Na ljubljanskem Trgu republike se je po podatkih organizatorjev zbralo okoli 3.000 študentov in dijakov, ki na poziv Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) demonstrirajo zaradi neuspešnih pogajanj med predstavniki vlade in ŠOS.
Predstavnica za stike z javnostjo na ljubljanski policijski upravi Martina Gramec pa je sporočila, da se je na študentskem shodu zbralo nekaj sto udeležencev, pri varovanju pa je sodelovalo okoli 150 policistov. Do zdaj so policisti obravnavali dve kršitvi javnega reda in miru ter pridržali štiri osebe. Trije pridržani so kršili določila zakona o prekrških zoper javni red in mir, eden pa določila zakona o javnih zbiranjih (prižiganje bakle na prireditvenem prostoru).
Ulčar: Študenti pripravljeni na dialog in na borbo
Predsednik Študentske organizacije Slovenija Miha Ulčar je na Trgu republike dejal, da so študenti pripravljeni tako na dialog z vlado kot tudi na dolgotrajno borbo za izpolnitev študentskih zahtev. Po besedah Ulčarja je minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan po pogajanjih s študenti zavajal javnost, pri čemer ni usklajen z univerzami, študenti, gospodarstvom, svetom za visoko šolstvo in sindikati.
"Minister trmasto vztraja s politiko, ki bo dolgoročno škodovala študentom, staršem, učiteljem, delavcem in celotni družbi," je dejal Ulčar na demonstracijah na Trgu republike.
Predsednik Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije Branimir Štrukelj pa je poudaril, da so študentske demonstracije legalna oblika zahtev. Dodal je, da je Slovenija svobodna država in da ima vsak pravico študirati.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je dejal, da bi bila uvedba šolnin neumnost in da politiki delajo napako. Izrazil je željo, da bodo študenti in dijaki v svojih prizadevanjih uspeli in dodal, da verjame, da bodo študenti in delavci skupaj še uspešnejši. Semolič je še omenil, da sindikati nasprotujejo privatizaciji zdravstva in šolstva.
Predsednik Dijaške organizacije Slovenije Jernej Štromajer pa je v svojem nagovoru dejal, da želi vlada obdavčiti dijake in študente že danes, medtem ko obljublja štipendije šele v prihodnosti. "Ne bomo popustili pritiskom in ne bomo se predali," je še dodal.
Janša: Pogajanja z legitimnim vodstvom
Vlada namerava pred nadaljevanjem pogajanj s študenti počakati, da se vodstvo Študentske organizacije Slovenije konstituira oziroma, da organizacija dobi legitimno vodstvo. Slednja namreč nima predsednika, mandati vodstva so potekli, pogajanja z vlado pa so nekateri izkoriščali za svojo volilno kampanjo, je dejal predsednik vlade Janez Janša.
"Obžalujem, da je prišlo do, po mojem mnenju povsem nerazumljive situacije, ko je vlada vodila zelo resen dialog s predstavniki študentov in se tudi uskladila o ključnih vprašanjih, pa je kljub temu prišlo do zborovanja, ki je bilo sicer že prej napovedano," v zvezi s pogajanji s študenti meni premier. "Po svoje obžalujem, da nismo počakali s pogajanji do trenutka, ko bi študenti dobili legitimno vodstvo," je dejal in dodal, da so bili interesi študentov v pogajanjih v ozadju, v ospredju pa so bili interesi posameznikov.
Razhajanja med pogajanji
Na pogajanjih med predstavniki vlade in študentov se je v ponedeljek zataknilo pri študentskem delu. Vladna pogajalska stran se je namreč med drugim zavzemala za omejitev študentskega dela na skupno največ 120 dni v letu, na kar predstavniki študentov niso pristali. Državna sekretarka na ministrstvu za delo Marjeta Cotman je glede te omejitve pojasnila, da bi se delo, ki bi trajalo dlje, študentu štelo v delovno dobo, vendar ob plačilu prispevkov za zavarovanje.
Po besedah ministra Zupana dokument oziroma dogovor med študentsko in vladno stranjo v nobeni točki ni veljaven, če ne bo podpisan, tako da se s tem pogajalci vračajo na izhodišče. Študentski pogajalci pa po drugi strani ne vidijo več smisla nadaljevati pogovore v dani pogajalski sestavi.
