Slovenija

Priložnost za investicije in večji prihodek ali ustvarjanje milijardne luknje?

Ljubljana, 07. 05. 2026 22.45 4 min branja 238

Soočenje

Na interventni zakon, v katerem predlagatelji predlagajo znižanje DDV-ja na osnovna živila in nekatere energente, nižajo davke, uvajajo socialno kapico, zdravnikom omogočajo ponovno delo pri zasebnikih, upokojencem omogočajo, da po upokojitvi delajo in obenem prejemajo polno pokojnino, odpravljajo prispevek za dolgotrajno oskrbo za upokojence in kmete, se je vsul val pritožb. Da gre za zakon za bogate, ki ukinja solidarnost v slovenski družbi, pravijo kritiki zakona, medtem ko predlagatelji trdijo, da gre za rešitve, od katerih bodo največ imeli ljudje, zaposleni.

Burna razprava v državnem zboru se je začela že dopoldne, ko so se pred parlamentom zbrale sindikalne centrale in dejstvo, da niso dobile vabila na sejo odbora, označile za šokantno. Nadaljevalo pa se je med parlamentarno razpravo, ki se je končala z obstrukcijo odhajajočih koalicijskih strank. Predlog interventnega zakona je bil na odboru sprejet z devetimi glasovi za in nobenim proti.

Kaj to pomeni? Je naknadni zakonodajni referendum, na katerem bi o zakonu odločali ljudje, že dejstvo? Gre za zakon, od katerega imajo finančne koristi vsi, ne le bogati? Ali gre v resnici za zakon, ki bo v temelju spremenil slovensko družbo?

O tem so v oddaji 24UR ZVEČER spregovorili predlagatelj zakona iz vrst NSi Janez Cigler Kralj, Alenka Bratušek iz Gibanja Svoboda, predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek in direktor GZS Mitja Gorenšček.

Na 200 milijonov minuta razprave?

Lenart Žavbi iz Gibanja Svoboda je dejal, da je danes v parlamentu diktatura zamenjala demokracijo, kar je Cigler Kralj komentiral le, da Žavbi "včasih rad kaj preveč napihne in pretirava", kar se je po njegovem mnenju zgodilo tudi tokrat.

"V parlamentu smo videli poskus diskreditacije enega dobrega razvojnega zakona. Kot predlagatelji skupaj z Demokrati in Resni.co smo ta zakon pripeljali z željo pokazati, v katero smer bi želeli, da gre prihodnja koalicija, v katero smer naj gre prihodnja vlada, če nam jo bo uspelo sestaviti, in tu se je pokazala razlika med razvojno koalicijo, ki jo predstavljamo mi, in med koalicijo razočaranih, ki jo predstavljajo Žavbi in njegove kolegice in kolegi," dodaja poslanec NSi.

A Bratuškova je jasna, da je "absolutno nedopustno" omejiti razpravo poslancev o zakonu, težkem eno milijardo, na pet minut. "Se pravi so nam dali minuto za vsakih 200 milijonov," je karikirala. Cigler Kralj sicer pravi, da je šlo za samoomejitev poslancev, "da ne bi tam sedeli 12 ur", ki jo je potrdilo osem poslancev, dva pa da sta bila proti.

Predstavnica Svobode je medtem prepričana, da bi se za takšen zakon splačalo sedeti v DZ tudi 12 ur: "Verjamem pa, da je bilo lažje omejiti poslance in poskrbeti, da ljudje pravzaprav skozi razpravo niso slišali, kaj v tem zakonu res piše. Za najbolje plačanega menedžerja 12.000 evrov na mesec, za ljudi, ki bodo dali, pa 20 oz. 21 evrov. Torej za ljudi drobiž, za najbogatejše pa 10.000 evrov," je kritična.

"Za vas so očitno vsi upokojenci, ki ste jih obremenili z enim odstotkom na njihovo neto pokojnino za dolgotrajno oskrbo, bogataši. Vsi, ki čakajo v vrstah v Cerknem, zadnjič na Borovnici ... vsi, ki čakajo na storitev v našem razsutem zdravstvenem sistemu, tudi zaradi vaših ukrepov, ki jih v našem razvojnem zakonu popravljamo, so za vas bogataši. In vsi, ki kupujemo osnovno košarico živil, za katero predlagamo znižanje DDV-ja na pet odstotkov, so za vas bogataši," pa je naštel Cigler Kralj.

