Vsak pilot bi moral do konca leta 2001 podpisati Izjavo o varnosti z oceno tveganja. Gre za dokument, v katerem je natančen opis delovnega procesa pilota in določa varnostne ukrepe. Za varnost pri delu ni poskrbljeno, opozarjajo v sindikatu. Anton Juhant, predsednik Sindikata pilotov Ministrstva za obrambo, meni, da je varnost letenja skupek postopkov in ukrepov in odsotnost že enega od teh ukrepov ali postopkov pomeni šibki člen v verigi, ki zagotavlja varnost letenja.
Sindikat, ki šteje 81 članov, v njem pa naj bi bila večina vojaških pilotov, ministra poziva k dialogu. Zaradi neurejenosti razmer, kot so zapisali, so ogrožena njihova življenja. Obrambno ministrstvo pa poudarja, da se s sindikalisti pogovarjajo, in to kljub temu, da sindikat ni legitimen. Vodja kadrovske službe Ministrstva za obrambo Marjan Miklavčič pravi, da ena pravila obnašanja morajo biti, če ne se bo združilo recimo dvajset ljudi in bomo imeli sindikat tankistov ali pa recimo sindikat potapljačev. Nek organiziran sistem pa tako enostavno ne more delovati.
Trditve, da izjave o varnosti z oceno tveganja ni, pa na ministrstvu za obrambo zanikajo. Piloti so jo tudi podpisovali, še trdijo. Poveljnik 15. brigade vojaškega letalstva Igor Zalokar je zanikal tudi navedke, da varnost ni zagotovljena. Ocenjuje, da je stopnja varnosti letenja v 15. brigadi dobra. To pomeni, da so edino nesrečo, kjer so izgubili zrakoplov, imeli leta 1994, ko se je v Kočevju ponesrečila gazela.
Sindikat pilotov obrambnega ministrstva namerava zdaj ministru poslati dokazno gradivo, da je sindikat legitimen in da so njihova opozorila utemeljena.