Slovenija

Pridržali štiri protestnike

Ljubljana, 24. 05. 2006 07.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Na študenstkih in dijaških demonstracijah je po trditvah organizatorja protestiralo okoli 3.000 mladih.

študentski protest
študentski protest FOTO: Dare Čekeliš
Po oceni študentskih pogajalcev bi sprejem vladnega "kompromisnega" predloga pri petih točkah študentskih zahtev pomenil poslabšanje, glede šestih bi razmere ostale nespremenjene, pri dveh pa bi se izboljšale:

1. šolnine: enako
2. štipendije: izboljšanje
3. študentsko delo: poslabšanje
4. študentska prehrana: enako
5. bolonjska reforma: poslabšanje
6. študentske postelje: enako
7. študentske družine in invalidi: enako
8. zaposlovanje: poslabšanje
9. davčna obravnava: poslabšanje
10. kakovostnejše visoko šolstvo
11. subvencionirani prevozi: enako
12. financiranje visokega šolstva: izboljšanje
13. zdravstvena oskrba: enako.

Na ljubljanskem Trgu republike se je po podatkih organizatorjev zbralo okoli 3.000 študentov in dijakov, ki na poziv Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) demonstrirajo zaradi neuspešnih pogajanj med predstavniki vlade in ŠOS.

Predstavnica za stike z javnostjo na ljubljanski policijski upravi Martina Gramec pa je sporočila, da se je na študentskem shodu zbralo nekaj sto udeležencev, pri varovanju pa je sodelovalo okoli 150 policistov. Do zdaj so policisti obravnavali dve kršitvi javnega reda in miru ter pridržali štiri osebe. Trije pridržani so kršili določila zakona o prekrških zoper javni red in mir, eden pa določila zakona o javnih zbiranjih (prižiganje bakle na prireditvenem prostoru).

Ulčar: Študenti pripravljeni na dialog in na borbo

Predsednik Študentske organizacije Slovenija Miha Ulčar je na Trgu republike dejal, da so študenti pripravljeni tako na dialog z vlado kot tudi na dolgotrajno borbo za izpolnitev študentskih zahtev. Po besedah Ulčarja je minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan po pogajanjih s študenti zavajal javnost, pri čemer ni usklajen z univerzami, študenti, gospodarstvom, svetom za visoko šolstvo in sindikati.

študentski protest
študentski protest FOTO: Dare Čekeliš

"Minister trmasto vztraja s politiko, ki bo dolgoročno škodovala študentom, staršem, učiteljem, delavcem in celotni družbi," je dejal Ulčar na demonstracijah na Trgu republike.

Predsednik Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije Branimir Štrukelj pa je poudaril, da so študentske demonstracije legalna oblika zahtev. Dodal je, da je Slovenija svobodna država in da ima vsak pravico študirati.

Tako kot na opozorilnem shodu je bilo tudi tokrat v množici demonstrantov videti transparente, na katerih je bilo med drugim zapisano: "Če vi delate deset dni, mi hočemo več", "Prišli bomo še enkrat, dvakrat, stokrat", "Slovenski študenti = žabe. Vsi vozijo po njih."

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je dejal, da bi bila uvedba šolnin neumnost in da politiki delajo napako. Izrazil je željo, da bodo študenti in dijaki v svojih prizadevanjih uspeli in dodal, da verjame, da bodo študenti in delavci skupaj še uspešnejši. Semolič je še omenil, da sindikati nasprotujejo privatizaciji zdravstva in šolstva.

Predsednik Dijaške organizacije Slovenije Jernej Štromajer pa je v svojem nagovoru dejal, da želi vlada obdavčiti dijake in študente že danes, medtem ko obljublja štipendije šele v prihodnosti. "Ne bomo popustili pritiskom in ne bomo se predali," je še dodal.

Vlada sicer namerava v prihodnjih mesecih dokončno urediti nekatera vprašanja povezana s študentskim delom. "Tako bo to vprašanje tudi v Sloveniji urejeno kot v drugih evropskih državah," je poudaril Janša. Na srednji rok namerava država zagotoviti tudi bistveno več sredstev za financiranje izobraževanja, za štipendije, sprejeti pa nameravajo tudi vrsto drugih ukrepov za povečanje kakovosti študija in s tem izobrazbe, je dejal Janša.