Kdo bo imel korist od zakona?

Bratuškova je ob tem ponovno izpostavila, kar so kolegi odhajajoče koalicije tekom dneva že večkrat dejali, da zakon po vsebini ni interventni. Zakon posega v 10 zakonov, omejitev razprave za tako obsežen zakonodajni poseg pa je označila za diktaturo. Meni tudi, da bi se moral zakon razdeliti na dejanske interventne dele, med katerimi je izpostavila DDV in energetiko, ter ostalo, kar bi se moralo urejati v sistemskih zakonih.

"A še hujša stvar je vsebina zakona, od katere ljudje nikakor ne bodo imeli nič. Korist bodo imeli samo bogati," je prepričana. Izpostavila je tudi oceno ZPIZ-a, da bo treba pokojnine znižati za sedem odstotkov, da bodo lahko pokrili luknjo, ki jo ustvarjajo v proračunu.

Cigler Kralj ji odgovarja, da je pogled kritikov interventnega zakona statičen, oni pa da gledajo dinamično: "Vizijo dajemo vsem, ki ustvarjajo delovna mesta, ki so inovativni in vlečejo to družbo naprej. Povedati jim želimo, da jim bo prihodnja vlada naklonjena, da bodo ti, ki zdaj zapuščajo Slovenijo, ostali tukaj ali pa se morda vrnili. Z našim zakonom ne ustvarjamo luknje, mi bomo nekako dali priložnost, da bo več investicij, več trošenja in tudi več prihodkov," pojasnjuje.

Celoten pogovor, tudi komentarje predsednika Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakoba Počivavška in direktorja GZS Mitje Gorenščka, si lahko ogledate v priloženem videoposnetku.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI238

