V občini Žalec, kjer je škode za skoraj milijardo tolarjev, so navodila prejeli šele v petek. Zato so protestirali pri ministru za okolje in prostor Janezu Podobniku. Kot pravi žalski župan Alojz Posedel, se ukvarjajo samo še z birokracijo, denarja od države pa ni od nikoder.
V občini Žalec so za najnujnejšo sanacijo porabili že blizu 40 milijonov tolarjev, zdaj pa jim je v proračunu zmanjkalo denarja. Dela stojijo, župan čaka na finančno pomoč države, krajani pa se jezijo na občino, ker jih ogrožajo zemeljski plazovi. Več kot 40 krajanov Zabukovice in Pongraca je zaradi katastrofalnih razmer v ponedeljek na občino že posredovalo peticijo, vendar pa jim župan trenutno ne more več pomagati.
"Toliko ene birokracije, pa tudi toliko nezaupanja pri državno pomoči. Za prvih osem milijonov tolarjev, ki jih je država namenila občini Žalec, je potrebno pisati toliko obrazcev, prilagati moramo originalne račune, prav tako tudi potrjene račune. Kot da župan ne odgovarja za dve milijarde in petsto tisoč tolarjev občinskega proračuna. Če država nameni osem milijonov tolarjev za prve najnujnejše ukrepe, potem naj jih nakaže takoj," pravi žalski župan Posedel.
Ministrstvo upa na razrešitev nesporazuma
Okoljsko ministrstvo je upoštevalo predloge prizadetih občin in rok za oddajo popisov škode podaljšalo do prvega oktobra. Kot zatrjujejo na ministrstvu, so navodila za popis škode v petek poslali občinam le zato, da bi na podlagi enotnih kriterijev vsem občinam zagotovili enakopravno obravnavo.
"Moram povedati, da do torka nismo dobili nobenega predloga in mislim, da bomo zgladili te nesporazume. Upam da bodo v podaljšanem času uspeli obrazce tudi izpolnit. Na ministrstvu je napovedana predhodna ocena in verjetno bo potrebno kar veliko precejšnje število ur in korektnosti pri odločitvi o stvari," je pojasnila predsednica državne komisije za odpravo posledic naravnih nesreč Sonja Beseničar.