Janša: Pogajanja z legitimnim vodstvom
Vlada namerava pred nadaljevanjem pogajanj s študenti počakati, da se vodstvo Študentske organizacije Slovenije konstituira oziroma, da organizacija dobi legitimno vodstvo. Slednja namreč nima predsednika, mandati vodstva so potekli, pogajanja z vlado pa so nekateri izkoriščali za svojo volilno kampanjo, je dejal predsednik vlade Janez Janša.

"Obžalujem, da je prišlo do, po mojem mnenju povsem nerazumljive situacije, ko je vlada vodila zelo resen dialog s predstavniki študentov in se tudi uskladila o ključnih vprašanjih, pa je kljub temu prišlo do zborovanja, ki je bilo sicer že prej napovedano," v zvezi s pogajanji s študenti meni premier. "Po svoje obžalujem, da nismo počakali s pogajanji do trenutka, ko bi študenti dobili legitimno vodstvo," je dejal in dodal, da so bili interesi študentov v pogajanjih v ozadju, v ospredju pa so bili interesi posameznikov.

Razhajanja med pogajanji

študentski protest
študentski protest FOTO: Dare Čekeliš
Vodja poslanske skupina SNS Zmago Jelinčič je študentske demonstracije označil za "politični odziv LDS in SD s svojimi parcialnimi vodji Slavkom Gabrom in Branimirjem Štrukljem, ki poizkušata prevzeti vodstvo tega področja". Po njegovem mnenju so zahteve študentov skregane z realnostjo, saj gre zgolj za "japijevski" del študentske organizacije.

Na pogajanjih med predstavniki vlade in študentov se je v ponedeljek zataknilo pri študentskem delu. Vladna pogajalska stran se je namreč med drugim zavzemala za omejitev študentskega dela na skupno največ 120 dni v letu, na kar predstavniki študentov niso pristali. Državna sekretarka na ministrstvu za delo Marjeta Cotman je glede te omejitve pojasnila, da bi se delo, ki bi trajalo dlje, študentu štelo v delovno dobo, vendar ob plačilu prispevkov za zavarovanje.

Po besedah ministra Zupana dokument oziroma dogovor med študentsko in vladno stranjo v nobeni točki ni veljaven, če ne bo podpisan, tako da se s tem pogajalci vračajo na izhodišče. Študentski pogajalci pa po drugi strani ne vidijo več smisla nadaljevati pogovore v dani pogajalski sestavi.

Drnovšek poudaril korist študentskega dela

študentski protest
študentski protest FOTO: Dare Čekeliš
Poslanec najmanjše koalicijske stranke Vili Rezman meni, da imajo študenti vso pravico demonstrirati, vendar pa močno dvomi, da bodo s tem kaj dosegli. Ocenjuje namreč, da se je "vlada že vkopala in da minister Jure Zupan ne misli popuščati". Izrazil je še prepričanje, da bi se pogajanja morala nadaljevati in da bi bilo treba najti kompromis.

Predsednik republike Janez Drnovšek je glede študentskih demonstracij dejal, da študentsko delo marsikateremu študentu pomaga končati študij. Drnovšek meni, da bi se morala vlada poskušati dokončno pogovoriti s študenti tako, da bodo zadovoljni tudi študenti. Omejitev študentskega dela, kot jo je predlagala vlada, se zdi Drnovšku "preveč linearna in premalo občutljiva za posamične situacije". Meni, da bi bilo treba študentom pustiti možnost za dodatni zaslužek.

SD za čimprejšnje nadaljevanje pogajanj

Socialni demokrati se medtem zavzemajo za čimprejšnje nadaljevanje pogajanj med predstavniki študentov in vlade. Vlado pozivajo, naj jih čim prej predlaga in predloži študentom nove predloge rešitev, zlasti glede vprašanj, ki so razlog za današnje demonstracije. Te so sicer po njihovi oceni legitimen način boja proti poslabšanju položaja študentov.