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marker1
19. 06. 2026 11.30
Kaj pa 100 dni miru?
marker1
19. 06. 2026 11.29
Spet stok in jok levakov. Če bi bolje delali, bi lahko vodili drugi mandat. Zdaj pa kar v kot in tiho.
zibertmi
08. 05. 2026 13.08
desnica,ne samo sds,nas je ne samo razdvojila,naselila je sovraštvo eden do drugega.ko bo prišlo do vrelišča bo stanje tako kot je bilo ob osamosvajanju-janez v temni kot,ostali pa čez mejo,kot takrat petrle z družino v celovec
zibertmi
08. 05. 2026 13.06
prazne besede desnice ,ki nas bo skupaj z dobičkarji v gospodarstvu,ki najbolj jamra,popeljala v bančno luknjo večjo kot je bila v nlb.samo leto bo za 900 milijonov minusa v blagajni pri tem zakonu.gospodarstvo je lani ustvarilo ogeromno bveč dobička kot leto poprej,pa jih je golobova vlada zatirala,niso mogli napredovat so bili nekonkurenčni
baldahin
08. 05. 2026 11.55
Najbolj tragično pri vsem skupaj je, da je t.i. razvojna koalicija dejansko, resničo prepričana, da dela dobro. Zgodovina nas uči, da je pot do pekla tlakovana z dobrimi nameni.
Bella Ciao1
08. 05. 2026 13.16
Tafarški so vedno tako ubrisani....ko so ljudi pospravljali so jih baje pišiljali na bolje k Bogu.
Omizje
08. 05. 2026 11.47
če so tako prepričani imetje ki ga imajo naj položijo za garancijo pa da jih vidimo potem ja ali ne
Dolgočasnež
08. 05. 2026 11.28
Maljavec bi bil rešitev za prihodnje čase...njegov močan pogled na svet ter pokončna drza nam vliva upanje
BBcc
08. 05. 2026 11.44
Janša s podrepniki definitivno ni.
Kapa in šal.
08. 05. 2026 11.22
Jezen,da Robi in gospod Sajovic ne vodita razvoj Slovenije.Gospa Stojadinova Duh je vsem dala računalnike.
Dolgočasnež
08. 05. 2026 11.29
hahaha+++
Viki.
08. 05. 2026 11.20
Mi ,ki smo volili Robija verjamemo v razvoj ,ko je zraven gospod Maljevac.
Bella Ciao1
08. 05. 2026 11.13
Kje je zdaj obljubljena specialna policijska enota uskok, ki bi te predlagatelje takoj ovadila za rušenje države?? Jo Logar ustanavlja ker ga ni več videti??
DKR
08. 05. 2026 11.24
Joj, levi trolček ne nehaš bevskati ,.........mišek, ko bo postavljena nova vlada se bo lahko začelo izvajti določene ukrepe, dokler nove vlade ni, se pač ne more, ker nimajo nobenih vzvodov, ker je žal predsednik vlade še vedno pernati blefer. Ti si pa res bolj "počasne sorte".
Dolgočasnež
08. 05. 2026 11.25
hihi čakaj da prevzamejo vlado ti neučakano mavrično bitje ki živi na tem portalu..kje je pa tvoj topli Holop? Pa njegova Gabrova ki noče več priimka Holop? ni ni jih ni ni hihihi
Dolgočasnež
08. 05. 2026 11.30
DKR ja to je dokaz da sploh ne ve kako stvari potekajo....začnem sumiti da tole ali je 80 let stara oseba ali pa nekdo ki je mladoleten še
Smuuki
08. 05. 2026 11.32
Ko bo udkok začel delovati ostaneš brez liderjev. En po en bodo izginili iz scene
BBcc
08. 05. 2026 11.45
Kako se desni med sabo pogovarjajo. Grem stavit da je to eni in isti desni trol.😂
Jezna Jasna
08. 05. 2026 12.07
😂😂😂 vic leta je že to, da bo prefarban janšist preganjal korupcijo. Kje bo začel? V SDS-u? Mater s čim vas krmijo. Prešaltajte nazaj na seno.
Bella Ciao1
08. 05. 2026 13.14
Vi z Nore že veste😂
medvescak
08. 05. 2026 11.11
Preveč birokratov, premalo gospodarstvenikov!!!! Zmanjšati javne službe in pospešit zaposlovanje v gospodarstvu... TO JE EDINI RECEPT!!!!👋👋👋
Ne hodimnavolitve
08. 05. 2026 11.01
Ko bodo izvoljeni, z lastnim premoženjem jamčili za posledice političnih odločitev bomo šli na volitve še onih 30%. Tak pa govorijo o morali, integriteti....bluz..... Če imajo pa dobrega odvetnika, jim pa še sodišče nič ne more.
Bella Ciao1
08. 05. 2026 11.11
Res je...imajo najboljše podjetje...nič ne vlagajo, nič ne delajo, kradejo in odvetniki jim še odškodnine zrihtajo če kak slučajno kaj nenjihov policaj kaj prijavi.
DKR
08. 05. 2026 10.57
Dva leva trolčka Bella Ciao in BBcc že od jutra bevskata in bevskata neumnosti, ker pač nič ne razumeta,......iz dneva v dan,......to so ti levi socilaci.
Dolgočasnež
