Slovenija

Nasilje moramo prijaviti: 'Vsi alarmi se morajo prižgati že, ko prvič udari'

Ljubljana, 03. 02. 2022 11.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Nuša Stegnar, Tadeja Voščun
Komentarji
155

Število družinskih tragedij se je v času epidemije povečalo. Žrtve so največkrat ženske, mame, storilci pa možje, očetje. Marsikateri umor bi lahko preprečili, če bi se kot družba odzvali na nasilje in ga prijavili, a lažje je dati televizijo bolj na glas in se delati, da nič ne slišimo. Do kdaj bo tako? Terapevtka v Verigi dobrih ljudi, Monika Erjavec Bizjak je pojasnila, da je treba takoj ukrepati. "Vsi alarmi se morajo prižgati že, ko prvič udari. Saj ko enkrat udari, to ni zadnjič."

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Monika Erjavec Bizjak o nasilnežih in strahu
    04:49
    Iz SVETA: Monika Erjavec Bizjak o nasilnežih in strahu
  • Iz SVETA: Monika Erjavec Bizjak o nasilju v družinah
    03:48
    Iz SVETA: Monika Erjavec Bizjak o nasilju v družinah

Po torkovem umoru mame šestih otrok, ki ga je zakrivil njen partner, se pojavljajo številna vprašanja, ki ostajajo neodgovorjena. Žrtev je bila namreč več let izpostavljena nasilju, leta se je borila, da bi se rešila pekla. "A vedno je bila neka luknja v postopku. V zakonu. Vedno nekaj, kar je zaustavilo postopke ... materinska ljubezen, ki te je povlekla nazaj v srž tega pekla ... in potem še korona ... štiri stene. Postajala si nemočna. Nezaceljene kosti. Bolečina v očeh. V vsakem delu tvojega telesa. Brutalnost je rodila apatijo," so ob novici, da je umrla pod rokami nasilnega moža, pretreseno zapisali v društvu Humanitarček.

Do pred nekaj leti je bila družina vključena tudi v Verigo dobrih ljudi. Anita Ogulin, predsednica ZPM Ljubljana Moste Polje, je pojasnila, da sta se z družino aktivno ukvarjala tudi CSD in ministrstvo za delo, tako da ne moremo reči, da je bila družina prepuščena sama sebi.

nasilje v družini
nasilje v družini FOTO: Thinkstock

CSD Posavje: Družino smo poznali

Odzvali so se tudi v Centru za socialno delo Posavje, kjer so zapisali, da so ob nepričakovanem tragičnem dogodku globoko pretreseni. CSD je po obvestilu Policije takoj poskrbel za otroke. Namestili so jih v varno okolje, kjer jim ves čas nudijo podporo in pomoč, ki jo potrebujejo. Dejali so, da so družino poznali, odkar se je pred dobrimi štirimi leti na nas obrnila po pomoč pri uveljavljanju socialnih transferjev

CSD s prijavo o nasilju v družini ni bil seznanjen, so pa bili konec leta 2020 seznanjeni, da je oče otrok prijavil nasilje nad svojo ženo s strani tretje osebe. "Na CSD smo kljub temu zaradi kompleksnosti družinske dinamike sklicali več multidisciplinarnih timov, v katerem so sodelovali tako Policija oz. Sektor kriminalistične policije Novo mesto, državno tožilstvo in zdravstvo (skupnostna psihiatrična obravnava) kot izobraževalne ustanove."

CSD je prav tako z umorjeno žensko opravil vrsto razgovorov in jo seznanil z možnosti ukrepanja in varnega umika za njo in otroke, če bi to potrebovala. "Prav tako smo staršema nudili pomoč pri vzgoji in oskrbi otrok ter pri urejanju medsebojnih odnosov.  CSD je pri tem aktivno sodeloval s Policijo, zdravstvom, šolo in vrtcem. Gospa  je vseskozi izražala brezpogojno zaupanje v moža in ni omenjala ogroženosti ali nasilja v družini."

Nasilja za štirimi stenami je v Sloveniji vedno več

Policisti letno obravnavajo več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori. V času epidemije, ko so bile družine primorane preživeti več časa skupaj v zaprtih prostorih, se je nasilje še povečalo. Terapevtka v Verigi dobrih ljudi, Monika Erjavec Bizjak, razloge za to vidi v tem, da so bili v času epidemije ljudje več v ožjem družinskem okolju, vsi razni dejavniki umikanja izven družinskega okolja pa so bili zelo okrnjeni, posledično je bilo več izpostavljanja nasilju, žrtve so se težje umaknile in tudi širše okolje nasilja ni moglo zaznavati.