SDS: Nerazumne demonstracije

študentski protest
študentski protest FOTO: Dare Čekeliš
Demonstracije so rezultat nedomišljenega pristopa obstoječe vlade k reformam, še posebej k reformam na področju visokega šolstva, je zborovanje študentov na Trgu republike komentiral poslanec LDS Slavko Gaber. Po njegovi oceni je vlada predstavila pretirane predloge za reforme na področju visokega šolstva, zdaj pa se ne zna pogajati do konca. Nekdanji šolski minister ne razume, kako je lahko vlada napovedala šolnine, poseg v študentsko prehrano in odpravo študentskega dela, nato pa ugotovila, da ničesar od tega ne namerava uresničiti. Glede študentskega dela meni, da v nekaterih delih sicer zahteva ureditev, da pa bi ga bilo nesmiselno postaviti v položaj, ki bi pomembnemu delu študentov onemogočil dokončati študij.

V poslanski skupini SDS ne oporekajo pravici do demonstracij, se pa sprašujejo, ali so študentje in dijaki objektivno obveščeni o poteku in rezultatih usklajevanj ŠOS z vlado, so zapisali v sporočilu za javnost. Po informacijah, ki jih imajo v SDS, naj bi bil dosežen dogovor v večini zahtev ŠOS, ki se nanašajo na študij in študente.

Vlada je ponudila 20.000 novih štipendij, umaknila uvedbo šolnin, ponudila ugodnosti pri študentskem delu - del bi se ga štelo celo v delovno dobo, trdijo. Zato se nam zdi, da so pravi motivi za protest drugi. Verjetno predvsem privilegiji ozke skupine politično vodenih posameznikov, ki si poskušajo z medijskim in javnim pritiskom na vlado ohraniti ali celo še pridobiti nekatere privilegije in položaje. Temu pritrjuje tudi napovedana udeležba nekaterih sindikalnih funkcionarjev na demonstracijah in pričakovano zelo nizka udeležba študentov na protestih, pa tudi odzivi nekaterih skupin študentov, ki imajo bistveno drugačno mnenje kot funkcionarji ŠOS.

Za poslanca SLS prekinitev pogajanj ni najboljša izbira

študentski protest
študentski protest FOTO: Dare Čekeliš
Poslanec NSi Franc Capuder domneva, da študentski voditelji nikoli niso mislili resno s pogajanji. Na to misel ga napeljujejo plakati, ki so bili izobešeni še pred dokončnim pogajalskim izidom med Študentsko organizacijo Slovenije (ŠOS) in vlado. V NSi zato demonstracije razumejo kot demonstracije proti štipendijam, proti brezplačnim šolninam in proti dialogu.

Poslanec SLS Janez Kramberger pa ocenjuje, da ni razloga za protest. Ker ocenjuje, da je minister Zupan zelo odkrito, neobremenjeno in v zasledovanju rešitev pristopil k pogajanjem, meni, da odločitev za prekinitev pogajanj in odhod na ulice ni bila dobra pot. Poslanec je prepričan, da bi ob nadaljnjih pogajanjih uspeli najti kompromisno rešitev tudi glede študentskega dela, ki je ostalo odprto. Prekinitev pogajanj, kar po nekaterih ocenah pomeni vrnitev na začetna pogajalska izhodišča, se mu zato ne zdi najboljša izbira za študente.

SDM: ŠOS izpustila priložnost za ohranitev bonitet

V podmladku SDS se sprašujejo, za koga se je Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) sploh pogajala. Menijo namreč, da je izpustila priložnost, ki bi ne samo ohranila študentske bonitete, ampak jih še povečala. Predstavniki študentov bodo zato morali prevzeti nase odgovornost za posledice, ki jih bo prinesel nepodpis sporazuma z vlado, je poudaril predsednik Slovenske demokratske mladine (SDM) Nikolaj Oblak. Za demonstracije ni razloga, poleg tega večina udeležencev niti ne bo vedela, zakaj se jih bo udeležila, je prepričan Oblak.

študentski protest
študentski protest FOTO: Dare Čekeliš
Mlada liberalna demokracija podpira prizadevanja študentov, predvsem glede šolnin.

