Avtorica prispevka: Tjaša Slokar
Nekateri, še posebej Borut Pahor, so v tej kombinaciji videli priložnost za veliki preobrat Združene liste. Pahor si je namreč želel storiti nekaj, kar je večina njegovih strankarskih kolegov naravnost obsojala, tisti mlajši in drznejši, pa so v tej potezi videli priložnost za novo obdobje Združene liste.
Po mnenju Marije Legan, delegatke 1. kongresa SPŽS, pa se stranka ni borila za program, ki ga ima SDS, saj je ta program popolnoma drugačen od programa Združene liste. Takšnega mnenja je tudi večina stranke, ki kljub modernemu predsedniku z veliko javnomnenjsko podporo ostaja zvesta svojemu levičarskemu razpoloženju.
Po mnenju ene najvplivnejših članic Združene liste Metke Tekavčič pa stranka tako ali tako ni dobila mandata za sestavo vlade.
Janša in Pahor sta si, sodeč po zadnjih pogovorih, politično veliko bolj všeč, kot bi se za njuni stranki spodobilo. Peter Frankl, urednik časnika finance, je mnenja, da "to ne bi bilo tako slabo. Ti dve stranki nekako gresta skupaj. Predvsem gresta dobro skupaj Borut Pahor in Janez Janša, ker bi se dobro razumela."
Janša v Združeni listi vidi zanesljivejšo partnerico od Slovenske ljudske stranke. Pahor pa v tem sodelovanju vidi priložnost za novo poglavje v slovenski politiki. Pahorja je takšna politična širina vselej mikala. Prav tako ta širina omogoča neko novo stopnjo v politični kulturi. Po mnenju Pahorja pa Slovenija sicer zori počasi, zato razume svoje kolegice in kolege, ki temu nasprotujejo.
Koliko se bo Združeni listi obrestovala opozicijska drža, bo nemogoče primerjati s tem, kaj bi ji prineslo bivanje v Janševi vladi. Številni vplivni člani Združene liste so prepričani, da bi bili talci večinske volje v vladi, kar bi jim njihovi volivci neznansko zamerili. Odločitev za opozicijo pa bi lahko razumeli tudi v luči znotrajstrankarskih bojev.
"Če stranka stopi v vlado se Borut Pahor lahko vrne iz Bruslja in prevzame pomemben položaj v izvršni oblasti. S tem si lahko omogoči velik vpliv in ohrani moč v državi, kar je za njega lahko dolgoročno koristno. Če stranka ne stopi v vlado, bo ostal v Bruslju, kar mu dolgoročno lahko škodi, kar pa ni nujno. Njegovi nasprotniki lahko igrajo tudi na to karto, da se ga znebijo," je različne poglede stranke komentiral komentator časnika Večer, Peter Jančič.
Zaradi strankinega "ne" Pahorjevemu predlogu o koaliciji z Janšo pa se zastavlja tudi vprašanje, koliko se Pahor in njegova stranka sploh še ujemata, in ali bo Pahor na kongresu stranke naslednje leto sploh še dobil dovolj podpore oziroma ali si to sploh še želi. Če bo Pahor ocenil, da kljub njegovim stališčem, ki niso vedno sprejeta z navdušenjem, ima podporo, potem se bo odločil, da bo morda ponovno kandidiral.
Združeno listo očitno čaka globok razmislek o tem, po kateri poti in pod čigavim vodstvom bo šla naprej. Bo znala poiskati koga, ki bi lahko zamenjal karizmatičnega Pahorja in ji na naslednjih volitvah priboril kaj več od enajstih odstotkov, od katerih se nikakor ne more odlepiti? Ali pa bo Pahor, poleg spravljivosti in karizmatičnosti, pokazal tudi nekoliko več odločnosti in v prihodnje vajeti držal trdno v svojih rokah.