Ob družinskih tragedijah veliko ljudi pogleda stran, nekateri pa celo rečejo, da je za nasilje kriva žrtev sama. Erjavec Bizjakova poudarja, da ne moremo nikoli govoriti, da je žrtev sama kriva za nasilno dejanje. "Toleranca do nasilja mora biti ničelna," pojasnjuje, z njo se strinja tudi Ogulinova, ki pravi, da s toleriranjem nasilja vzgajamo otrokom nasilno obnašanje. "Sem za ničelno stopnjo vsakega nasilja, ne samo fizičnega, tudi psihičnega."

Zakaj pa v nekaterih primerih ženske nič ne naredijo? Erjavec Bizjakova je gostovala tudi v oddaji Svet na Kanalu A, kjer je pojasnila, da zato, ker verjamejo, da se bo nasilnež spremenil. "Verjamejo, da če ga bodo imele dovolj rade, da če se mu bodo popolnoma podredile, se bo vse spremenilo." V takih razmerjih je veliko strahu, pa tudi žrtev čuti krivdo, "ker verjame, da je sama kriva za to, ker jo on prepriča v to"

Zavedati se moramo pa, da žrtve z nasilnežem pogosto ostajajo, ker so lahko od tega odnosa odvisne ali si ne upajo stran, ker jih je strah za eksistencialno preživetje. Kot še pojasnjuje Erjavec Bizjakova, je žrtve tudi strah, da jim ne bodo verjeli. Občutijo pa žrtve tudi krivdo, ki jim jo lahko nasilneži tekom odnosa vzbujajo. Gre za zelo pogosto dinamiko, da nasilnež vzbuja krivdo pri žrtvi in ta krivda preprečuje, da bi žrtev zbrala pogum in odšla stran, saj mu začne na eni točki res verjeti.

Nasilje v družini
Nasilje v družini FOTO: Thinkstock

Prav tako lahko žrtev še iz otroštva verjame, da si je sama kriva za to, kar se ji dogaja, ker je v družini poslušala, da ni nič vredna. In tako ta vzorec, to dinamiko pelje naprej v odnosu in še toliko težje potem zaščiti sebe. "In to se prenaša iz generacije v generacijo," pojasnjuje terapevtka Monika Erjavec Bizjak.

Državni zbor je 26. oktobra 2016 potrdil spremembe Zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki vpeljujejo ničelno toleranco do nasilja v družini, vključno do telesnega kaznovanja otrok. 

Kakšni pa bodo ti otroci, ki so deležni nasilja v družini, ko odrastejo? Strokovnjakinja je pojasnila, da se pri otrocih lahko razvije t.i. stockholmski sindrom, da postanejo nasilni, saj lahko le tako preživijo v tej družinski dinamiki. "Sicer pa ne vemo, kako bo ta travma vplivala na njih. To jib bo zaznamovalo še več let, lahko tudi celo življenje." 

Vsi alarmi pa, je dejala, se morajo prižgati že "ko prvič udari". "Saj ko enkrat udari, ni to zadnjič." 

Anita Ogulin dodaja, da številne mame na nasilje pristajajo tudi zaradi ekonomske odvisnosti, kar je velik problem. Še večji problem pa Ogulinova vidi v tem, da nasilneže puščamo na licu mesta, žrtve pa umikamo iz lastnih domov. "Če umaknete nasilneža, je treba poskrbeti za varnost družine, ki je doživljala nasilje. Tega ta trenutek nimamo," poudarja.

Sicer Erjavec Bizjakova poudarja, da so tudi nasilneži potrebni pomoči. Pogosto so namreč tudi oni doživeli težke zlorabe tekom otroštva ali mladostništva in jih nikoli niso ovrednotili, predelali. Nekateri se sploh ne zavedajo, kaj delajo in kaj povzročajo s svojim nasiljem, pojasnjuje in dodaja, da so čisto otopeli, zato se naslednji dan opravičijo, povejo žrtvi, da jo imajo radi in da se bodo poboljšali. "A to je njihov patološki vzorec, ki ga sami ne morejo prekiniti. Ko padejo v afekt, se sami ne morejo ustaviti in zato tudi oni dejansko potrebujejo pomoč, da se naučijo te stvari predelati." A sami tega ne zmorejo, poudarja in pojasni, da dokler se ne vmešajo strokovnjaki, tega kroga ni mogoče prekiniti.

