Narkolepsija je redka bolezen, ki se v največji meri kaže s prekomerno dnevno zaspanostjo in kataplektičnimi napadi (napadi izgube mišičnega tonusa). V Sloveniji nimamo natančnih epidemioloških podatkov, v svetu pa ocenjujejo, da narkolepsija prizadene 1 na 2000 ljudi, so sporočili z Nevrološke klinike. Bolezen se velikokrat začne že v otroštvu ali mladostniškem obdobju. Zaradi slabega poznavanja znakov in simptomov pogosto dolgo ostane neprepoznana, zato je diagnoza večinoma postavljena šele v odrasli dobi.
Svetovna zdravstvena organizacija je od 12 držav prejela poročila o morebitni povezavi med cepivom proti novi gripi in narkolepsijo. Na Finskem je bil v letu 2009 izrazit porast incidence narkolepsije pri otrocih. V letih 2002–2009 je bila incidenca ocenjena na 0,3/100.000 otrok letno, po letu 2009 pa je porasla na več kot 3/100.000 otrok/leto. V letih 2009 in 2010 so ugotovili 60 primerov narkolepsije pri otrocih v starostni skupini od 4 do 19 let in kar 52 (skoraj 90 odstotkov) otrok je zbolelo v 8 mesecih po cepljenju proti pandemski gripi A (virus H1N1) s cepivom pandremrix, ki ga uporabljamo tudi v Sloveniji. Največji porast incidence so opazili v najmlajši skupini otrok od 5 do 15 let. Podoben porast pojavnosti narkolepsije pri otrocih so opisali tudi na Švedskem, kjer je precepljenost otrok proti virusu H1N1 več kot 60-odstotna, in na Islandiji, kjer pa so opazovali porast narkolepsije tudi med necepljenimi otroci in mladostniki.
Prvo poročilo o vplivu cepiva v maju
Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC) je skupaj s konzorcijem VAESCO (Vaccine Adverse Events Monitoring and Communication) zato oblikoval delovno skupino, ki bo v večcentrični študiji primerov in kontrol v 9 evropskih državah raziskala vpliv pandemskega cepljenja proti gripi in drugim dejavnikom tveganja na začetek narkolepsije. Obenem bo študija raziskala tudi morebitno povišanje incidence narkolepsije pri otrocih v drugih evropskih državah.
Izsledki te raziskave bodo predvidoma objavljeni v maju 2011. Finska nacionalna delovna skupina za narkolepsijo pa bo konec avgusta 2011 objavila rezultate še potekajoče študije, ki proučuje imunološki odziv na različne komponente cepiva pandremrix in na virus H1N1 pri otrocih in mladostnikih z genetsko nagnjenostjo za narkolepsijo v primerjavi z imunološkim odzivom pri otrocih in mladostnikih brez takšne nagnjenosti.
V Sloveniji še ni prijavljenega primera
V Sloveniji v letih 2009 in 2010 v Ambulanti za motnje spanja otrok Kliničnega oddelka za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo UKC Ljubljana niso obravnavali nobenega otroka, pri katerem bi potrdili diagnozo narkolepsije, v Ambulanti za motnje spanja na Inštitutu za klinično nevrofiziologijo UKC Ljubljana pa so v tem času obravnavali 27 bolnikov z narkolepsijo. Novih primerov narkolepsije po cepljenju za virus H1N1 niso imeli. Inštitut za varovanje zdravja je sporočil, da zaenkrat v Sloveniji še ni bilo primera narkolepsije po cepljenju proti novi gripi.
V sporočilu za javnost je nevrologinja Leja Dolenc Grošelj, predsednica slovenske skupine za spanje na Nevrološki kliniki, zapisala, da je na podlagi do sedaj zbranih podatkov verjetno, da je cepljenje proti gripi s cepivom pandemrix prispevalo k opisanemu povečanju incidence narkolepsije pri otrocih in mladostnikih, verjetno pa gre za pridružen učinek cepiva drugim dejavnikom tveganja za narkolepsijo, zato so potrebne temeljite nadaljnje raziskave.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.