Kot je dodal Tomaž Lisec, je ministrstvo popustilo pri vseh stvareh, razen pri obdavčitvi in omejitvi študentskega dela, iz česar je mogoče sklepati, da se ŠOS ne zavzema za dobrobit študentov, ampak da zgolj ščiti lastne finančne interese. "Dvajset milijonov zapraviti za lastno promocijo, ob tem pa za tri dni ustaviti vse študentske aktivnosti, se nam zdi skrajno neodgovorno in neresno dejanje," je še dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (136)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fortuna@planet.si
26. 05. 2006 21.35
ŠOS V GLAVNEM S KEŠOM NE ZNA DELAT . IN PIKA!
jungle@email.si
25. 05. 2006 15.39
noben vam noče prepovedat študentskega dela, tu je problem kako doštudirat in postat gospod, a ne poni, če sem pošten zarad mene lahko delate 12 mescev, kdor je sposoben delat in študirat kapo dol, samo vem, da je takih bolj malo....podpiram tut to da je študij pravica vsakega, zato študirajte ne pa filozofirat....
Materi
25. 05. 2006 15.39
janja_veber: takih, ki imajo le status ni malo. Odvisno, kateri fax delaš. Pri nas jih je skoraj 50% takih in vsi delajo na napotnice. Drugi sošolci pa, ki pavzirajo pa od drugih napotnice vzemajo. Recimo, taki kot ti recimo, ki nima mogoče velikega proračuna na mesec, bo dal svojo napotnico za tistih 10 jurjev za nič dela, mar ne. Poznam pa 2 primera, kolegica delala na študentu in klicala okoli ter le napotnice izpolnjevala za "stalne" firme. Torej, jaz poznam 2 primera, koliko jih je še.
pomi@auspuh.com
25. 05. 2006 15.38
Jugon: Boljše z biciklom v kurbarijo kot z mercedesom v službo.
Materi
25. 05. 2006 15.31
Žiga polanc in lebdim: študij je DOLŽNOST do sebe! Če je ne boš izkoristil, ne bo nobenemu žal, le tebi mogoče. Tudi jaz bi imel mercedesa, pa ga ne morem, je predrag. Ne vem, če si ravno razumel poanto.
pomi@auspuh.com
25. 05. 2006 15.25
lebdim in zigapolanc moram vas dopolnit ali popravit. Slovenija se zgleduje po prekrasnih socialnih državah kot so npr. ZDA in celo Hongkong. Tam pa vaša trditev ne drži. Tam gre tako: ŠTUDIJ JE PRAVICA, KO PLAČAŠ. Da lahko plačaš pa moraš biti priviligiranec. Vidva pa se očitno preveč zgledujeta po zaostalih neevropskih banana državah kot so Švica, Švedska, Nizozemska, Belgija ipd.
pomi@auspuh.com
25. 05. 2006 15.17
Sunshine kar preberi si komentarje tukaj. Večina direktno ali indirektno zavrača študentsko delo že v osnovi. Najraje bi ga prepovedali takoj. Prepovedali bi celo študente same, kakšno stranko, organizacijo, pivo, sex in še kaj. Tukaj pač ni razprave o dejanskih predlogih vlade in študentov ampak večinoma tukaj najdeš subjektivna mnenja posameznikov in njihovega pogleda na svet. Osrednja tema so avtomobili, kolikokrat na teden se gre (sme) na pivo, k mcdonaldsu na burger, kolk to stane, možnosti prevoza na fax, kaj piše na transparentih, kateri funkcionar je navadna pizda itd. Pričakujem še razpravo o porabljenih kondomih na študenta in smiselnosti uporabe wc papirja v študentskih domovih. 90 % komentatorjev pa vsekakor ne razume principov delovanja države oziroma družbe. Niti ti ne. Ker če bi, bi vedel, da vsa omejevanja vodijo prej ali slej tudi k prepovedi.
lebdim@email.si
25. 05. 2006 15.01
Podpiram proteste, bil sem na obeh ... in če ne bo šlo drugače, upam, da bo nov (protest) ... ŠTUDIJ JE PRAVICA (točno tako)
polkaaaaaaa
25. 05. 2006 14.45
študij ni privilegij ŠTUDIJ JE PRAVICA
Sonck27
25. 05. 2006 12.38
