Slovenija

Med nami živijo kot sredi humanitarne krize

Ljubljana, 13. 05. 2011 08.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Mednarodna organizacija za človekove pravice Amnesty International v letnem poročilu za Slovenijo ugotavlja, da slovenskim oblastem še vedno ni uspelo zagotoviti pravic izbrisanim in dostopa do vode v nekaterih romskih naseljih.

Izbrisani-4
Izbrisani-4 FOTO: Damjan Žibert

V danes objavljenem poročilu Amnesty International (AI) opozarja, da slovenskim oblastem še vedno ni uspelo zagotoviti pravic nekdanjim stalnim prebivalcem Slovenije, ki prihajajo iz drugih držav nekdanje Jugoslavije, oz. izbrisanim.

V AI izpostavljajo, da je državni zbor 8. marca lani sprejel zakon, ki naj bi izbrisanim retroaktivno ponovno dodelil status stalnih prebivalcev. Parlamentarno in javno razpravo pred sprejetjem zakona pa so kvarile ksenofobične izjave številnih poslancev, 12. marca pa so stranke desne politične opcije v DZ vložile pobudo za razpis referenduma o sprejetju omenjenega zakona.

"Manj vode, kot to zahtevajo standardi ob humanitarnih krizah"

Človekoljubna organizacija tudi opozarja na neustrezne bivalne razmere številnih Romov v Sloveniji, vključno s pomanjkanjem dostopa do vode, kanalizacije in elektrike. Oblastem je tudi priporočila, naj sprejmejo ukrepe za popolno odpravo ločevanja romskih učenk in učencev v izobraževalnem sistemu.

Vodja projektov Amnesty International Slovenije (AIS) Blaž Kovač opozarja, da je nedopustno, da dandanes naši sodržavljani živijo med nami brez vode. Nekatere romske družine imajo na voljo celo manjše količine vode, kot jih zahtevajo mednarodni standardi v primerih humanitarnih kriz.

21 romskih naselij v Sloveniji nima dostopa do vode. Na fotografiji naselje Hudeje.
21 romskih naselij v Sloveniji nima dostopa do vode. Na fotografiji naselje Hudeje. FOTO: Kanal A

Strokovnjakinja Združenih narodov za področje človekovih pravic, vode in sanitarij je ob obisku Slovenije maja lani pozvala, naj nemudoma sprejmejo ukrepe za reševanje položaja. Ugotovila je namreč, da vsaj 21 romskih naselij nima dostopa do vode, in opozorila na uničujoče posledice za te skupnosti.

Amnesty International opozarja tudi na neustrezen sistemski okvir boja proti diskriminaciji na državni ravni, saj ne obstaja državni varstveni mehanizem obravnavanja, preventive in sankcioniranja diskriminatornih praks. Posledice tega najbolj čutijo žrtve diskriminacije, ki dejansko nimajo na voljo niti učinkovitih pravnih sredstev niti učinkovite pomoči, opozarja Kovač.

Kaj pa svet?

Protestnikom v Tuniziji in Egiptu je uspelo doseči odstop dolgoletnih predsednikov, medtem ko se režima v Libiji in Siriji krčevito in za ceno številnih življenj oklepata oblasti.
Protestnikom v Tuniziji in Egiptu je uspelo doseči odstop dolgoletnih predsednikov, medtem ko se režima v Libiji in Siriji krčevito in za ceno številnih življenj oklepata oblasti. FOTO: Reuters

Mednarodni Amnesty International sicer letos praznuje 50-letnico. Ob objavi letnega poročila, ki govori o stanju človekovih pravic po svetu, je njen direktor Salil Shetty poudaril pomen revolucij na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki.

Po njegovih besedah je "petdeset let po tem, ko je plamen sveče Amnesty International začel osvetljevati problem represije, revolucija človekovih pravic na pragu zgodovinskih sprememb".

Izpostavil je dogajanje na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki ter poudaril, da se ljudje ne bojijo več. Z zoperstavljanjem zatiranju svobode izražanja in mirnih protestov s strani oblasti "represivnim oblastem pošiljajo signal, da so jim dnevi šteti".

