Letošnje poletje – meterološko – torej junij, julij in avgust, je bilo najbolj vroče doslej. Kot ga opisuje Brane Gregorčič iz Arsa, je bila prva polovica junija letos še kar namočena in nič vroča, tako da je bila vročina potem bolj zgoščena v julij in avgust, ki sta bila oba rekordno vroča meseca. Julij in avgust je torej krojila bolj ali manj rdeča vremenska napoved, torej vročina. Nismo pa zabeležili absolutnih temperaturnih rekordov.
Kot spomni Gregorčič, smo imeli dva kar izrazita vročinska valova, enega v juliju, drugega v avgustu, in nekaj manjših bolj kratkotrajnih. Pa zelo topla jutra in tropske noči. In to je dokaz, kako se temperature zadnjih 40 let dvigujejo, posebej zadnjih 20. Razlika je očitna. Kot pojasnjuje Gregorčič, so bila zelo hladna poletja okoli leta 1980 več kot dve stopinji pod nekim klimatskih povprečjem zadnjih 30 let, no, zdaj pa so že nekaj let približno dve stopinji nad tem povprečjem.
Poletja se od vseh letnih časov ogrevajo najbolj, pravi klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj: "Spomnim se, da je bilo zadnje zelo vroče leto leta 2003, ko so rekli, da je verjetnost, da se tako leto pojavi, enkrat na 500 let. Pojavilo pa se nam je na 20 let. Verjetnost za ekstreme se je torej povečala za 25-krat."
Tak porast temperatur je odraz klimatskih sprememb. Kot pojasnjuje Kajfež Bogatajeva: "Kot pomladi vse prej cveti, poleti vse prej dozori, kar pa ni dobro za količino pridelka, včasih sicer kakovost ni tako slabša, ni pa nujno."
A letos o poletju več ne bomo govorili. Po napovedih bo prihodnji teden zgolj okoli 20 stopinj. Tako kot v vročih poletjih se bomo morali, če se še nismo, navaditi tudi na hitre prehode med letnimi časi.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.