Tud jz mislm ,da je ŠOS daleč od tega da bi deloval samo v dobrobit študentov, ampak to še ne pomeni, da se študenti/ke ne smemo borit za svoje pravice.Drugač se pa po eni strani kr strinjam s tem predlogom vlade, da bi omejil število dni v letu, ko bi študent lahko delal, ostalo bi se pa celo štelo v delovno dobo.Tko bi mal omejili tiste k se samo ''šlepajo'' na ta račun.Mislm, da vsak, ki dokaj redno študira, težko zasluži več kot 70.-80.000 SIT na mesec.Vsak pa ima pravico, da dela!!Zase lahko rečem, da že tko komaj zaslužim tistih par deset tisoč na mesec, s tem da redno študiram, brez študentskega dela se pa itak ne da preživet, raze tistih mogoče, ki dobivajo štipendijo al majo pa tok premožne starše, da jim lahko vse nudijo. Takih pa pomoje ni velik.Ni pa treba, da zdej zarad tistih par procentov, ki izkoriščajo status, da lahko vlečejo študij v nedogled, penalizirajo vse!Glede šolnin pa tko: nej jih uvedejo za une luftarje o kerih sem prej govorila. Kakšno leto al pa dve študija že izgubiš, vsakmu se zgodi, ampak da ga pa vlečeš tja do tridesetega in še čez, je pa too much!!
sunshine@mail386.com
25. 05. 2006 12.12
Pa matr vola!!! Eni se obnašate kot da ste totalno slaboumni! Nihče ne bo nobenemu študentu prepovedal delat. Lahko bodo delali 365 dni na leto 20 ur na dan (če jim le znese). Lahko bodo redno zaposleni (in študirali ob delu) ali pa bodo delali preko servisa - le s to razliko, da bo tisti delček dela nad 120 dni obdavčen. Zdaj če bo nekdo nehal delat zato, ker bo dobival nekaj procentov manj ven, potem mu več kot očitno ne gre slabo. Tako da počasi nehajte lagati in belebtati o tem kaj vse bodo uknili in/ali prepovedali, ker je govora o omejitvah, ne od ukinitvah in prepovedih.
jungle@email.si
25. 05. 2006 11.55
mene prav gotov ne bo noben zrinu s položaja, sam sem se mogu znajt, ne vem če bo imel kdo tok znanja da me bo spodrinu s tega položaja, mularija nej pa študira ne pa protestira.......... čas se zmeraj najde.....
pomi@auspuh.com
25. 05. 2006 11.51
Še dve dejstvi: 1.PRAVICA DO DELA JE ZAPISANA V USTAVI. Velja tudi za študente. Tisti, ki študentom odrekajo pravico do dela v osnovi, naj bodo kar tiho. Če PA se ukine servise, se bo že našla druga možnost. Če ne drugače pa na črno. 2. NAŠ NAJVEČJI PESNIK F.P., JE BIL VEČNI ŠTUDENT in poglejte ga danes. Uspel je.
pomi@auspuh.com
25. 05. 2006 11.39
Jungle kakšna služba pa je to, da si cel dan na netu z največ objavami tukaj? Lagodna vidim. Očitno si res dobro svojo rit namestil. In to celo brez šolnine, pa celo delal si med študijem?! Avto maš. Opa. Tej mulariji tukaj pa ne privoščiš al kaj?! A se bojiš, da te bojo enga dneva zrinli dol. Seveda te bojo.
dragica.pahor@gov.si
25. 05. 2006 11.18
Prebrala sem vse komentarje. Imam 2 otroka, oba študenta. Sicer imam 7. stopnjo izobrazbe, ki sem jo morala od srenje šole naprej narediti ob delu, ker starši niso imeli denarja, da bi lahko redno študirala. Zato sem želela, da moji otroci študirajo redno. Vendar pogoj je, da jim pomagam pri študiju le v primeru, da vsako leto naredijo vse pogoje za prehod v višji letnik. Tako ima sin 23 let in je tik pred diplomo na univerzitetnem študiju elektro fakultete, hči pa končuje prvi letni (do sedaj ima vse izpite narejene v prvem roku). Tega dogovora se bom namreč strogo držala, kajti vem, da se da narediti vse izpite za prehod v nasldnji letnik, zato ni izgovorov. Moti me pa pri vset tem prebranem pisanju nekaj. In