Zato je treba v primeru družinskega nasilja delati z vsemi vpletenimi, tako z žrtvijo kot nasilnežem in otroki. Izredno pomembno pri vsem tem pa je širše okolje, družba. Ogulinova poudarja, da moramo prav zato vsako nasilje prijaviti Policiji, CSD, komur koli. "Tukaj ne sme biti strahu, gre za odgovornost," pravi.

Policija
Policija FOTO: Dreamstime

Erjavec Bizjakova pojasnjuje, da je v naši družbi žal še vedno zelo pogosta miselnost, da nasilje, ki se dogaja drugje nekomu drugemu, ni naš problem. "To je zastrašujoče. Sosedje raje dajo radio bolj na glas, kot opravijo anonimen klic in prijavijo nasilje. Zato je treba o tem govoriti, da se začne širša družba odzivati na to. To je naša stvar. Če vidimo nasilje, se nanj odzovimo in ga prijavimo," apelira na vse.

Tudi v Humanitarčku opozarjajo, da se nihče od nas ne zaveda, koliko življenj bi lahko rešil preprost klic. A še vedno marsikdo reče, da Policija ne naredi nič in zato nihče nasilja ne prijavi. Včasih mine več let nasilja brez ene same prijave sosedov, brez ene same prijave na Policijo, še opozarjajo v Humanitarčku. 

"Ste opazili, koliko nasilnih smrti je v zadnjem času. Ne zgodijo se kar tako ... Morda je naš klic tisti, ki lahko reši življenje. Včasih že za tisto noč, ko policisti umirijo strasti ... ko se začne odvijati klobčič prijav na CSD," še pravijo v Humanitarčku.

