Zveza društev upokojencev Slovenije si prizadeva, da bi za nadzor nad delom Vzajemne zdravstvene zavarovalnice skrbelo članstvo zavarovalnice. Napovedujejo zbiranje pooblastil, na podlagi katerih bi bili na skupščini Vzajemne v nadzorni svet imenovani predstavniki članstva.
"Nekateri krogi želijo Vzajemno privatizirati in vpeljati nove produkte, kot so življenjska zavarovanja. To pa moramo preprečiti," je na današnji novinarski konferenci dejala predsednica zveze Mateja Kožuh Novak.
Agencija za zavarovalni nadzor, ki ima v času izredne uprave Vzajemne vlogo nadzornega sveta, bi morala dati možnost za sodelovanje v nadzornem svetu širši javnosti, je bil kritičen podpredsednik zveze in predsednik Združenja članov prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja Mirko Miklavčič.
Sklic skupščine
Po podatkih zveze bo v četrtek v uradnem listu objavljen sklic skupščine Vzajemne, na kateri bo izvoljen nov nadzorni svet, ta pa naj bi potem imenoval novo upravo. Zveza bo na novinarskih konferencah tedensko obveščala javnost, kako poteka zbiranje pooblastil.
Zveza društev upokojencev si je lani prizadevala za izredno skupščino zavarovalnice, na kateri naj bi zamenjali nadzorni svet. Vendar je izredna uprava zavarovalnice preklicala izredno skupščino, in sicer potem, ko je senat Agencije za zavarovalni nadzor 23. oktobra izdal odločbo o izredni upravi Vzajemne.
Izredna uprava je bila imenovana za devet mesecev. S tem so pooblastila nadzornega sveta Vzajemne prešla na agencijo, v tem času pa skupščina nima nobenih pristojnosti. Izredna uprava bo devetmesečno poslovanje sklenila 23. julija.
Lanski prihodki od premij so znašali 247,7 milijona evrov, letošnji naj bi znašali 242,5 milijona evrov. Čisti poslovni izid pa naj bi se znižal s 4,7 milijona na 0,3 milijona evrov.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.