sicer, skoraj vsi študentje na ves glas govorite, kako si morate svoj študij v celti plačevati. A s starši, s katerimi se pogovarjam (vičina jih ima študente, saj smo približno enako stari) pa se strinjamo, dla nas študntsko življenje naših otrok dosti stane. moja otroka staneta svoje starše vsak po 60.000 na mesec (s tem si krijeta večina živjenja v Lj. (stanarina-privat, stroške, prehrana, prevoz iz Kopra v Lj., knjige in ostalo za šolo itd.) Delata pa med počitnicami. Vem, imam brihtna, pridna in skromna otroka. In sedaj se sprašujem. Kaj sta edina? Mislim da ne. Mislim, da večini študentov starši prispevajo k njihovemu študiju, da večina študentov ve, da študira zase, za svoje boljše nadaljnje življenje in da je večina skromnih. Verjetno pa takih ni ve videt ne slišat. Moram pa pripomnit da se strinjam z vsemi komentarji, ki pravijo, da bi študentje dobivali 80.000 štipendije, ki bi jih tisti, ki so jo neupravičeno dobili (zaradi nedokončanja študija lai zaradi predolgega študija) morali vnriti. Pa študentsko delo, omejeno na 4 mesece bi billo tudi pametno. Sem pa tudi za to, da se posamezno obranava izjeme, ki jim starši pač ne morejo ničesar nuditi med šolanjem (s tem, da bi se take primere individualno reševalo).
trance0@planet.si
25. 05. 2006 11.06
KGB, to informacijo si sigurno slišal od velemojstrskih pogajalcev ŠOS, ka-li? Ko obdavčili študente direktno z 12,5 in 25%, so šle urne postavke celo gor tako, da smo dobili takrat na začetku lanskega leta približno enako kot pred obdavčitvijo in ne dol, vsaj v naši firmi! Potem, ko so spremenili zakonodajo, so pa urne postavke ostale višje!
kgb@akcija.net
25. 05. 2006 11.02
če bi moral delodajalec plačevat davek bi pa znižal urno postavko
trance0@planet.si
25. 05. 2006 10.58
Baje je vlada ponudila ŠOS in s tem tudi študentom, da bi se vsi dnevi, ki bi presegli kvoto destih dni šteli v delovno dobo, obdavčilo bi se pa delodajalce in ne direktno študente! Veliko bolje kot to sranje do zdaj, ko eni delamo kot redno zaposleni, a smo povsem brez pravic, zaposliti nas pa nočejo, ker smo cenejši kot študenti!
jsmazarot@email.si
25. 05. 2006 10.35
Kje se da navijaške bakle kupit? jaz bi rabil ene tri! ŠOS in ŠOU nudita pijanšno naokoli, tako da študentje ne bi vedeli kaj se v resnici okoli organizacije dogaja! Lp
trance0@planet.si
25. 05. 2006 10.33
Mah, tale ŠOS, ŠOU, DOS in ŠOUM in kar je še te navlake ni po mojem vredna piškavega oreha! Za študente se bunijo, oz. vsaj tako trdijo, v resnici pa samo za svoje riti gledajo! Jaz sem izredni študent in si sam plačujem šolnino, najemnino, hrano, obleke, vse in še delam preko servisa. Zakaj preko servisa? Ker me moj delodajalec noče zaposliti, saj mu je ceneje, če dela čim več študentov namesto redno zaposlenih! In potem imam jaz za okoli 100 tisočakov nižjo plačo, kot bi jo imel, če bi bil redno zaposlen poleg tega, da nimam regresa, božičnic, trinajste plače, stimulacij, nadur, nič od tega. Potem pa se grejo tile bužlovci od ŠOS bunit, da naj se študentski servisi ohranijo, za koga le? Za ŠOS, ki dobi večino denarja prav od študentskih servisov, sigurno pa ne za študente in za splošno blaginjo v Sloveniji! Tudi brez študentskih servisov bi se dalo najti službe za študente pa še brezposelnost bi se znižala v Sloveniji. Sem sicer proti šolninam, a tudi proti študentskim servisom, ki postajajo vedno bolj sami sebi in ŠOS namen, vedno manj pa za blaginjo študentov!