Včerajšnjo soboto je zaznamovalo zelo pestro vremensko dogajanje. Lahko rečemo, da smo imeli v enem dnevu štiri letne čase. Medtem ko je bilo do sredine popoldneva marsikje na jugu še sončno in toplo, se je meja sneženja ponekod na Gorenjskem že spustila do nižin. Zaradi izrazite menjave zračne mase so nastajale tudi nevihte z nalivi, babjim pšenom in sodro, ponekod pa celo s točo, ki je pobelila pokrajino in ovirala cestni promet.
Popoldne se je hladna fronta pomikala proti jugu in zahodu države. Meja sneženja se je za krajši čas tudi marsikje na Notranjskem in Dolenjskem spustila do nižin. Nekaj snežink je močna burja prinesla celo v nižje dele Primorske, kjer je bilo še pred fronto okoli 20 stopinj Celzija.
Medtem ko je sneg po nižinah ob pozitivnih temperaturah in toplih tleh večinoma že pobralo, pa je povsem drugače v višjih legah zahodne in južne Slovenije, kjer je nad 600 metrov nadmorske višine zapadlo okoli deset, nad 800 metrov pa lokalno tudi več kot 20 centimetrov snega. V gorah je snega še precej več. Na Kredarici ga je v le 24 urah zapadlo kar 88 centimetrov.
Zelo mrzlo nedeljsko jutro v krajih s snežno odejo
Ponoči se je vremensko dogajanje povsod umirilo. V večjem delu Slovenije se je zjasnilo. Marsikje po nižinah je že kmalu po razjasnitvi nastala megla, ki je preprečila izrazitejši padec temperatur in pozebo, se je pa krepko pod ničlo živo srebro spustilo v višjih legah s snežno odejo. Po podatkih Agencije za okolje je bilo ob sedmi uri zjutraj najbolj mrzlo v Zadlogu nad Idrijo, kjer so ob 15-centimetrski snežni odeji izmerili kar –12 stopinj Celzija. V Ratečah je termometer pokazal –8, v Novi vasi na Blokah –7, v Babnem Polju –5, na Bohinjskem in v Logatcu pa –4 stopinje Celzija. Malo pod ničlo se je živo srebro spustilo tudi v Vrhniki, Postojni in Kočevju ter za krajši čas celo v Biljah pri Novi Gorici in Dolenjah pri Ajdovščini.
Še nekoliko hladneje bo jutrišnje jutro, ko se bo tudi v vzhodni in osrednji Sloveniji ohladilo nekaj stopinj pod ničlo. Po ravninah se bodo temperature spustile do –3 stopinje Celzija, pobočne lege pa bodo nekoliko toplejše.
Na srečo bodo negativne temperature vztrajale le kratek čas, tako da je strah, da bi se ponovil scenarij iz preteklih let, ko nam je pozeba vzela skoraj ves pridelek, odveč, vseeno pa lahko negativne temperature tudi letos na posameznih vrstah sadnega drevja pustijo določene posledice. Občutljivost na pozebo je namreč odvisna od vrste in razvojne faze rastline. Rastline, ki so na začetku razvoja, so manj občutljive na mraz. V času nabrekanja brstov se kritična temperatura za pozebo pri večini sadnega drevja giblje med –8 in –5, v času cvetenja oz. po cvetenju pa je ta temperatura precej višja, le okoli -1 stopinje.
Na mrazu bolj izpostavljenih legah bo zmrzovalo tudi še v torek zjutraj, nato pa bo k nam z jugozahodnikom spet dotekal občutno toplejši zrak. Sredi tedna bodo popoldanske temperature že okoli 20 stopinj Celzija in tudi ob jutrih bo v večjem delu Slovenije krepko nad ničlo.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.