Anonimni koprski poštarji so v preteklih dneh na slovenske medije naslovili obvestilo za javnost, v katerem izražajo svoje razočaranje nad vodenjem poslovne enote (PE) Pošte Slovenije v Kopru ter vodstvom Pošte Slovenije in tudi nad sindikatom Pošte Slovenije. Poštarji v anonimnem obvestilu poudarjajo aroganten odnos vodstva in psihične pritiske na zaposlene, predvsem pismonoše. Pošta Slovenije pa omenjene očitke in obtožbe ostro zavrača.
Koprski in izolski poštarji v anonimnem pismu navajajo, da so razočarani nad vodstvom pošte, ki se na njihove očitke ne odzove. "S pismom želimo poudariti aroganten odnos vodstva pošte do zaposlenih, predvsem do pismonoš," so zapisali. Po njihovih besedah naj bi v zadnjem obdobju prihajalo do različnih pritiskov vodstva na pismonoše v koprskem območju. Pri tem so izpostavili šikaniranja na delovnem mestu, o čemer naj bi nekateri delavci dali podpisane interne izjave, ki naj bi jih kasneje vodstvo Poštne enote Koper javno zanikalo. V pismu še razlagajo, da so bili kasneje nekateri delavci premeščeni na druga delovna mesta in še z večjimi obremenitvami dela, kar razumejo kot maščevanje.

Izpostavili so še številne odpovedi s strani pismonoš, zaradi nevzdržnih razmer in pogojev dela. Na internih sestankih pa naj bi jim vodstvo pošte "grozilo", da bo potrebno za manj denarja delati vedno več. Poštarji menijo, da gre za izkoriščanje, številne bolniške odsotnosti pa naj bi kazale na to, da je med zaposlenimi vse več nezadovoljstva in prenatrpanosti dela. Menijo tudi, da si uprava deli velike dobičke na račun delavcev, ki morajo dnevno trpeti psihične pritiske nadrejenih. Zapisali so, da se produktivnost vsako leto povečuje, s tem pa tudi delovne obremenitve za 10 odstotkov letno. "Naše norme se nečloveško povečujejo, saj povprečno pismonoše delamo po devet ur dnevno, plačano pa imamo samo 40 ur tedensko," so poudarili in dodali, da zahtevajo dvig plač.
Ure svetovanja in informiranja za zaposlene
V Pošti Slovenije so na očitke poštarjev odgovorili, da doslej niso zaznali splošnega nezadovoljstva zaposlenih in niso prejeli pritožb zaradi vse večjega pritiska nad njimi. Pojasnili so, da so prav z namenom reševanja težav v Pošti Slovenije septembra letos za zaposlene uvedli ure svetovanja in informiranja, na katere se lahko obrne vsak zaposleni in ob tem ostane neimenovan.
Po mnenju vodstva Pošta Slovenije zaposlenim zagotavlja dobre delovne pogoje. Vodstvo pošte je še pojasnilo, da so na sestanku s pismonošami PE Koper, ki je potekal konec septembra, nekateri med njimi ustno izrazili nezadovoljstvo z načinom vodenja izolske pošte. Z dvema pismonošema so na njuno željo v začetku oktobra opravili tudi dodaten razgovor, sledil pa je tudi razgovor z ostalimi pismonošami izolske pošte. Skupaj pa naj bi ugotovili podobno videnje vodenja omenjene pošte. "Trditev, da so bili nekateri zaposleni premeščeni na druga delovna mesta s še večjimi obremenitvami, pa ne drži. Zato ne moremo govoriti o kakršnem koli maščevanju," so še zapisali.
Prav tako naj ne bi držala obtožba o številih odpovedih s strani pismonoš zaradi nevzdržnih razmer in pogojev dela. V PE Koper je v enem samem primeru zaposleni kot razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi navedel šikaniranje, gre za zaposlenega, ki mu na lastno željo preneha delovno razmerje v začetku decembra in je po mnenju vodstva pošte tudi avtor anonimnega pisma. Drugih primerov, kjer bi zaposleni kot razlog odpovedi navajali nevzdržne delovne razmere, pa naj ne bi imeli.
Pošta: Plače so solidne
V letu 2007 v Pošti Slovenije beležijo padec primerljivih storitev v primerjavi z lanskim letom, zato bodo zastavljeni plan le s težavo dosegli. "Zaradi nedoseganja načrtovanih rezultatov plače žal ne morejo rasti skladno z načrtom. Kljub temu pa Pošta Slovenije v prvem polletju letošnjega leta beleži realno rast plač," so še zapisali. Povprečna plača pismonoše v tretji poklicni skupini (skrajšan poklicni program) naj bi tako znašala 1.020 evrov bruto oziroma 707 evrov neto, kar je po mnenju Pošte Slovenije solidna plača.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.