A ker se "sile represije močno upirajo", mora po prepričanju direktorja AI "mednarodna skupnost zagotoviti, da ta aktivistični naboj ljudskih množic v letu 2011 ne bo lažno upanje za človekove pravice".

Kot eno izmed zmag za mednarodno pravico poročilo izpostavlja tudi obsodbo dveh hrvaških generalov na Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju bivše Jugoslavije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

veselidan
13. 05. 2011 14.35
Vclanjena sem v AI. Ampak po tem clanku mislim, da bom nehala s placevanjem prispevkov . Namesto, da bi se ukvarjali z ljudmi, katrim se godi krivica, se ukvarjate z ljudmi, ki ne spostujejo zakonov in za njih iscete pravico.. Kje je tu logika ? Malo zdrave pameti, prosim ¨!
Madyy
13. 05. 2011 13.48
Tudi za delavce ni nič poskrbljeno za vsakega Čokoladnega lenuha je bolje.. Drugače pa naj malo Američane spomnijo na njihov Genocid..ubijanje, krajo povzročanje gorja po svetu, da bodo sploh verodostojni Saj drugače kaj drugega kot Klovni niso.
Frane Šajn
13. 05. 2011 12.31
Tudi tisti, ki pošteno delajo pri nas živijo slabše kot sredi krize in slabše kot marsikateri rom, in izbrisan: Oni iščejo samo " svoje pravo"dolžnosti pa ne, se je otepajo kot hudič križa! Posnemajmo francoze na vlake pa domov in kvit!
cupofmarja@email.si
13. 05. 2011 11.20
nikjer se jim ne godi tako lepo kot pri nas.........in kmalu se bodo tako razmnožili, da nam bodo vsem čez glavo.....delali bomo samo še za njih....za pokojnine pa ne bo........ .......priznati jim bi morali socialno pomoč samo za 2 otroka........omejiti bi morali rojstva pri njih.....
MK89
13. 05. 2011 10.50
Problem nelegalnih romskih naselij bi se dalo zelo elegantno rešit z par JCB buldožerji, nevem kaj tolko komplicirajo...
speedstar
13. 05. 2011 10.50
1. Izbrisani bi dobili državljanstvo če bi ga želeli, saj ga je ob osamosvojitviji dobil prav vsak, kdor ga je zaprosil. 2. Romi ubožčki, ki živijo na tuji zemlji, živijo na račun davkoplačevalcev, kradejo, terorizirajo domačine itd. Napodit delat ali pa izgnat iz države.
ochi
13. 05. 2011 10.45
tem izbrisanim bi pa tudi že lahko dali državljanstvo. vsaj pisat znajo slovensko (razvidno s plakatov), kar mnogi balkanci, ki so tu že desetletja še vedno ne.
buksl12
13. 05. 2011 10.38
Izbrisani so po svoji krivdi,kdor jo imel željo je dobil držaavljanstvo takoj.Tisti ki pa sedaj skačejo pred kamerami in se pogovarjajo z novinarji pa ne govorijo Slovensko si pa tako ali tako ne zaslužijo državljanstva.Že davno bi jih morali transportirat nazaj od koder so prišli.Veliko jih je delovalo proti naši državizato si tudi ne zaslužijo državljanstva.Romi pa tako vedno izsiljujejo in kradejo samo delat ne.Treba jim je ukinit podpore pošiljat položnice tako kod ostalim državljanom ki si nemoremo priščit tolikokrat tasi kod si ga romi
jann78
13. 05. 2011 10.36
Naj njim porušijo načrno zgrajene hiše in bo problem rešen.
AA11
13. 05. 2011 10.33
Pa še to; bog jih blagoslovi, da bi dolgo živeli z nami v sožitju in poštenosti kot dosedaj....upam, da bomo imeli to srečo, da bodo povabili še kaj svojih razgledanih svetovljanskih sorodnikov iz kultiviranega juga... Molim za to vsak dan trikrat...
muci007
13. 05. 2011 10.32
