Slovenija

Priznanje za življenjsko delo v diplomaciji Dimitriju Ruplu

Maribor, 22. 06. 2026 09.21 pred 5 urami 1 min branja 28

Jernej Štromajer in Dimitrij Rupel

Prvi slovenski zunanji minister in nekdanji slovenski veleposlanik v ZDA Dimitrij Rupel bo prejel priznanje za življenjsko delo v diplomaciji.

Ob 35. obletnici samostojne Slovenije bo dolgoletni zunanji minister Dimitrij Rupel prejel priznanje za življenjsko delo v diplomaciji. Kot so ob tem poudarili na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve, je Rupel "odigral ključno vlogo pri osamosvojitvi Slovenije, njenem mednarodnem priznanju in njeni pomembni uveljavitvi v mednarodni skupnosti".

Rupel je sicer mesto zunanjega ministra zasedal kar šestkrat, in sicer med leti 1990 in 1992 ter med leti 2000 in 2008. Bil je prvi zunanji minister po osamosvojitvi Slovenije, nazadnje pa je sedel v prvi vladi Janeza Janše. Med leti 1997 in 2000 je zasedal tudi mesto slovenskega veleposlanika v ZDA.

Objavil je tudi številne knjige in članke o političnih in diplomatskih problemih. Je avtor mnogih leposlovnih, družboslovnih in knjig o mednarodnih vprašanjih.

Novi zunanji minister Tone Kajzer mu bo to najvišje priznanje podelil v torek ob 14. uri.

Minister to priznanje podeljuje posameznikom, ki so s svojim dolgoletnim in izjemnim delom pomembno prispevali k razvoju slovenske diplomacije ter krepitvi mednarodnega ugleda Republike Slovenije.

V vrhu NPU Darka Muženiča zamenjal Borut Franc

Neznanci na plaži s telefoni in fotoaparati, otroci pa v kopalkah

KOMENTARJI28

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sukar 1
22. 06. 2026 13.18
kameleon...
kovanec
22. 06. 2026 12.59
Jecljavec.
ivan z Doba
22. 06. 2026 12.55
Upam, da je metlo zamenjal s sesalcem. Prva rit slovenske diplomacije!
Čudovita zima
22. 06. 2026 13.09
Vikenda na Braču pa baje nima.
paru
22. 06. 2026 12.54
Torej, on je veliki konvertit in sedaj bo prejel neko priznanje. Kako zavrženo...Bil je član ZKS, pa SDZ, pa LDS , pa SDS, pa izstop iz SDS...torej človek za vse režime , ki naj bi bil vzor mladim generacijam...malo morgen in s tem vladajoči zgolj pokažete na inflacijo priznanj...če bi bil Rupel kaj moža s hrbtenico, bi se takemu priznanju odrekel...
bronco60
22. 06. 2026 12.49
Pismo, levičarji so pozabli na njega, kakšna sramota.
vlahov
22. 06. 2026 12.44
Končno . Za Fajonovo pa predlagam zapor.
bu?e24 1
22. 06. 2026 13.06
Js pa janeza
osservatore
22. 06. 2026 12.40
Manjkata še prihvatizator Bavčaritate in dolgogobčen nakladaček Jelko.
Čudovita zima
22. 06. 2026 12.24
Edini, ki je upal v prejšnji državi kritizirati sistem in to na javni TV. In ostal živ.
ivan z Doba
22. 06. 2026 12.56
Ni res! S.Makarovič je kritizirala sustem, ko je rupel še grel partijske klopi!
Čudovita zima
22. 06. 2026 13.05
Ne bluzi, France Tomšič iz Litostroja in Rupel sta se prva javno izpostavila.
Fery Zaka
22. 06. 2026 12.21
Eden izmed problemov v Sloveniji. Zaradi takih, smo kjer smo. Ne, nismo druga Švica, zelo daleč smo od nje.
mr.poper
22. 06. 2026 12.00
V beležki ima vse važne številke tudi od Venca .
Jurčka
22. 06. 2026 11.34
Prejšnja vlada, ga. Fajon je v zadnjem hipu odrekla odlikovanje. Vsekakor najbolj učinkovit minister za zunanje zadeve nedvomno takšen orden zasluži. Da se stvari (v najširšemu smislu) utirijo, je žal potrebna zamenjava vlade! V svetu normalnih civiliziranih držav to ne bi smela biti nobena tema.
Hudi časi
22. 06. 2026 14.23
Najbolj učinkovit po kakšnem kriteriju?
lcePower
22. 06. 2026 11.16
Spodobi se in je pravicno... Fajonko pa v zapor
Apbijd
22. 06. 2026 11.09
Izobrazil se na židovski univerzi...se govori,da je vodja projekta uničenja bratstva in edinstva,
Čudovita zima
22. 06. 2026 12.59
Bratstvo in jedinstvo (Jugoslavijo) je uničila nekonkurenčna gosp. politika. Nismo imeli za tujino zanimivega izdelka. Pa še to. Ko je toliko odrihanja čez ZDA, James Baker je grozil Sloveniji, da jo ne bodo priznali, če se odcepi.
Hudi časi
22. 06. 2026 14.24
Politika brez ljudi ne obstaja.
manga
22. 06. 2026 10.43
Samo Jelko Kacin je večji lažnivec kot Rupsi...
Aijn Prenn
22. 06. 2026 10.42
A to mu je podelila že prejšnja vlada al sedanja?? Malo dvomim, da je dr. Janez pozabil na tisti poglobljen opis.
Darko32
22. 06. 2026 10.18
RUPEL si zasluži priznanje in prav je tako, da mu je podeljeno, saj z svojim kulturnimi debatami podprtimi z strokovnimi in drugimi argumenti je pokazal, da smo Slovenci kulturen narod. Žal pa nam nekateri z BALKANSKO in hostarsko ideologijo delajo sramoto. Zato vse čestitke za pravilno in strokovno odločitev.
Nenil
22. 06. 2026 11.30
kdor se ne strinja z tabo je težek primitivec, pa še kaj drugega
mr.poper
22. 06. 2026 12.02
Kaj je to hostarska teh. ? a JE to kaj obvlada ivan .
Nenil
22. 06. 2026 12.24
bog nam pomagaj, kdaj bo zmanjkalo hostarjev z zlato žlico
Čudovita zima
22. 06. 2026 13.21
Ko se babyboom generacija pofedra.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763