Okoljski inšpektor se je po besedah je glavne republiške inšpektorice za okolje, prostor in energijo Bojane Pohar odzval in se s stanjem seznanil pravočasno, vendar pa v takšnih primerih nima pristojnosti za izdajanje kakršnihkoli odredb. V skladu z zakonom je za reševanje takšnih primerov pristojna uprava za zaščito in reševanje. Je pa inšpektor že takoj naslednji dan želel pregledati galvano, iz katere naj bi izvirali sodi z nevarno snovjo. Lastnik galvane je sicer zanikal, da bi bil kakorkoli povezan s primerom, zaradi katerega bodo okoljski inšpektorji pregledali poslovanje vseh galvan v Sloveniji.
Storilcem grozi kazen 90 milijonov SIT
"Storilcem, povezanim z izlitjem nevarnih snovi v bližini Zagradca, do katerega je prišlo v nedeljo, grozi izrek najvišje možne kazni 90 milijonov tolarjev," je povedala Poharjeve . Najvišjo kazen bo inšpektor tako zagotovo izrekel, če se bo o tem odločalo po 1. januarju naslednje leto, ko bo inšpektorat za okolje postal prekrškovni organ, zaenkrat pa o kazni odloča sodnik za prekrške.
Sicer pa sta republiški inšpektorat in ministrstvo za okolje prostor in energijo predstavila svoje delo in ukrepe za varovanje okolja.
"Večina industrije v Sloveniji je danes prav zaradi delovanja okoljske inšpekcije spoštljiva do okolja," je povedal minister za okolje, Janez Kopač.
Okoljski inšpektorji so sicer v obdobju od januarja 2001 do junija 2004 opravili 27.420 inšpekcijskih pregledov. Zaradi ugotovljenih nepravilnosti in neskladnosti s predpisi so izdali 11.450 inšpekcijskih odločb in 1810 opozoril ter podali 57 predlogov za odreditev priprave in izvedbe sanacijskih programov za odpravo virov in posledic čezmernih obremenitev okolja. Zoper 874 kršiteljev so inšpektorji za okolje predlagali uvedbo postopka kaznovanja za prekršek, zoper 17 kršiteljev pa uvedbo kazenskega postopka. V letošnjem letu so izrekli tudi 34 mandatnih kazni, kar je novost v pristojnosti inšpektorata.
"Delo inšpektorjev je za sabo pustilo tudi nekatere "žrtve". Tako je bila recimo zaprta tovarna Meblo Iverka v Novi Gorici, bistveno je bilo omejeno delovanje tovarne Kemiplast, k okoljski sanaciji pa so primorali mnoga podjetja, kot so Iskra Videomatika, Inles SRD Sodražica, Hoja, Elan Bike, Melamin kemična tovarna, Delamaris Izola, Frigomar Izola, Litijska mesarija, Ljubljanske mlekarne, Pivka perutninarstvo Neverke, Kras Sežana in mnoge druge. Vsa ta podjetja so morala zaradi odločb inšpektorjev izpeljati resne sanacijske programe in bistveno spremeniti svoj način poslovanja," je pojasnil Kopač.
Inšpekcija je odredila tudi celovite sanacije mnogih divjih odlagališč po Sloveniji, sistematično pa pregleduje vse večje onesnaževalce, ki si bodo morali po zakonu o varstvu okolja, ki povzema evropsko direktivo, do oktobra 2007 pridobiti t.i. okoljsko dovoljenje. Takih subjektov je v Sloveniji 172.
V okviru inšpekcije za okolje in naravo, ki je bila ustanovljena leta 1995, deluje 55 inšpektorjev. Prvi zakon o varstvu okolja je bil sprejet leta 1993, letos maja pa je začel veljati nov zakon. Okoljska inšpekcija ima pristojnost nadzirati vse pravne in fizične osebe. Če pri nadzoru ugotovi kršenje zakonodaje o varstvu okolja, ima zoper kršitelje pravico ukrepati v skladu z zakonom. Če gre za kaznivo dejanje, kot se je zgodilo v primeru Zagradec, pa storilci odgovarjajo pred sodiščem. Inšpektorat bo v tem primeru spremljal delo galvane, ki naj bi bila vpletena, je še povedala Poharjeva.