Slovenija

Prihodnje leto v Sloveniji prvič registrski popis prebivalstva

Ljubljana, 30. 12. 2010 13.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Glavne prednosti registrskega popisa so manjši stroški, pogostejša izvedba v krajših časovnih intervalih, krajši čas za obdelavo podatkov in razbremenitev prebivalcev dajanja podatkov.

Republiški statistični urad bo prihodnje leto popis prebivalstva, gospodinjstev in stanovanj prvič izvedel registrsko. Kot so danes poudarili predstavniki urada, prehod s terenske na registrsko izvedbo popisa predstavlja velik razvojni dosežek slovenske statistike. S tem se Slovenija pridružuje redkim evropskim državam, ki so tak popis že izvedle (Danska, Finska, Nizozemska, Islandija) oz. ga bodo prvič izvedle v letu 2011 (Avstrija, Švedska, Norveška).

dojenček
dojenček FOTO: Reuters

Kot ocenjujejo, bodo s prehodom na registrski popis državnemu proračunu prihranili vsaj 12 milijonov evrov. Stroški take izvedbe predstavljajo približno desetino stroškov klasičnega terenskega popisa. Prvi podatki bodo na voljo že 29. aprila 2011. To bodo podatki o številu in starostno-spolni sestavi prebivalcev Slovenije do ravni naselja.

Najpozneje do 30. septembra 2011 bo urad objavil podatke o gospodinjstvih in družinah. Ti podatki so med uporabniki zelo iskani in so bili do zdaj vedno zbrani samo s terenskimi popisi prebivalstva. Do konca leta 2011 bodo na voljo tudi podatki o izobrazbi prebivalstva, njegovi aktivnosti, selitvah, stanovanjih in uporabi stanovanj.

Upokojenci
Upokojenci FOTO: Aljoša Kravanja

Prehod na registrski popis bo prinesel tudi spremembo referenčnega datuma. V popisih od leta 1931 naprej so se na terenu vedno zbirali podatki po stanju na dan 31. marec. Še danes večina evropskih držav popise z anketiranjem izvaja v spomladanskih ali jesenskih mesecih. Le redke države, ki popis izvajajo registrsko, pa imajo za referenčni datum popisa določen 1. januar.

Za 1. januar kot referenčni datum se je odločila tudi Slovenija. K izboru tega datuma navajajo praktični razlogi: administrativni viri so namreč praviloma vezani na koledarsko leto, podatki pa so tudi enostavnejše primerljivi z letnimi demografskimi raziskovanji. Statistični urad se na popis pripravlja že dolgo časa, povezovanje podatkov iz številnih administrativnih in statističnih virov pa se bo dejansko začelo konec marca 2011.

Prvi moderni popis prebivalstva na Slovenskem so izvedli 31. oktobra 1857. V okviru tedanje Avstro-Ogrske je bilo kasneje še pet popisov. Med prvo in drugo svetovno vojno sta bila v Sloveniji samo dva popisa. Po drugi svetovni vojni se je v okviru nekdanje Jugoslavije zvrstilo šest popisov. Zadnji popis, izvedli so ga 31. marca 2002, pa je bil prvi v samostojni Sloveniji.

Slovenija je popis prebivalstva, gospodinjstev in stanovanj dolžna izpeljati. K temu jo zavezujejo tako srednjeročni program statističnih raziskovanj kot letni program statističnih raziskovanj ter tudi uredba Evropskega parlamenta in Sveta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
30. 12. 2010 19.22
Fizični popis so opuastili, pred desetimi leti je bilo za nekaj deset tisoč duš razlike in so ugotovili, da je ceneje ter mirneje, če ne štejejo. Pri Janševem popisu nepremečnin je prišlo do podopbne šlamastike, kot vse drugo, je ta razkošni podvig z računi vred postal breme komunajzarske vlade!
binmister
30. 12. 2010 18.29
Da ne bo popis takšen kot na nepremičnine da bodo žive imeli za mrtve .
CheGaucho
30. 12. 2010 18.22
Tudi jaz bi se rajši regestriral kot izbrisan ;) sam da nisem slovenc k se jim slabo godi hehehe
nevica
30. 12. 2010 17.59
Upam, da jim bo šlo bolje od rok kot pri nepremičninah. Upam, da bodo upoštevali knjigo rojstev in knjigo umrlih in popis, hkrati. Ne enkrat eno, enkrat drugo in enkrat tretje. In strinjam se. Pomembno je tudi število Slovencev, ne samo prebivalcev.
yarrick
30. 12. 2010 17.52
-1
"Glavne prednosti registrskega popisa so manjši stroški, pogostejša izvedba v krajših časovnih intervalih, krajši čas za obdelavo podatkov in razbremenitev prebivalcev dajanja podatkov." In kaj bodo s temi podatki? Kdo jih hrani, kdo ima dostop do njih, za kake namene-POLEG statistike se ti podatki uporabljajo? Meni tole čisto nič ne diši, niti malo ne.očitno rabijo točno število ljudi, da bodo vedeli koliko lahko še dvignejo davke in koliko lahko pričakujejo denarja od le teh.Pa še lažje bo slediti tistim, ki delajo na črno in so prijavljeni na zavodu.Res HVALA LEPA ZA TAK NADZOR, AMPAK NE HVALA !!! Pa še nekaj: kako pa bodo sploh izvajali popise? poslali domov kuveerte z vprašalniki, ki jih boš moral vrniti nazaj? a je to res napredek?? menise ne zdi ravno.pa tudi zanima me, kaj bodo naredili s takimi "formualrji" ki bodo nepravilno izpolnjeni? Prav bedasti so že z vsem tem novotarijami.naj vzamejo za spremembo enkrat še kaj UPORABNEGA od zunaj-naprimer sistem gospdarstva ali plač.Pa tudi sistem sociale nebi bil slab.A kaj ko so prebut.asti da bi razumeli te stvari.
sanjajj
30. 12. 2010 17.36
Pa se bodo nekatere stvari skrile! Recimo, da slovenski narod praktično ne obstaja več!
Izbrisani7
30. 12. 2010 15.38
Kje se lahko izbrišem?
proofreader
30. 12. 2010 14.55
Število zaposlenih birokratov na Statističnem uradu pa se zaradi tega ne bo nič spremenilo? Zdaj ko je vse avtomatsko bi jih par deset lahko odpustili.
kolcamož
30. 12. 2010 14.54
NOBENIH PODATKOV NE BOJO DOBIL , IMAJO VSE KAR RABJO......ZOPET SE JE IZKAZALO, DA DRŽAVA POJMA NIMA O VODENJU REGISTROV IN HRAMBI PODATKOV.....SEJ NISO NORMALNI, PA SPET BOJO DENAR ZAPRAVLAL.....