Drnovšek poudaril korist študentskega dela
Predsednik republike Janez Drnovšek je glede študentskih demonstracij dejal, da študentsko delo marsikateremu študentu pomaga končati študij. Drnovšek meni, da bi se morala vlada poskušati dokončno pogovoriti s študenti tako, da bodo zadovoljni tudi študenti. Omejitev študentskega dela, kot jo je predlagala vlada, se zdi Drnovšku "preveč linearna in premalo občutljiva za posamične situacije". Meni, da bi bilo treba študentom pustiti možnost za dodatni zaslužek.
SD za čimprejšnje nadaljevanje pogajanj
Socialni demokrati se medtem zavzemajo za čimprejšnje nadaljevanje pogajanj med predstavniki študentov in vlade. Vlado pozivajo, naj jih čim prej predlaga in predloži študentom nove predloge rešitev, zlasti glede vprašanj, ki so razlog za današnje demonstracije. Te so sicer po njihovi oceni legitimen način boja proti poslabšanju položaja študentov.
SDS: Nerazumne demonstracije
V poslanski skupini SDS ne oporekajo pravici do demonstracij, se pa sprašujejo, ali so študentje in dijaki objektivno obveščeni o poteku in rezultatih usklajevanj ŠOS z vlado, so zapisali v sporočilu za javnost. Po informacijah, ki jih imajo v SDS, naj bi bil dosežen dogovor v večini zahtev ŠOS, ki se nanašajo na študij in študente.
Vlada je ponudila 20.000 novih štipendij, umaknila uvedbo šolnin, ponudila ugodnosti pri študentskem delu - del bi se ga štelo celo v delovno dobo, trdijo. Zato se nam zdi, da so pravi motivi za protest drugi. Verjetno predvsem privilegiji ozke skupine politično vodenih posameznikov, ki si poskušajo z medijskim in javnim pritiskom na vlado ohraniti ali celo še pridobiti nekatere privilegije in položaje. Temu pritrjuje tudi napovedana udeležba nekaterih sindikalnih funkcionarjev na demonstracijah in pričakovano zelo nizka udeležba študentov na protestih, pa tudi odzivi nekaterih skupin študentov, ki imajo bistveno drugačno mnenje kot funkcionarji ŠOS.
Za poslanca SLS prekinitev pogajanj ni najboljša izbira
Poslanec SLS Janez Kramberger pa ocenjuje, da ni razloga za protest. Ker ocenjuje, da je minister Zupan zelo odkrito, neobremenjeno in v zasledovanju rešitev pristopil k pogajanjem, meni, da odločitev za prekinitev pogajanj in odhod na ulice ni bila dobra pot. Poslanec je prepričan, da bi ob nadaljnjih pogajanjih uspeli najti kompromisno rešitev tudi glede študentskega dela, ki je ostalo odprto. Prekinitev pogajanj, kar po nekaterih ocenah pomeni vrnitev na začetna pogajalska izhodišča, se mu zato ne zdi najboljša izbira za študente.
SDM: ŠOS izpustila priložnost za ohranitev bonitet
V podmladku SDS se sprašujejo, za koga se je Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) sploh pogajala. Menijo namreč, da je izpustila priložnost, ki bi ne samo ohranila študentske bonitete, ampak jih še povečala. Predstavniki študentov bodo zato morali prevzeti nase odgovornost za posledice, ki jih bo prinesel nepodpis sporazuma z vlado, je poudaril predsednik Slovenske demokratske mladine (SDM) Nikolaj Oblak. Za demonstracije ni razloga, poleg tega večina udeležencev niti ne bo vedela, zakaj se jih bo udeležila, je prepričan Oblak.
Kot je dodal Tomaž Lisec, je ministrstvo popustilo pri vseh stvareh, razen pri obdavčitvi in omejitvi študentskega dela, iz česar je mogoče sklepati, da se ŠOS ne zavzema za dobrobit študentov, ampak da zgolj ščiti lastne finančne interese. "Dvajset milijonov zapraviti za lastno promocijo, ob tem pa za tri dni ustaviti vse študentske aktivnosti, se nam zdi skrajno neodgovorno in neresno dejanje," je še dejal.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.