Ukinitev obveznega služenja vojaškega roka je v tem trenutku eden največjih projektov, s katerim se ukvarja obrambno ministrstvo. Na ministrstvu so tako oblikovali posebno projektno skupino, v kateri so vrhunski strokovnjaki s tega področja, ki se bo ukvarjala z novimi načini popolnjevanja, izdelavo vseh potrebnih načrtov in tudi izvedbo te naloge.
Znan je tudi predvideni časovni okvir. Tako bi se nabor prenehal izvajati v enem letu po uveljavitvi sprememb zakona o vojaški dolžnosti (2003), vojaški rok junija 2004, služenje v rezervni sestavi pa do konca leta 2010. Skupni želeni obseg vojne sestave naj bi se s sedanjih 47.000 pripadnikov (leta 2000 je imela vojna sestava več kot 75.000 pripadnikov) prepolovil in zmanjšal na zgolj 26.000. S tem, da vodilni na ministrstvu načrtujejo še dodatno zmanjševanje obsega vojne sestave po polnopravnem članstvu Slovenije v zvezi Nato.
Po besedah obrambnega ministra Grizolda bi normativne podlage za takšen prehod zagotovili s spremembo zakona o vojaški dolžnosti. Sistema vojaške dolžnosti ne bi spreminjali, bi pa z zakonom jasno določili (tudi terminsko), do kdaj se posamezne sestavine vojaške dolžnosti (kot so nabor, služenje vojaškega roka in služenje v rezervi) prenehajo izvajati in kdaj se zaradi ogroženosti države ponovno obnovijo. Namreč, ko bi se ocenilo, da bi lahko bila Slovenija vojaško ogrožena, bi se posamezne sestavine vojaške dolžnosti obnovile takoj v polnem obsegu.
Zaradi prehoda na poklicno popolnjevanje vojske bo potrebno spreminjati tudi vojaško infrastrukturo, zagotoviti dodatna službena stanovanja in ustrezne nastanitvene zmogljivosti v vojašnicah.
Načelnik Generalštaba brigadir Ladislav Lipič pa je v zvezi s spremembami popolnjevanja poudaril, da bo SV nalogo v organizacijskem smislu lahko končala v roku, torej do polovice leta 2004, vendar le ob kadrovski, finančni in materialni podpori. S tem je povezana izpolnitev kar nekaj pogojev. Tako morajo letos z odobritvijo vlade zaposliti vsaj 600 novih pripadnikov, s pospešenim tempom zaposlovanja pa nadaljevati tudi v prihodnjih letih. V materialnem smislu pa SV potrebuje primerno infrastrukturo, opremo in oborožitev.