Na ljubljanskih Žalah so se svojci, prijatelji, politiki in ljubitelji poezije poslovili od pesnika, prevajalca, esejista in urednika Toneta Pavčka, ki je v 84. letu starosti umrl minuli teden. Kot je včeraj sklenila vlada, so akademika in prejemnika zlatega reda za zasluge pokopali z vojaškimi častmi.
Pavčka so se v ponedeljek spomnili na žalnih sejah v Kulturnem domu v Mirni Peči ter na ljubljanski mestni občini, saj je bil častni občan obeh občin.
Ob Pavčkovi smrti sta njegovi družini in prijateljem sožalje izrekla tudi predsednik republike Danilo Türk in predsednik vlade Borut Pahor.
Glas našega velikega Toneta Pavčka je utihnil prav v času, ko bomo še bolj pogrešali njegovo zanosno, spevno in opogumljajočo pesniško govorico, ki je znala srčno navduševati, je na žalni seji dejal župan Zoran Janković.
"Humoren, a skrajno resen"
Minister za kulturo Boštjan Žekš je v uvodnem govoru povedal, da je Pavčka spoznal precej pozno, da pa je že prej vedel, da je velik pesnik. Ko pa ga je srečal na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti, je ugotovil, da je bil tudi velik človek oziroma "velikan, ki sega v nebo, a obenem trdno stoji na zemlji". Pavček je bil po Žekševih besedah "humoren, a skrajno resen, mehak, a trden kot skala ter predvsem zaveden Slovenec, vpet tudi v širši svet". Dodal je, da Pavčku "zameri, ker nas je zapustil v času, ko bi ga najbolj potrebovali zaradi njegovega optimizma in vere v slovenskega človeka".
Ciril Zlobec, ki je spregovoril po Pavčkovi poslednji pesmi Angel za srce v interpretaciji igralca Jerneja Šugmana, je dejal, da "smrt najbolj prizadene tiste, ki ostanejo". Kot je poudaril, ga ob žalosti navdaja tudi kontradiktorno razpoloženje, ko vidi, "da smo Slovenci tudi v času medsebojnega 'neprijateljstva' sposobni pokopati s častmi človeka, ki si je to zaslužil". Pavček je bil do konca vdan narodu, čeprav ga je tu in tam okaral, je dejal.
Od Pavčka se je želel posloviti tudi kot od pesnika, do smrti zvestega življenju, in velikega prijatelja. Za Zlobca je Pavček najpopularnejši pesnik zadnjih desetletij, kar je po njegovem mnenju dosegel s tem, da je ostal čisti lirik, ki je izpovedoval sebe, svoje misli, čustva, radosti in bolečino.
Današnji pogreb je po Zlobčevih besedah tudi priložnost, da se Slovenija pokloni poeziji, ki jo je Pavček "v blodnji razhajanja slovenskih poti umetnosti pripeljal na pravo pot". Pozval je politike, naj se zavedajo, da bo politika – najsi bo kakršna koli –, ki ne črpa iz umetnosti in kulture, vedno na napačni poti. Govor je sklenil s pesmijo v spomin na čase, ko sta si s Pavčkom kot prijatelja od fantovskih let naprej najbolj ekstremna čustva izpovedovala prek pesmi.
Pavčku v spomin je ob grobu spregovoril tudi predsednik Društva slovenskih pisateljev Milan Jesih. Pavčka je med drugim opisal kot človeka, ki je znal odpirati "srčne oči". Pavček je s svojo človeško navzočnostjo upodabljal pesnika kot moža, ki vse, kar izreče, pove iz prepričanja in navdušenja. "Pesnik življenja ob nenehni pesniški navzočnosti ne bo umrl," je sklenil Jesih.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.