Slovenija

'Prodaja Leka utemeljena'

Ljubljana, 29. 11. 2007 08.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Nekdanji minister Dragonja je pred preiskovalno komisijo dejal, da je prodaja Leka podjetju Novartis bila utemeljena.

Lek je želel tudi postati del vodilne farmacevtske družbe generičnega profila v svetu, povezava z Novartisom pa naj bi zagotovila nadaljnjo rast poslovanja, je dejal Dragonja.
Lek je želel tudi postati del vodilne farmacevtske družbe generičnega profila v svetu, povezava z Novartisom pa naj bi zagotovila nadaljnjo rast poslovanja, je dejal Dragonja. FOTO: POP TV

Parlamentarna preiskovalna komisija, ki preučuje domnevno sporne prodaje deležev Kapitalske družbe (Kad) in Slovenske odškodninske družbe (Sod) v 83 gospodarskih družbah je zaslišala Metoda Dragonjo, nekdanjega ministra za gospodarski razvoj in dolgoletnega predsednika uprave Leka.

Dragonja je položaj ministra za gospodarski razvoj prevzel februarja 1996, resor pa je vodil do marca 1999, ko je s položaja odstopil. Vrsto let je vodil ljubljansko farmacevtsko družbo Lek, ki ga je v času njegovega vodenja prevzel švicarski Novartis (Lek je v roke Švicarjev prešel novembra 2002, Dragonja pa je bil na čelu družbe do marca 2005).

Cilj: prodor Leka na tržišče

Kot je zatrdil Dragonja, so bile vse odločitve za prodajo sprejete na poslovnih temeljih s ciljem dolgoročnega razvoja podjetja. Končna prevzemna cena v višini 105.000 takratnih tolarjev je pomenila 80,7-odstotno premijo ter je bila v tistem času in prostoru ustrezna.

Med motivi za prodajo Leka je Dragonja izpostavil tudi takratno občutno poslabšanje pogojev poslovanja na domačem trgu. Spomnil je, da se je Slovenija v tistem času pogajala za vstop v zvezo Nato in zaradi tega popuščala ZDA na področju intelektualne lastnine. "Predvideli smo, da se bo obseg poslovanja in tržni delež v Sloveniji znižal, medtem ko so se z Novartisom ustvarili dobri pogoji za poslovanje na tujih trgih, omogočen pa je bil tudi vstop na nove trge," je pojasnil Dragonja.

Dragonja je preiskovalni komisiji, ki jo vodi Branko Marinič (SDS), pet let po prodaji enega paradnih konjev slovenskega gospodarstva med drugim pojasnil glavne motive za prodajo Leka Švicarjem. Po njegovih besedah je bila povezava označena kot strateška, glavni motiv pa je bil prodor Leka na ameriški trg in z njim povezana patentna tveganja. Lek je želel tudi postati del vodilne farmacevtske družbe generičnega profila v svetu, povezava z Novartisom pa naj bi zagotovila nadaljnjo rast poslovanja.

Dragonja: Prodaja je bila utemeljena

Med dokazi, ki potrjujejo, da je bila prodaja Švicarjem utemeljena, je Dragonja izpostavil, da ima Lek celotno obdobje od prodaje novembra 2002 višjo prodajo kot Krka. K temu je po njegovih besedah pripomogla različna struktura trgov obeh podjetij, ki sta sicer v času Dragonjinega vodenja dobro sodelovali. "Imeli smo zdravo relacijo, ki je bila konkurenčna, a korektna in je spodbujala razvoj," je zatrdil.

Uprava Leka je po Dragonjevih besedah sodelovala pri predhodnih pogovorih z Novartisom, ki so bili skladno s prevzemno zakonodajo tajni. V svojem mnenju pa je vodstvo Leka navedlo, da prevzem podpira in skupščini družbe predlagalo, da se odpravijo omejitve, ki so v statutu navedene kot varovalke glede glasovalnih pravic. Končna prevzemna cena je bila, tako Dragonja, rezultat pogajanj konzorcija delničarjev, ki so ceno izpogajali s sprva ponujenih 86.000 tolarjev na 105.000 tolarjev, kar je pomenilo 80,7-odstotno prevzemno premijo. Ob tem ni bilo ugotovljenih pomembnejših nepravilnosti, vezanih na zlorabo notranjih informacij, je zatrdil.


Delničarji bi lahko iztržili več

Marinič je Dragonji postregel s cenitvami londonske podružnice japonske cenitvene družbe Nomura, ki sta jo v času prevzemanja Leka najela Kad in Sod. Nomura je, tako Marinič, oktobra 2002 ocenila, da bi vrednost Lekove delnice lahko znašala med 107.000 in 126.000 tolarjev. Skupaj s prevzemno premijo pa bi delničarji za delnico lahko iztržili 142.000 tolarjev. "Grob izračun na podlagi teh podatkov pokaže, da je bil Lek prodan pod ceno," je zatrdil Marinič.

Dragonja je pojasnil, da je bila cenitev Nomure oktobra 2002 izdelana s ciljem utrditve pogajalskih izhodišč Kad in Soda z Novartisom. Dragonja, kot je zatrdil, ni te cenitve nikoli videl, zato je ni mogel komentirati, je pa spomnil, da je Nomura maja 2002, torej še pred objavo Novartisove namere za prevzem (ta je bila objavljena avgusta 2002) Lekovo delnico ocenila na okoli 65.000 tolarjev. Po njegovih besedah obstoji še tretja ocena vrednosti s strani uprave Leka, vsaka cenitev pa izhaja iz določenih predpostavk.