Več o tem, kako prijaviti nasilje v družini Policiji, lahko preberete tukaj.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (155)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Betuul
04. 02. 2022 19.05
Načrtuje se velika naselja, zidava blokov itd;! Nihče pa ne načrtuje vzporedno z naseljem z več tisoč prebivalci !;pisarno policista, sos, csd; zdravstveni dom ali zdravnika; hmanitarnost ipd! Recimo v lj so naselja z več kot 3000 stanovalci& kar je izven lj za več vasi skupaj prebivalcev! Zdr dom je iz časov, ko je bilo ruralno področje !
Neutrino
04. 02. 2022 09.27
-1
2. Amandma iz ameriške ustave uvesti pri nas pa bo mir.
VirusX
04. 02. 2022 09.25
+0
Nasilje je tudi psihično, ki pa ga največkrat izvajajo ženske.
Sianne
04. 02. 2022 09.26
+1
Lepo da si nas o tem obvestil pod novico o brutalno umorjeni ženski.
VirusX
04. 02. 2022 09.33
+0
Verjetno se ni spremenil po 5 otroku... Je tak bil že prej.
Sianne
04. 02. 2022 09.15
+4
Družinsko nasilje bi se moralo preganjat po uradni dolžnosti - tako kot umori in podobno. Ni treba da žrtev prijavi ali priča. Priče so policaji, ki pridejo na dom in najdejo pretepeno žensko in moškega s krvavimi pestmi. Avtomatska ovadba.
Kuki_9
04. 02. 2022 09.08
+3
Kaj blebeta ta iz Humanitarcka, če bi ženska prijavila nasilje v družini, bi ji otroke odvzeli, če jih sama ne bi mogla preživljati. Mislila si je, saj bo boljše. Ded se bo pa komaj zdaj zavedal, kaj je imel doma, otroke, ženo, hišo, tega marsikdo nima, on pa je jemal za samoumevno. Ta norc pa gre v par sekundah sebi in šestim osebam za vedno spremenit življenje
Vitruvio
04. 02. 2022 09.38
+2
Humanitarček ni krivec za nastalo situacijo v Sloveniji .
Uporabnik1727405
04. 02. 2022 08.56
+1
Zadnji primer brezobzirnega umora matere šestih otrok je skrajni čas za temeljit premislek;ali naj Slovenija dovoli naselitev tujcev s številnimi otroki , brez kakršnihkoli sredstev za prezivljanje,ki se v novem okolju sploh ne morejo vživeti,kar je generator nasilja v družini...
MladInPerspektiven
04. 02. 2022 08.26
+1
Ma o teh zadevah je bila beseda že tisoč krat in kaj so se ženske naučile od tega ...NIČ ..kot so rekli na CSD-ju, ONA MU VERJAME in ga ima rada a je treba še kaj dodati?????? NE
Vitruvio
04. 02. 2022 08.13
+4
Kralj je krivdo za nastalo socialno stanje v Sloveniji naprtil nevladnim organizacijam ? Kaj se gredo ti faraoni ?
Dagros
04. 02. 2022 08.06
+8
Bo treba še malo zakonodajo spremeniti, da bodo ljudje sploh upali prijaviti zlorabo. Ne, da bo prisla policija in bo dobil nekdo samo opozorilo ali prepoved približevanja. Takšni, ki so agresivni se požvižgajo na prepovedi in opozorila.
asgml
03. 02. 2022 21.57
+8
Problem vidim v tem, da v timih, ki obravnavajo nasilje v druzini NI VKLJUCEN PSIHIATER. Od kod bo pa ena socialna delavka, imela znanje, da prepozna narcisoidno osebnostno motnjo?!? NIMAJO TE IZOBRAZBE!!! Vsakemu zdravniku psihiatru bi bilo jasno ze po 5 minutah in bi ukrepal temu primerno. Moj primer:nasilen moz. Socialna delavka:"Taksnih ocetov kot je tale, pa ni". Dobila je solzne oci.... V resnici pa ni prepoznala manipulatorja in nasilneza. Skoraj mi je CSD odvzel otroke.... Psihiater (par let pozneje!!!) je pa spregledal nasilneza, sociopata, psihopata.... Te vrste moskih delujejo tako, da imajo zenske ves cas na natezalnici. Ko zelis oditi iz zveze, max pritisnejo nate, se zacnejo delati angele. Pomislis na otroke in das ponovno priloznost ocetu otrok... Pa je nasilje cez cas le se hujse.... Tudi mene je z glavo ob steno itd. Gospod arhitekt. Pa je uspel prepricati celotno mojo druzino, da JAZ delam probleme. Moja lastna sestra :"Ze ima razlog, da te tepe"(ga je se zagovarjala!!!! Ona je ena vodilnih v Novartisu-kaj naj s taksno sestro, ki ti obrne hrbet, ki zagovarja nasilneza?!? In seveda ni zelela biti, da se jo navede kot prico nasilja. Na sodiscu nisem nicesar dosegla. Zaradi pomanjkanja dokazov. Spet kriva jaz, ker bi morala dati na radio, da me moz tepe tudi pri 41C vrocine, tudi 1 teden po porodu vprico otrok....?!?Razumem zenske. Cutimo dolznost, da RESIMO ZAKON ali vsaj starsevstvo, upamo, da bo boljse... Pa ni. Da obstaja narcisoidna osebnostna motnja, sem izvedela leta pozneje. In da jo laik blazno tezko prepozna, saj je narcis IZJEMEN MANIPULATOR. Socialne delavke NIMAJO tega znanja. Zato so pa tudi nasedle ocetu 3 cerkniskih otrok.Mamici so 2 leti nazaj med korono na silo odvzeli otrocke. Bilo je po tv, saj je nasilen odvzem trajal 4 ure... Od takrat so pri nasilnem ocetu. Skrbna mamica ima pa stik z njimi pod nadzorom in sicer pol ure na mesec... Prvi stik je bil sele cez pol leta.... Teh ubogih 6 otrok bo pa hodilo le se na pokopalisce.... Sramota od stroke! TAKOJ V TIME VKLJUCIT PSIHIATRE!!!!!!
Nilič