... zakaj moramo Slovencki placati vodo? ... ce ne placam komunalnega prispevka, tudi jaz ne dobim vode, ceprav poteka mimo glavni vodovod. ... ce ne placam vode komunali, mi zaprejo pipo. Kje je Amnesty Inrternational, da mi bo omogocil brezplacno vodo? ... naj Amnesty International plača komunalni pispevek in porabo vode Romom.
porka.malorka
13. 05. 2011 10.31
Res pri nas je problem,ker so nekatere manjšine priviligerane nad večino. To je dejstvo. Imajo enormno socialno pomoč,Kazensko ne odgovarjajo(gradnje,kriminal....), in še bi lahko našteval In kaj nam storiti. Upam da bo naslednja vlada to spremenila,ker edino tako se bodo socializerali. Kar se pa tiče izbrisanih me pa ne zanimajo,ker me ne zanimajo tujci
AA11
13. 05. 2011 10.30
lejte, o naših ubogih sodržavljanih Romih ??? se lahko napiše le to: njihova pravica je graditi na tujih parcelah, saj zaradi pomanjkljive izobrazbe (zaradi bolezni niso mogli redno obiskovat šolanja ) ne upajo prevzet odgovornosti in se zaposlit. Napišite prosim številko TRR, da jim takoj nakažem za vodovod, kolikor mi je še uspelo ostat od moje ogromne plače, ki sploh ni obremenjena z davki...
balon200
13. 05. 2011 10.30
Na izbrisanih Slovenci buildajo svoj ego in zdravijo svoj manjvrednostni kompleks. Izbrisani so edini katere lahko v glavo po mili volji. Dalj časa bodo izbrisani, bolj bodo Slovenci uživali.
busta-rusta
13. 05. 2011 10.26
Jaz sem moral pridobiti, zazidljivo parcelo, gradbeno dovoljenje, vse po urbanističnem načrtu, še preden je bila voda. Najprej sem si naredil zajetje z vodno pumpo in 15 k literski rezervoar, ker takrat še ni bilo komunalnega omrežja v mojih koncih (tudi telefon in elektriko smo si sami morali legalno povleči - na naše stroške). Po parih letih ko so potegnal vodo, sem zaprosil za priklop. Predložiti je bilo potrebno vso dokumentacijo, poleg tega sem moral narediti novo greznico. Plačati bi moral priklop in vsa gradbena dela... ŠE DANES NIMAM DRŽAVNE VODE. Amnesty International KJE STE PA ZDEJ!!
strumfetka
13. 05. 2011 10.23
Vodovod sploh ni problem, če gradiš na svoji-gradbeni parceli. V romskem primeru je to malo drugače. Oni so v Sloveniji priviligirano ljudstvo. Imajo prav vse pravice in popolnoma nobenih dolžnosti. Njihova dejanja so nad zakonom. In kadar prestopijo vse meje, so naenkrat ogroženi in se z njimi ukvarja AI. V primerjavi z njimi smo Slovenci v lastni državi v podrejenem položaju.
gorencdask
13. 05. 2011 10.13
Izvolijo naj pridni Romi graditi na zazidljivih in SVOJIH zemljiščih s plačanimi prispevki, tako kot ostali državljani. Pa bo problem z vodo rešen. Ne vem, kdo se tu norca dela. A ljudje iz AI sploh stopijo kdaj iz pisarne ali samo prepisujejo nekaj iz populističnih medijev?
DarhVader
13. 05. 2011 10.12
na črno zgrajeni objekti si drugo ne zaslužijo kot bager. Če bi en navadni janezek postavil hišo na črno pa bi njemu takoj podirali. Glede prebrisanih pa je tako, vsakdo je dobil državljanstvo tistega cajta samo so oni računali, da bo slovenija samo stala za kakšen mesec. Napaka je bila, da smo jih pustili tu v sloveniji, tisti, ki ni imel paprija bi ga morali takoj na mejo... Na koncu pa bi še rad povedal naj si AI to poročilo nekam zatakne in naj si te rome, ki tako veselo postavljajo barake na TUJIH parcelah peljejo knjim in njih naj imajo na svojem dvorišču
vodavkolenu
13. 05. 2011 10.06
izbrisani, nič ne bo! ;)
johnnysp
13. 05. 2011 10.00
Libra 77 in limonca4 sta zajela vse kar je potrebno. tako da je tudi ta komentar odveč...