08. 05. 2026 10.58
14 ur na dan ....med sihtom grem sem evo jih..zvečer odprem portal spet... lol ne moreš tle 14 ur non stop viset kak človek je to haha
Bella Ciao1
08. 05. 2026 11.11
Ti po dozi toliko ur prespiš?
Bella Ciao1
08. 05. 2026 11.14
Iz kleti izgleda vse tako jasno a ne??🤣🤣
BBcc
08. 05. 2026 11.15
Nismo vsi tako leni kot vi desničarji.
Veščec
08. 05. 2026 11.23
evo mene,med malco.še enga"prfajčim",pa do 14.00,ko bom v cilju,pa to
Dolgočasnež
08. 05. 2026 11.26
lej k se sama z sabo pogovarja itak je bbc pa ciao ena oseba hahaha
BBcc
08. 05. 2026 11.38
White. Če to počneš ne meči drugih v isti koš.
Bella Ciao1
08. 05. 2026 13.14
Si dežurni z Noretv??
Dolgočasnež
08. 05. 2026 10.56
čas gospodarstva ter kapitalizma je pred nami pa lahko krulijo v fetus položaju vsi levi tko pač je.....Lep sončen petek želim vsem še posebej pa tistim ki bomo z tem zakonom malo bolj premožni. HVALA Stevo ti si kralj.....
Dolgočasnež
08. 05. 2026 10.54
Bella Ciao1 je očitno dezuren socialc na tem portalu...400 komentarjev na dan WT F hahaha eni res nimajo življenja patetično ane
Bella Ciao1
08. 05. 2026 11.15
Kako lahko spremljaš...ti ja cal dan delaš za ljudi kot Stevo, Vrtovec, Logar JJ ...
Dolgočasnež
08. 05. 2026 11.27
poglej mojo zgodovino je javna samo dop med sluzbo včasih zvečer...ostalo me pa ni....ti si tukaj 24 7 vsak dan 14 ur...case closed weirdo
jutri_pa_res
08. 05. 2026 10.45
Prav včeraj sem poslušal nemškega PM Merza, tudi oni krpajo državno blagajno in ni mu bilo težko reči, da bodo rezali tudi pri sociali. Ne vem, zakaj je nekaj takega pri nas izreči takšen tabu. Levaki so pri socialnih transferjih pač preterali in je to treba skorigirati. Saj je vedno več ljudi, ki kljub enormnemu dvigu minimalne plače pravijo, da je med socialno podporo in minimalno plačo tako mala razlika, da se jim ne splača delati...Mi pa uvažamo delovno silo iz Kosova...
Perivnik
08. 05. 2026 10.42
Ma, da je ni sram, kako se posmehuje. Res je ne želim več gledati. Toliko pokvarjenosti, potem se pa posmehuje besedam, ki kažejo na trud za napredek Slovenije. Tako, da zapiram ta portal. Ne pustim si več, da mi ta gospa do konca pokvari lep sončen dan. Res ji ne dam te pravice. Predlagam, da poiščete na levi korektne politike za debate na okroglih mizah, seveda, če obstajajo na levi.
Bella Ciao1
08. 05. 2026 10.45
Haha .in ti vzdržiš ob tvojih primitivcih🤣😱🤣😱
Dolgočasnež
08. 05. 2026 10.53
bella z vsem svojim primitivnim komentarjem samo poudarila kaj je perivnik napisala....Hvala za to...to je to...doseg bontona na levi
Bella Ciao1
08. 05. 2026 11.16
Ti že dolgo ne razumeš kaj kracaš
Dolgočasnež
08. 05. 2026 11.27
Hvala še za potrdilo.....super si
jutri_pa_res
08. 05. 2026 10.42
Ko je leva večina preglasovala desno manjšino, je to bila demokracija, sedaj, ko je obratno, pa je to diktatura, fašizem in janšizem...
Bella Ciao1
08. 05. 2026 11.13
Pomembno je, kdo kaj govori...ampak skrajnežu to dopovedati
Perivnik
08. 05. 2026 10.35
Pa kaj še kar naprej vlačite to šiviljo na okrogle mize?? V prisluhih smo točno slišali (Vesna Vuković), kako krade iz infrastrukturnih projektov. Če je 10 % tega res, gospa nima več kaj početi v slovenski politiki.
Bbcc12
08. 05. 2026 10.38
Vašega Janša moramo gledat že 36 let.
Perivnik
08. 05. 2026 10.38
In kako gospa posmehljivo kima. Jezik ji pa teče kot šivanka na šivalnem stroju. Samo žleh%%tne besede ji gredo pa bistveno bolje iz misli kot klasični šivilji???
Vinotoč
08. 05. 2026 10.38
Seveda ,da je res.
Bella Ciao1
08. 05. 2026 10.46
Tvoja ima jezik?
BBcc
08. 05. 2026 11.22
Janšev podrepnik bo že vedel kako in kaj.
jutri_pa_res
08. 05. 2026 10.34
Pravkar gledal recimo slike 20 letnika, ki je ubil Šutarja, s sojenja in resno se sprašujem, zakaj takim mladim, zdravim, delovno sposobnim moškim trajno dajemo socialno pomoč in jih puščamo brezposelne, da se potem v brezdelju potikajo naokrog in delajo neumnosti.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763