Policijska preiskava poslovanja hranilnice je še v teku, ovadbo zoper sedem ljudi pa je podala tudi Banka Slovenije.
Medtem ko so večji varčevalci, večinoma obrtniki in podjetja, svoje terjatve pravočasno prijavili, pa mnogi zaradi premajhnega vloženega zneska in stroškov prijave ali pa neobveščenosti o dogajanju svojih zahtevkov po vračilu vendarle niso vložili. Povrnitev varčevalskih sredstev pa bo jasno šele, ko bo stečajni upravitelj Andrej Toš končal s svojim preiskovalnim delom, saj naj bi bilo poplačilo varčevalcev odvisno predvsem od njegovega uspeha pri vnovčitvi premoženja hranilnice in njenih ustanoviteljev.
Odbor upnikov nadaljuje s prizadevanji
Po končanih dopustih so se na delo spet vrnili člani stalnega odbora upnikov, ki deluje v imenu in interesu vseh varčevalcev, saj so se le-ti odločili, da bodo pri izterjatvi svojega denarja nastopili enotno. Članica odbora Tatjana Mohar je povedala, da jih bo stečajni upravitelj Andrej Toš sprejel po naroku za preizkus terjatev, ki ga je sodišče določilo za 18. oktober, do takrat pa bo Toš preveril terjatve upnikov. Toš zdaj še ne daje ocen o izterljivosti terjatev, pričakuje pa, kot je dejala Moharjeva, da zaenkrat kaže na povračilo približno 30 odstotkov privarčevanega denarja.
Cilj odbora je, pravi Moharjeva, povrnitev vseh izgubljenih sredstev. Zdaj se odbor ukvarja predvsem s pripravo protesta v Ljubljani, ne vedo pa še dokončno pred katero zgradbo bodo protestirali, čeprav zaenkrat razmišljajo predvsem o Banki Slovenije, ki prav tako kot sama hranilnica nosi del odgovornosti. Saj je, meni Moharjeva, ravnala nedopustno, ker varčevalcem ni jasno povedala, da ne jamči za omenjeno hranilnico in posojilnico.
Slovenska hranilnica in posojilnica je poslovala slabo že od leta 1995
Stečaj kranjske Slovenske hranilnice in posojilnice (SHP), ki je bila ustanovljena leta 1991 kot hranilnica in posojilnica številnih samostojnih podjetnikov, je bil v Uradnem listu sicer objavljen 28. junija letos, po tem, ko njeno premoženje ni zadoščalo za poplačilo vseh terjatev upnikov. SHP, ki je v resnici hranilno-kreditna služba, za katere Banka Slovenije od leta 1999 ne jamči več, je s svojim imenom zavajala varčevalce, ki jih je privabljala predvsem z ugodnimi obrestnimi merami. Njeno poslovanje je bilo sicer slabo že vse od leta 1995, vendar so njeni upravitelji in poslovodje varčevalcem težave zamolčali in pobirali vloge celo nekaj dni pred stečajem, ko so vodilni že zagotovo vedeli, da je ta neizogiben.