04. 02. 2022 08.01
-3
Če se nobeden ne strinja s tvojo "stranjo zgodbe", še lastna družina ne. Potem se pa mogoče moraš ti zamisliti kdo je v vezi kriv. Običajno nimajo vsi drugi narobe, edino ti pa prav.
Dejan Vovk
03. 02. 2022 21.53
-3
Predragi kokošnjak... medalja ima tri plati. ne vidite dlje od nosa... ne vračam se, nikoli več!!! .. ni vredno...
osscar
03. 02. 2022 21.53
+1
Sej vem lahko je bit pameten...ampak kaj pisari humanitarček "materinska ljubezen te je posrkala nazaj..."a se hecate? Materinska ljubezen bi mogla odpeljat otroke iz tega legla zla. Najlažje je čakat da drugi naredijo namesto tebe in zdaj krivit csd in policijo. Ko je imela možnost ni povedala, klicala policijo pol bla pa tiho. Zgledalo je da reva nima sorodnikov....danes se pa vsi bogi in pretreseni zahvaljujejo na FB za sožalje. A pomagal ji ni nihče. In zdej so sosedje grdi ker so gledal stran? Klicali policijo ona nič. Brezpogojno verjame in zaupa v moža. Ne vem no. Itak je grozno kar se je zgodil, in nikakor se ne bi smelo...ampak ženska božja no....
BeGood
03. 02. 2022 21.51
+4
V Sloveniji se o nasilju za štirimi zidovi v zadnjem času vedno več govori, se ga skuša preprečiti, nasilja je bilo veliko tudi včasih, a se o tem ni govorilo, ženske, žrtve nasilja, so tiho trpele in si izmišljevale, da so padle, ko so s podplutim obrazom hodile naokoli. Žrtev zadnjega okrutnega dejanja je bila iz okolja, kjer se ženske še vedno ponižuje, pretepa, so manjvredne, a tega žal vajene, zato tudi ne iščejo pomoči, saj niti ne vedo, da obstajajo rešitve, ki bi jih odrešile trpljenja. In to prekletstvo se vleče iz roda v rod, saj otroci že od malega gledajo vzorce obnašanja, ki jih v kasnejšem življenju sami udejanijo.
baab
03. 02. 2022 21.38
+3
Tema je resna. Ni hec. Ok. Nekatere imajo težave. Eni ženski iz Rogaške je pa uspelo, po čem vsi hrepenimo. Punca odšla na pošto. Kupila znamke. Malce vplačala. Čez 12 dni ji nakažejo 9,4 mio. To je sloboda. Revna ni več. Pihala v Rogaški steklo. Konec je s tem. DENAR JE SREČA. Revež pa napiše...denar ni vse. Hehe. Prejšnji teden Slovenec kupil sfanovanje za 5 mio eur. Da.
baab
03. 02. 2022 21.34
+4
Kar se tiče teh stvari imam 24 let mir. Ženske ni. Problema ni. Je pa.drugih milijon težav. Lp
antar
03. 02. 2022 21.14
+10
Naši zakoni glede družinskega nasilja so bolni. In ustanove, ki se s tem ukvarjajo ravno tako. Lani je prišel na policijo moški po nasvet glede nasilja v družini, pa so ga na hitro odpravili. In čez par dni je bil mrtev on, njegova žena in hčerka, ki je z nasilnim partnerjem prekinila stike. Takle imamo.
baab
03. 02. 2022 21.10
+12
Žensk se ne pretepa. Obrneš se in greš stran. Dno dna.
Lihtirna
03. 02. 2022 21.17
+9
so pa primeri ko pa zenske prav same iscejo nasilje . ko pa moskemu pri taki poci film je pa vse narobe . sam sem dozivel en tak primer ko sem kolega pripeljal domu in neke stvari ki so bile zanjo . clovek je samo vprasal kam da te stvari . zenska ga je zacela zmerjat ,da je bil vse samo clovek ne . zenski se je cist utrgal .on pa je vprasal da kaj je narobe ,in je prisla do njega in ga zacela tepst na vso moc in to pred mano. malo je mankalo da jo nisem jaz mahnil .to bi bila prva zenska ki bi si res zasluzila . clovek pride plav v sluzbo pa nam ne upa povedat da ga je zenska nalomila . rece da je z kolesom padu pa ce prav nima kolesa .
Lihtirna
03. 02. 2022 21.09
+8
1. danes noben od sosedov ne upa prijaviti nasilja ,ker nocjo imet opravka z nasilnim clovekom . 2. ce se poklice policijo ,ti pridejo se pogovorijo z nasilnikom ,kateri se pred njimi naredi zlat . 3.morda samo popisejo zadevo in gredo. 4.policaji grejo in jih zenska spet oreng dobi. 5.npr.zenska spet poklice policijo in se norca delajo . 6. ko pa pride do umora je pa jok in stok in osebe kateri bi lahko ze zdavnaj pomagali je ni vec
Diverzanti
03. 02. 2022 21.06
+4
Ta tip ni 'ist, kot večina slovencev' je drugega mišljenja. Spet mečete vse v isti koš. Kot vidimo iz člankov 'ti socialna naredi več škode kot koristi saj se jim gre samo za uspešnost' niso človeški'zaradi majhnega spora in neumnega soseda ti lahko zateži življenje'zato ljudje ne prijavljajo. Ljudje ki delajo na sociali podobnih primerih morajo biti človeški in ne hlabci zakonov in še najmanj politike.
Betuul
03. 02. 2022 20.46
+14
Gospa v letih je prišla od daleč,da bi si prislužila streho nad glavo! Delala je dokler je zmogla!prislužila si je upokojitev! Bila je sama! Brez moža in otrok! Njeno življenje je bil njen skromen dom! Umrla je ; bila v stanovanju skoraj dva meseca truplo! Potem so 🔦raziskovali po sorodnikih !na dedovanje 📜jih je prišlo več kot deset! Ampak niti eden od teh ji ni prinesel za čas njenega življenja niti lončekTople ali mrzle vode! Zakon o dedovanju?!