Slovenija

Primer Petek: Kdo je koga prisilil v kaj?

Murska Sobota, 26. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Samorazkrita priča v aferi Petek Alen Robar je pred sodiščem ponovil, da so ga v prvo izpoved prisilili kriminalisti.

Anonimna priča Alen Robar
Anonimna priča Alen Robar FOTO: POP TV

Na sojenju peterici, obtoženi napada na novinarja Mira Petka so zaslišali razkrito anonimno pričo Alena Robarja. Zaslišanje je trajalo skoraj pet ur, Robar pa je ves čas vztrajno zatrjeval, da so ga policisti in tožilstvo, v preiskavi prisilili v lažno pričanje. Robar je pričanje pričel z izjavo: "O primeru Petek ne vem nič, vse so mi povedali kriminalisti. Na list papirja so mi napisali kaj moram govoriti."

Kot je ob razkritju medijem povedal Robar, je bila izpoved, ki jo je dal na zaslišanju v preiskavi na slovenjgraškem sodišču, naučena in neresnična, v takšno pričanje pa so ga prisilili policisti in tožilci. V zameno naj bi mu ponudili vključitev v program zaščitenih prič, njegova kazniva dejanja pa bi se umaknila. Poleg tega so mu, kot je dejal, ponudili tudi denarno nagrado v višini štirih milijonov tolarjev. Po pričakovanju obrambe bo Robar na današnjem zaslišanju ponovil navedbe, ki jih je spomladi razkril medijem.

Bo primer Petek dobil epilog? (foto: POP TV)
Bo primer Petek dobil epilog? (foto: POP TV) FOTO: J.D.

Obtoženi Koludrovič naj bi Robarja dan ali dva pred napadom poklical in ga povprašal če bi zanj opravil nek prevoz, a je Robar odklonil. Kasneje pa naj bi mu Koludrovič v časopisu pokazal članek o napadu na novinarja pri tem pa dejal, da bi ta prevoz moral opraviti Robar. Vse to je danes Robar še enkrat zanikal, kot tudi številne uradne zaznamke, ki so jih na osnovi pogovora z njim naredili kriminalisti.

"Vsi zaznamki so bili narejeni na podlagi telefonskih pogovorov. Jaz vem, da so zgodbo skonstruirali, demantira pa se zaradi tega, ker so pač neresnične," je še povedal Robar.

Prav tako pa je zanikal trditev tožilke Gyoerkoeseve, da ga je prav ona opozorila, da mu 100 odstotne anonimnosti ne upa zagotoviti, saj bi ga po njegovi izjavi Koludrovič lahko prepoznal.

Je Danijel Planinšec plačal za preklic izjav?
Je Danijel Planinšec plačal za preklic izjav? FOTO: POP TV

"Danes je pričanje Alena Robarja dodobra pretreslo državno tožilstvo. To je bilo tudi na zunaj vidno, lahko rečem, da je na njihovi strani prišlo celo do neke vrste zmede," je povedal Danijel Planinšec, zagovornik obtoženega Andreja Štruca.

Tožilka, ki je še vedno strogo varovana, medijem ne želi dajati izjav češ da lahko v sodni dvorani slišimo vse kar nas zanima.

Kot je znano, je razkritje priče povzročilo vrsto zapletov. Med drugim je zagovornik obtoženega Draga Hojnika, Ivan Bukovnik, 28. aprila letos zoper Gyoerkoesevo in neznane policiste podal kazensko ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja izsiljevanja izjave. Celotna obramba obtoženih pa je pred začetkom sojenja 12. maja zahtevala tudi izločitev tožilcev Gyoerkoeseve in Borisa Marčiča, vendar je bila zahteva zavrnjena.

Elizabeta Györkös
Elizabeta Györkös FOTO: POP TV

Nove dokaze v zvezi z Robarjem je predložila tudi Gyoerkoeseva, ki je 1. junija na senat sodišča naslovila predlog, naj se kot priča zasliši zagovornik obtoženega Andreja Štruca, Daniel Planinšec. Predlog je utemeljila z dokaznim gradivom, po katerem je Planinšec 22. marca letos v enem od ljubljanskih lokalov Robarju ponudil 40.000 evrov v zameno za preklic izjav, ki jih je dal na slovenjgraškem okrožnem sodišču in ki obremenjujejo Štruca ter ostale obtožence v zadevi Petek. Predlog je senat zavrnil, predsedujoči senatu Branko Palatin pa je pojasnil, da so pri odločanju med drugim sledil pravici obtoženca, da si svobodno izbira zagovornika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.