Preteklo nedeljo so večji del države zajele padavine, ki so se v popoldanskih urah razvile v krajevna neurja z močnim vetrom in točo. Na območju Spodnjega Podravja so imeli gasilci polne roke dela, zlasti zaradi razkrivanja streh in podrtih dreves. Samo na območju Ormoža je razkrilo 41 streh na stanovanjskih objektih, delno pa je razkrilo tudi streho osnovne šole in gospodarskega poslopja.
Neurje je podrlo še 54 dreves in dva električna droga ter onesnažilo 270 metrov cest. Pri odpravljanju posledic so pomagali gasilci vseh tamkajšnjih prostovoljnih društev. Med prizadetimi je tudi osnovna šola v Veliki Nedelji, kjer so že začeli s sanacijo, začetek pouka pa so prestavili za teden dni.
V Ljutomersko-Ormoških goricah je neurje v manj kot 10 minutah pustilo za seboj ogromno škodo na tamkajšnjih vinogradih, objektih, drevesih in električnih napeljavah. Dež z gosto točo in močnim vetrom, ki je v nekaterih predelih presegel tudi 120 kilometrov na uro, je tik pred trgatvijo pretresel celotno regijo. Največji ormoški vinar Puklavec Family Wines ocenjuje, da jim je neurje uničilo okoli 50 odstotkov letošnjega pridelka. Nevihta s točo in močnim vetrom je prišla ob najbolj nepravem času, saj so bili tik pred trgatvijo, zato so posledice na grozdju nepopravljive. Bojijo se predvsem gnitja na poškodovanem grozdju.
Rešitev bodo iskali tudi v odkupu grozdja iz drugih vinorodnih okolišev, kot so Haloze in Radgonsko-Kapelske gorice. "Po opravljenem obhodu je največ škode na legah Litmerk, Svetinje, Jeruzalem, Kajžar, Vinski vrh, Brebrovnik in Gomila. Naše posestvo ima skupaj 600 hektarjev vinogradov, od tega je poškodovanih vsaj 60 odstotkov vinogradov, precejšen del do te mere, da je vprašanje, ali bomo tam sploh kaj trgali," je posledice neurja opisal direktor družbe Mitja Herga, ki je na skorajšnji trgatvi prej načrtoval okoli štiri milijone litrov vina.
Vlada se je zato odločila, da bo prebivalcem občin (Ormož Cirkulane, Majšperk, Markovci, Podlehnik, Ptuj, Središče ob Dravi, Sveti Tomaž, Videm, Zavrč in Žetale), ki so imele poškodovane stanovanjske objekte, sofinancirala nabavo najnujnejših sredstev (prehrambni paketi, ozimnica, odeje, oblačila) v skupni višini 250.000 evrov, in sicer preko Rdečega križa Slovenije v višini 125.000 evrov in Karitasa v višini 125.000 evrov.
Ocenili so, da bo pomoč prizadetemu prebivalstvu najhitreje in najučinkoviteje razdeljena preko razvejane organizacijske strukture Rdečega križa Slovenije in Karitasa v sodelovanju z občinami. Z namenom, da bodo vsi prebivalci pridobili sredstva pod enakimi pogoji, bodo morale občine za dodelitev le teh skupaj določiti enotne pogoje.
Ker gre za izredne dogodke, sredstev ni bilo možno ustrezno načrtovati, zato je vlada odločila, da jih zagotovi iz sredstev sklada proračunske rezerve. Tako zagotovljena sredstva bo navedenima organizacijama nakazala Uprava RS za zaščito in reševanje.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.