Svet LDS je danes razpisal postopek evidentiranja kandidatov LDS za volitve v Evropski parlament, ki se bo iztekel 9. februarja. Sledili bodo pogovori volilnega štaba s kandidati, testiranja, preverjana, iskanje najboljših kombinacij. Šlo bo za majhno število kandidatov, sedem, zato je zelo pomembno, kdo so člani te ekipe. Predsednik vlade in LDS Anton Rop po seji ni želel govoriti o imenih kandidatov in nosilca liste, je pa izrazil prepričanje, da bodo poleg članov LDS uspeli pritegniti "še nekatere druge znane Slovence".
"V LDS smo že povedali, da ne nameravamo biti do konca strankarsko zaprti. Iščemo ljudi, ki bi v Evropi lahko opravili nalogo, ki jih tam čaka," je dejal izvršni direktor LDS Bogdan Biščak.
V javnosti sta se kot kandidata za evroposlanca najpogosteje omenjala zunanji minister Dimitrij Rupel, ki naj bi bil tudi resen kandidat za evropskega komisarja, in poslanec Jelko Kacin. Na listi LDS naj bi bile vsaj dve kandidatki, ena od njih pa naj bi bila Majda Širca.
SLS se zavzema za tri kandidate
Že v ponedeljek je z zbiranjem kandidatov za evroposlance začela SLS, ki je za vodjo volilnega štaba za volitve v Evropski parlament imenovala glavnega tajnika stranke Andraža Vehovarja, ki mu sicer to mesto pripada po funkciji glavnega tajnika. Slednji je povedal, da je postopek evidentiranja kandidatov za evroposlance znotraj stranke že stekel, glede imen kandidatov pa je dejal le, da bo eden izmed kandidatov najverjetneje sedanji kmetijski minister Franc But, o drugih imenih pa "se še niso pogovarjali". Prav glede kandidatov za evropskega komisarja iz Slovenije SLS zahteva čimprejšnji dogovor, pričakujejo pa, da bo Slovenija, podobno kot nekatere druge države, predlagala tri kandidate za komisarja, je sklenil izvršilni odbor SLS. Ljudska stranka bo dala svoj predlog za enega od kandidatov, je povedal predsednik SLS Janez Podobnik, vendar o imenih še ni želel govoriti.
Znani že kandidati stranke SDS
Predsednik stranke Janez Janša je že konec oktobra predstavil vseh sedem kandidatov. Nosilec liste bo podpredsednik državnega zbora in trenutno opazovalec v Evropskem parlamentu Miha Brejc. Iz vrst SDS se bodo za mesta v Strasbourgu potegovali še poslanec Jožef Jerovšek, predsednik strankinega sveta Milan Zver, predavatelj na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem Milan Oražem Adamič, veleposlanik pri zvezi NATO Matjaž Šinkovec, član sveta delavcev Slovenskih železnic Peter Verlič, SDS pa je na listo zapisala tudi ime ženske kandidatke. Gre za svetovalko pri poslanski skupini SDS Barbaro Medved Špiletič.
V NSi najverjetneje Peterle
Bolj ali manj je znan tudi osrednji kandidat opozicijske Nove Slovenije (NSi). Slednja kandidatne liste še ni oblikovala, med najverjetnejšimi nosilci pa se najpogosteje omenja član ožjega vodstva stranke, predsednik komisije državnega zbora za evropske zadeve, opazovalec v Evropskem parlamentu in član predsedstva konvencije o prihodnosti Evrope Alojz Peterle. NSi je sicer že oblikovala volilni štab in pripravila pravilnik o kandidiranju. Že ta mesec naj bi stranka odločila o sedmerici na končni listi.
Na evrovolitve se pripravljajo tudi ostale stranke
ZLSD je že sprejela merila kandidiranja in odprla postopek evidentiranja, kmalu naj bi bila znana tudi preliminarna lista. Končni predlog bo oblikovalo predsedstvo, spomladi pa ga bo potrdila še konferenca stranke. Najpogosteje se kot potencialni nosilec liste omenja poslanec in opazovalec v Evropskem parlamentu Feri Horvat.
Evropske volitve zanimajo tudi manjše parlamentarne stranke. Najmanjša koalicijska stranka - Demokratska stranka upokojencev Slovenije (DeSUS) je sredi decembra sprejela odločitev, da zagotovo nastopi na volitvah v Evropski parlament, ob tem pa napovedala možnost skupnega nastopa z LDS. Dokončna odločitev o tem - druga možnost je samostojni nastop na evrovolitvah - bo sicer v stranki padla konec januarja.
Na evrovolitve se pripravlja tudi Stranka mladih Slovenije (SMS). V sodelovanju z Evropsko federacijo zelenih pripravljajo celostno grafično podobo in volilni program. O konkretnih imenih še ne govorijo, saj se SMS o morebitnem skupnem nastopu pogovarja še z nekaterimi ekološko usmerjenimi skupinami oziroma zunajparlamentarnimi strankami. Seznam s sedmimi imeni pa naj bi bil znan sredi januarja. Sicer pa naj bi njeni poslanci, če bodo izvoljeni, delovali v okviru poslanske skupine zelenih v Evropskem parlamentu.
Na evropskih volitvah naj bi nastopila tudi SNS, svoj nastop na evropskih volitvah pa so potrdile zunajparlamentarne stranke Demokratska stranka Slovenije (DS), Stranka ekoloških gibanj Slovenije (SEG), Stranka slovenskega naroda (SSN), Glas Žensk Slovenije (GŽS) in Nova stranka.