Koprski cariniki so minuli ponedeljek v Luki Koper v zabojnikih odkrili 48 ton rabljenega pehotnega orožja različnih proizvajalcev, je na novinarski konferenci povedal direktor carinskega urada Koper Milan Bogatič. Osumljenega organizatorja orožarskega posla, 50-letnega avstrijskega državljana Helmuta Matheja, so včeraj že privedli pred preiskovalnega sodnika okrožnega sodišča v Kopru, ki je za osumljenca odredil pripor. Avstrijec je znan orožar, v prvi polovici 90. let je bil vpleten v trgovino z orožjem s slovenskimi kupci, a ga slovenska policija ni nikoli kazensko ovadila, je povedal vodja za organizirano kriminaliteto pri generalni policijski upravi Ljubo Jovanovič. Orožje je skladiščeno v enem od skladišč Slovenske vojske, kaj z njim, pa bo odločil pristojni sodnik, je razložil Jovanovič.
Na skupni novinarski konferenci policije in carine je Bogatič povedal, da je ladja s štirimi zabojniki orožja iz Malezije preko Malte priplula v Luko Koper že 4. avgusta. V dokumentaciji blaga v tranzitu je bilo zapisano, da so v zabojnikih natovorjeni rabljeni deli strojev, namenjeni v Avstrijo. Blaga v tranzitu cariniki običajno ne pregledujejo, toda sumljiva dokumentacija, preusmeritev tovora, razvidna iz dokumentacije, in vrednost prevoza, ki je presegala vrednost blaga, je bila zadosten razlog za pregled vsebine zabojnikov, je razložil Bogatič.
Bogatič je za 24ur povedal, da je zabojnike z orožjem v Koper z Malte pripeljala italijanska ladja Adria Verde. Po enem od namigov naj bi orožje, če ga ne bi uplenili koprski cariniki, namenjeno na Balkan, bodisi na Kosovo bodisi v Makedonijo, kjer razorožujejo Albance. Po drugi, najbolj verjetni špekulaciji, pa naj bi skrivna pota nezakonite trgovine orožje iz Kopra vodila na avstrijsko Koroško v neko zasebno podjetje blizu slovenske meje.
Policisti in kriminalisti generalne policijske uprave in Policijske uprave (PU) Koper so avstrijskega naročnika posla Matheja prijeli, ko je želel 5. septembra na mejnem prehodu Ljubelj vstopiti v Slovenijo, je povedal načelnik urada kriminalistične policije PU Koper Srečko Smodiš. Osumljenec v Sloveniji še ni bil kazensko ovaden, policiji pa je znan iz časa med letoma 1990 in 1993.
Proti osumljenemu avstrijskemu državljanu je bila na koprskem okrožnem sodišču podana ovadba na podlagi 310. člena kazenskega zakonika, ki ga bremeni nedovoljena proizvodnja in promet z orožjem in razstrelilnimi snovmi.
Kriminalistična preiskava, v katero so vključeni cariniki, policisti, kriminalisti in ministrstvo za obrambo ter avstrijski in angleški varnostni organi ter Interpol, pa se nadaljuje. Domači preiskovalci veliko pričakujejo od avstrijskih kolegov, saj menijo, da se dokazi nahajajo v podjetju, ki ga je osumljenec vodil.
Koprsko odkritje orožja je drugo največje za mariborskim odkritjem prepovedane trgovine z orožjem in drugim razstrelivom. Vsekakor gre za skrbno načrtovano operacijo, saj je tovor od malezijskega pristanišča večkrat spremenil smer in se šele na Malti usmeril proti Kopru.