Dragonja predpostavlja, da so vsi delničarji Leka delnice prodaji po ponudbeni ceni (105.000 tolarjev). Tudi sam je imel nekaj delnic Leka, prav tako njegova družina, in je delnice prodal po ponujeni ceni. S prodajo je iztržil približno 70.000 evrov, je dejal. Dodal je še, da je uprava Leka v času postopka prodaje aktivno sodelovala pri pogajanjih z Novartisom in podpirala slovenske delničarje pri zviševanju prevzemne cene.

'Političnih pritiskov ni bilo'

Dragonja je zavrnil kakršnekoli politične pritiske na upravo Leka v zvezi s prodajo družbe. Politika se je takrat, kot je zatrdil, distancirala od tega. Ko je avgusta 2002 na obisk v Slovenijo prišel prvi mož Novartisa Daniel Vasella, je pojasnjeval Dragonja, je bil dogovorjen sestanek s takratnima predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom, ki pa sta na dan prihoda Vaselle v Slovenijo sestanek odpovedala.

Medtem ko se politika ni želela vpletati v prodajo Leka, pa sta v procesih prodaje družbe sodelovala Kad in Sod, ki sta bila skupaj lastnika 25,9-odstotnega deleža Leka. Dragonja je zatrdil, da mu ni znano, da bi kdo od takratne politične strukture pomembno vplival na prodajo državnega deleža v Leku.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User104997
30. 11. 2007 07.48
Posebno temeljna podjetja vsake države : telefonija, energetika je običajno lahko prodat, ker ne morejo prinesti izgube. Cene določa država , lahko tudi posredno, ker jemlje od dejavnosti precej davka. Drugač bi ne bilo proračuna države. Bencin bi se pocenil na pol današnje cene, če si ne bi država vzela tega davka. Tako donosno dejavnost dajat tujcem je sabotaža države in kriminal. Ni nobenega ekonomskega razloga, še manj socialnega. Politike grejo z odra in noben ne odgovarja več. Treba bi bilo uvesti odgovornost za zdaj in nazaj. Obenem pa preprečiti z zakonom prodaje teh podjetij. Če je direktor slab, se ga zamenja. Ni treba zato prodajat.
User273563
30. 11. 2007 06.28
Če "tapravi" pokasirajo je prav in je opravičeno.
User49218
29. 11. 2007 20.03
če se že prodaja, se prodajajo deleži. Še posebno pri kurah, ki nosijo zlata jajca. Pač se tujcu proda 30-50, morda 55% delež. In se lepo živi od dobička. Lahko govori kar hoče, saj ne moremo zvedeti koliko je 'pokasiral' za sodelovanje...
Tonček Balonček
29. 11. 2007 14.49
Ti prodori na tržišča in razne rasti ter povečani obsegi ne vem česa so popolnoma brez zveze, če dobiček ostaja lastniku v tujini. Seveda da je bilo v "tistih časih" to pametno, ampak le zato, ker so bili neumni. Enaka usoda čaka zdaj še Telekom, ki bo verjetno tudi po prodaji zelo povečal promet (bomo telefonirali kot obsedeni!), Luko Koper in sploh vse, ki prinašajo denar in bo ta odločitev v današnjih časuh zelo modra. Prej ali slej bomo prodali vse, kar prinaša denar, drugega itak nihče ne kupi, iluzija pa je, da bi kdo kaj investiral v nove programe! Profiti odhajajo v tujino, z davki in poslovanjem pa itak vemo, kako gre. Vsak tuji lastnik lahko vse input fakture za repromateriale naprimer in stroške prilagodi tako, da njegova firma v Sloveniji posluje na robu rentabilnosti, še več, zahtevajo subvencije, sicer ne bo delovnih mest, bo odpuščanje itd.... To so klasične manipulacije tujih vlaganj, dokapitalizacij, razvoja itd. Renault npr. lahko v Novo mesto dobavlja pogonske agregate za clio po 500 EUR ali pa po 2000 EUR, odvisno pač, kaj se mu bolj splača, saj gre le za številke na papirjih, oni so vedno na robu propada...ukinitve!
User102738
29. 11. 2007 13.59
DobovisekA - če bi Lek hotel preživeti in ne le počasi umreti, bi moralo vseeno veliko ljudi izgubiti zaposlitev. Jih pa letos že veliko zaposlujejo nazaj. Največji problem pa ni prodaja, ampak nenaložbe nazaj na slovenska tla. denar sta KAD in SOD odnesla iz države. Denar je oplemeniten, vendar je veliko slovenskih (dobrih) podjetij, ki bi jih lahko dokapitalizirali.
User103728
29. 11. 2007 12.59
Nič ne more spremeniti dejstva, da je Krka danes vredna preko 4 miliarde EUR in da bi Lek lahko imel enako ali po besedah Dragoonje višjo tržno kapitalizacijo. Torej bi znašal delež Sod-a i Kad-a več kot miliardo EUR!!! Koliko Lekovcev pa je (vključno z Dragonjo) v Sandozu uzgubilo zaposlitev je pa že druga tema...