijami pa spodbuditi študij na tehničnih fakultetah.
Rektor Univerze v Ljubljani Jože Mencinger je prepričan, da je prispevek univerze družbenemu in tehnološkemu napredku največji, če študentom da splošno znanje, samozavest in pogum za svobodno razmišljanje in reševanje problemov. "Cilj univerze je enostaven - avtonomen človek," je poudaril Mencinger.
Rektor ljubljanske univerze sicer meni, da je lizbonska strategija, skladno s katero naj bi Evropska unija do leta 2010 postala najbolj konkurenčno gospodarstvo na svetu, popolna iluzija, urejena s pravili. Po Mencingerjevih besedah se namreč evropsko gospodarstvo, ki je malone že na sredini razdobja do ciljnega leta 2010, ne more rešiti recesije. Še več, zaostaja in izgublja vse več delovnih mest, ki jih, v želji za hitrimi dobički, kratkovidno seli v druge dele sveta, je bil kritičen Mencinger.
Mencinger sicer verjame, da se bo EU vrnila v ustvarjanje tržnega gospodarstva, ki je po njegovih besedah edina prihodnost. Poudaril pa je, da Slovenija nima gospodarskih problemov, ampak se ti skrivajo v politiki.
Da je slovensko gospodarstvo za doseganje konkurenčnosti storilo vse, kar je bilo v njegovi moči, je v razpravi, ki sledi predavanjem uvodničarjev Petrinove, Kosa in Mencingerja, menil predsednik SDS Janez Janša, ki je poudaril, da je Slovenija zatajila v izobraževanju. Po njegovih besedah je problem države v liberalizaciji šolstva. "Vesel sem vstopa v EU, ko nas bo evropski prostor prisilil v liberalizacijo šolstva," je dejal prvak SDS.
Predsednik vlade Anton Rop pa je med drugim spomnil na dramatično transformacijo slovenskega gospodarstva v minulih letih na številnih področjih. Slovenija beleži stabilno gospodarsko rast, relativno nizko stopnjo brezposelnosti, stopnja revščine je nižja od povprečja EU, obrestne mere so nizke, imamo odprto gospodarstvo, je med drugim naštel premier. "Največji preboj pa je Slovenija v letu 2003 naredila na področju inflacije. Inflacija se je namreč kot rdeča nit pojavljala v preteklih letih kot tisti faktor, ki znižuje konkurenčnost, je poudaril Rop.
Premier pa se zaveda tudi šibkosti Slovenije, med katerimi je izpostavil previsoko obremenjenost dela, visok strukturni delež industrije v bruto domačem proizvodu in demografska gibanja.
Pogovore je mogoče spremljati v neposrednem prenosu spremljati tudi prek spletnih strani www.up-rs.si, www.siol.net in www.prihodnost-slovenije.si